Posłowie debatują na temat zasiłków dla opiekunów dorosłych osób niepełnosprawnych. Są trzy projekty: rządowy przywraca opiekunom świadczenia odebrane w zeszłym roku, natomiast dwa projekty poselskie SLD i PIS zakładają likwidację progu dochodowego uprawniającego do zasiłku.

Minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz powtórzył z trybuny sejmowej, że odebranie prawa do świadczeń dla opiekunów dorosłych osób niepełnosprawnych było błędem, co potwierdził wyrok Trybunału. "Ten błąd trzeba jak najszybciej naprawić i przeprosić, co też uczyniłem" - dodał minister pracy.

Władysław Kosiniak-Kamysz przypomniał, że opiekunowie osób niepełnosprawnych, którzy utracili prawo do świadczeń pielęgnacyjnych, otrzymają zwrot pieniędzy z ustawowymi odsetkami. Według szacunków będzie to około 5,5 tys. zł na osobę.

Protestujący przed Sejmem opiekunowie dorosłych osób niepełnosprawnych nie są zadowoleni z tych rozwiązań, bo dostaną świadczenie niższe niż to, które otrzymują obecnie rodzice niepełnosprawnych dzieci.

Reklama