W tym tygodniu mogą się odbyć trzy czytania projektów ustaw o świadczeniach dla opiekunów niepełnosprawnych. Zapowiedziała to marszałek Sejmu Ewa Kopacz. Chodzi o projekty ustaw o świadczeniach pielęgnacyjnych dla opiekunów niepełnosprawnych dzieci i niepełnosprawnych dorosłych.

Pierwszy projekt jest odpowiedzią na protest rodziców, którzy od 14 dni okupują Sejm. Zgodnie z przygotowanymi przez rząd, ale złożonymi przez grupę posłów, rozwiązaniami, dostaną oni od 1 maja tysiąc złotych netto, 1200 złotych - w przyszłym. Od 2016 roku rodzice opiekujący się niepełnosprawnymi dziećmi dostaną 1300 złotych. Drugi projekt ma przywrócić świadczenia pielęgnacyjne, odebrane opiekunom dorosłych niepełnosprawnych 1 lipca ubiegłego roku. Opiekunowie mają dostać zwrot tych świadczeń - 520 złotych miesięcznie - wraz z odsetkami.

Marszałek Sejmu zapowiedziała też, że posłowie zajmą się projektami innych ustaw, dotyczących między innymi kontroli pojazdów przewożących dzieci. Głosowania odbędą się w piątek.

Odpowiadając na pytania dziennikarzy, marszałek Kopacz powiedziała, że trwający w Sejmie protest opiekunów niepełnosprawnych dzieci jest wyrazem demokracji. Dodała, że ciągle trwają rozmowy z protestującymi, jak i z opiekunami dorosłych niepełnosprawnych, manifestujących przed Sejmem.

Reklama

Mówiąc o pomyśle rozmieszczenia w Polsce wojsk NATO marszałek oświadczyła, że akceptuje wszystko, co przyczynia się do zwiększenia bezpieczeństwa obywateli.