Pracuję na etacie, ale prowadzę także własną działalność gospodarczą i z tego tytułu odprowadzam oczywiście składki. Jestem teraz w ciąży i niespodziewanie musiałam iść na zwolnienie lekarskie. Czy wolno mi prowadzić jakiekolwiek sprawy związane z moją działalnością gospodarczą – pyta pani Katarzyna.
Ciąża, praca na etacie, prowadzenie własnej działalności gospodarczej, nieoczekiwane zwolnienia lekarskie, a potem potrzeba dorobienia podczas urlopu macierzyńskiego to rajd po labiryncie przepisów, przy którym opieka i wychowywanie dziecka wydają się już naprawdę bardzo łatwym zajęciem.
Po pierwsze, nie ma co się łudzić, że będąc na zwolnieniu lekarskim, ciężarna kobieta popracuje w ramach prowadzonej własnej działalności gospodarczej. Prawo jednoznacznie zabrania jakichkolwiek działań zarobkowych podczas pobierania zasiłku chorobowego, a to oznacza, że zwolnienie dostarczone pracodawcy od razu wyklucza aktywność na własny rachunek. Nawet jeśli ta aktywność to tylko wystawienie faktury, poszukanie zastępcy czy koordynacja działań swoich współpracowników.