200 mln zł na podwyższenie świadczeń pielęgnacyjnych od 1 maja 2014 roku - rząd przyjął uchwałę w sprawie przesunięcia części środków z programu przebudowy dróg na pomoc dla opiekunów osób niepełnosprawnych. Pomoc wzrośnie do 1000 zł netto miesięcznie.

Obecnie opiekun otrzymuje świadczenie pielęgnacyjne w wysokości 820 zł (620 zł świadczenia plus dodatek w wysokości 200 zł). Zgodnie z propozycją szefa rządu, od 1 maja wsparcie finansowe dla opiekunów niepełnosprawnych dzieci wzrośnie do 1000 złotych netto. Następnie, od 1 stycznia przyszłego roku, ma wynieść 1200 złotych, a od 1 stycznia 2016 roku - 1300 złotych netto, czyli osiągnąć poziom obecnej płacy minimalne na poziomie 1600 zł brutto.

Premier poinformował, że z powodu wypłat świadczeń o 200 milionów zostanie uszczuplona kwota na budowę i remont dróg lokalnych. W związku z tym na drogi trafi niespełna pół miliarda złotych. Opiekunowie niepełnosprawnych chcieli, by ich wynagrodzenie wzrosło już teraz do kwoty równej płacy minimalnej.

Poprawka Solidarnej Polski

Reklama

Solidarna Polska zgłosi poprawki do rządowego projektu zmian w świadczeniach pielęgnacyjnych. Posłowie partii Zbigniewa Ziobro będą postulować, by świadczenie osiągnęło poziom płacy minimalnej już od maja.

Ludwik Dorn mówił w radiowej Jedynce, że podczas prac w Sejmie jego klub zgłosi poprawki. Jeśli inne partie polityczne poprą ten postulat, rodzice dzieci niepełnosprawnych otrzymają to o co walczą od tygodnia. Był marszałek Sejmu twierdzi, że presja ma sens a zgłaszanie poprawek to normalny sposób działania partii parlamentarnych.

Od tygodnia w Sejmie trwa protest rodziców dzieci niepełnosprawnych, którzy domagają się od rządu podniesienia świadczenia pielęgnacyjnego. Rozwiązanie zaproponowane przez rząd nie satysfakcjonuje rodziców.