Umowy z niepełnosprawnymi o dotacje np. do założenia własnej firmy powinny zawierać starostwa, a nie urzędy pracy.
Starosta otrzymuje środki z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych na pomoc tym osobom i to on jest odpowiedzialny za ich rozdysponowanie - wynika z wyjaśnień Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej.
Dlatego osoby niepełnosprawne, które chcą ubiegać się o dofinansowanie z PFRON do założenia własnej firmy, a także przedsiębiorcy starający się o refundację wyposażenia miejsca pracy osoby niepełnosprawnej oraz 60 proc. ich wynagrodzenia i składek na ubezpieczenia społeczne, muszą podpisać umowę o udzieleniu takiej pomocy właśnie ze starostą, a nie np. urzędem pracy.
Zdaniem resortu, publiczne pośredniaki w praktyce realizują wymienione zadania, ale nie mogą podejmować decyzji o sposobie rozpatrzenia wniosku o dofinansowanie lub o zawarciu umowy z wnioskodawcą. To wyłączne uprawnienie starosty. MPiPS podkreśla, że np. umowa o udzieleniu dofinansowania do założenia własnej firmy zawarta z osobą niepełnosprawną przez powiatowy urząd pracy mogłaby być uznana za nieważną.
Wnioski w sprawie refundacji części kosztów płacy nowo zatrudnionej osoby niepełnosprawnej oraz o dofinansowanie do założenia działalności gospodarczej, rolniczej lub wniesienia wkładu do spółdzielni socjalnej można składać od 7 listopada 2007 r.