statystyki

Becikowe w związku partnerskim. Czy należy uwzględnić zarobki ojca?

autor: Renata Żaczek07.03.2014, 08:44; Aktualizacja: 07.03.2014, 08:51

Niedługo urodzę pierwsze dziecko. Czy składając wniosek o becikowe, powinnam uwzględnić zarobki ojca dziecka, z którym jestem w związku partnerskim? – zastanawia się pani Ewelina.

Becikowe to jednorazowy dodatek w wysokości 1 tys. zł, przyznawany rodzinom, w których dochód na osobę nie przekracza 1922 zł miesięcznie. Pisemny wniosek składa się w urzędzie gminy lub w ośrodku pomocy społecznej w terminie 12 miesięcy od dnia narodzin dziecka. Należy w nim uwzględnić dochody (netto) każdego pełnoletniego członka rodziny. Do końca października 2014 r. pod uwagę bierze się dochody za 2012 rok, ale jeśli w roku 2013 pojawiły się nowe ich źródła, trzeba złożyć odpowiednie dokumenty i je doliczyć. Również utratę źródeł dochodu w 2012 r. należy udokumentować (np. świadectwo pracy, decyzja o likwidacji działalności gospodarczej, decyzja ZUS lub urzędu pracy). Dochody potwierdza zaświadczenie z urzędu skarbowego i zaświadczenie z ZUS, od pracodawcy o wysokości odprowadzonych składek na ubezpieczenie zdrowotne w 2012 r.


Pozostało jeszcze 53% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane