Zobacz, jak rząd zaoszczędził na becikowym. Wszystko przez kryterium dochodowe

autor: Michalina Topolewska28.02.2014, 07:15; Aktualizacja: 28.02.2014, 08:12
Dziecko

Aby otrzymać becikowe, rodzice muszą przedstawić zaświadczenia o dochodachźródło: ShutterStock

W ubiegłym roku becikowe otrzymało 272,6 tys. dzieci. Tak wynika ze wstępnych danych przekazanych DGP przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej. To oznacza, że było ich o 26 proc. mniej niż w 2012 r. Tak znaczący spadek to efekt uzależnienia tego świadczenia od kryterium dochodowego. Przy czym – jak wskazują gminy – nie odnotowały one większego odsetka decyzji odmawiających becikowego z tego powodu, ale zmniejszyła się liczba składanych wniosków.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Komentarze (22)

  • ellis(2016-10-17 21:10) Zgłoś naruszenie 00

    Dlaczego że mąż zagranicą to ona jeszcze jakichś świadczeńj chce,dużo dostaje.. fakt,nasz system ciágle kiepski ale wy spieprxyliście z tego kraju ,zamiast go poprawiać ,mierząc się z tym wszystkim,to tylko wam si3 należy chciwe durne pachołki zamorskie???

    Odpowiedz
  • Ewelina W.(2014-07-24 23:28) Zgłoś naruszenie 00

    A ja nie dam rady złożyć wniosku bo potrzebuję zaświadczenie o zarobkach za 2012 r, choć mamy 2014. Niestety ściągnięcie tych informacji z miejsca pracy męża , który wówczas nie był jeszcze moim mężem i mieszkał za granicą, jest niemożliwe bez osobistego stawienia się przez niego u byłego pracodawce. Obecnie mieszkamy w Polsce, utrzymujemy sie tylko z moich dochodów i spełniamy kryterium do otrzymania becikowego. Ale ze względu na konieczność uzyskania zaświadczeń za 2012 r, nie możemy się o to starać.

    Odpowiedz
  • m(2014-03-03 09:58) Zgłoś naruszenie 00

    Jasne płaćmy becikowe tylko patologii - dzień po urodzeniu dziecka już wniosek o becikowe, a biurokracja to nie problem bo jak 0 dochodów to i dokumentów za dużo nie trzeba składać. A na co pieniążki idą to tylko się można domyślać ...

    Odpowiedz
  • jatakrobie(2014-03-02 15:48) Zgłoś naruszenie 00

    Formalności niestety zniechęcają ludzi do załatwiania becikowego-ludzie nie popuszczajcie im ani złotówki

    Odpowiedz
  • Anna(2014-03-01 08:34) Zgłoś naruszenie 00

    Słuchajcie, na swoje dzieci to przede wszystkim musza zarobić rodzice. Cos sie wam pomieszało w głowach. Nikt za was tego nie zrobi.A wy nie róbcie łaski społeczeństwu, ze je macie. Z dzieckiem trzeba sie podzielić, chcesz mieć to musisz skromniej zyć. A głosujcie na kogo chcecie albo wcale. Od tego grosza nie przybędzie. Trzeba podwinąc rękawy, albo zrezygnować z dzieci. Ja mam juz wnuki, ale kiedy byłam młodą matka takie teksty o polityce prorodzinnej nie przyszłyby mi do głowy. Zamiast do Egiptu pojechać do babci na wieś, albo na Mazury, albo rybka albo pipka.

    Odpowiedz
  • Anna(2014-02-28 15:20) Zgłoś naruszenie 10

    Sylwio nie zrozumiałaś mnie, albo niewyraźnie napisałam.Własnie z tych ulg korzystoli najczęściej urzędnicy.Mało zarabiający nie mają czasem podatku na odpisanie podwójnej ulgi, a bezrobotni nic nie mają. Dlatego uważam, ze zmiana jest dobra.

    Odpowiedz
  • Becikowe dla wszystkich przy 5-ciu progach PIT(2014-02-28 15:13) Zgłoś naruszenie 00

    Ja uwazam, ze wszystkie dzieci powinny otrzymywac becikowe,
    ale przy zmienionej redystrybucji dochodow np. przy obowiazujacej 5-cio progowej skali podatku PIT / np. 10-20-30-40-50%/.

    Odpowiedz
  • Nie lubię burzuji(2014-02-28 14:45) Zgłoś naruszenie 01

    Bardzo dobrze zrobili. Po co finansować bogatych?

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • opiniujący(2014-02-28 14:36) Zgłoś naruszenie 00

    wyciskanie Polaków.. tusk powinien odejść

    Odpowiedz
  • Protoplasta(2014-02-28 14:21) Zgłoś naruszenie 00

    Ważne, że w budżecie przybyło - będzie za co pić winka i palić cygara...

    Odpowiedz
  • B.(2014-02-28 14:16) Zgłoś naruszenie 00

    Nie tylko dochód powoduje, że osoby nie składają wniosków o becikowe, ale również wymóg pozostawania pod opieką medyczną od 10-go tygodnia ciąży, którego nie spełniają

    Odpowiedz
  • sylwia(2014-02-28 13:52) Zgłoś naruszenie 00

    do Anny : gdzie urzędnicy samorządowi zarabiają tyle że nie kwalifikują się do jednorazowej zapomogi z tytułu urodzenia się dziecka- chętnie zmienię pracę

    Odpowiedz
  • BOLEK(2014-02-28 11:54) Zgłoś naruszenie 10

    POLITYKA prorodzinna, chyba ANTYRODZINNA, NIE IDĘ JUŻ NA ŻADNE WYBORY, NIEZALEŻNIE OD OPCJI TO KŁAMCY

    Odpowiedz
  • Rodzic(2014-02-28 11:29) Zgłoś naruszenie 20

    Głupie państwo przez głupi rząd. Jak ma być więcej dzieci w kraju gdzie realne podatki płacone przez przeciętnego obywatela wynoszą ponad 60% jego dochodów, a państwo ani trochę nie pomaga rodzicom. Czym jest 1000zl becikowego? Po urodzeniu dziecka dopiero zaczynają się wydatki, a wsparcia zero. Nawet jedno dziecko po drugim z książek w szkole nie skorzysta bo przecież koleżanki z ministerstwa muszą komuś dać zarobić, nowemu autorowi. Żenada na każdym korku i jedno wielkie rozczarowanie.

    Odpowiedz
  • olo(2014-02-28 11:03) Zgłoś naruszenie 01

    ojciec pracuje na emigracji, matka wychowuje dzieci w Polsce, pozbawia się ich becikowego, jedynej pomocy ze strony państwa. Tak wygląda zachęta polskiej władzy do powrotu emigrantów. Kłamstwo i bagno.

    Odpowiedz
  • krajowywyjazdowy(2014-02-28 10:51) Zgłoś naruszenie 20

    W normalnym kraju dzieci są równe co do zasiłku becikowego itd przykład Niemiec a nawet Czech.
    No ale w kraju przekrętów można zrobić wszystko! I jeszcze znaleźć poparcie w zawistnych polaczkach.

    Odpowiedz
  • JJ(2014-02-28 10:50) Zgłoś naruszenie 01

    Ja jeszcze nie złożyłem wniosku, bo potrzeba na to przynajmniej dwóch dni wolnych od pracy u mnie i u żony.
    Zaświadczenia: ZUS, Urząd skarbowy, pracodawca jeden i drugi, wszystkie umowy zlecenia, księgowość w firmie. Także niestety czekamy aż się wolny termin trafi...

    Odpowiedz
  • Anna(2014-02-28 09:51) Zgłoś naruszenie 10

    I dobrze, biedniejsi nie mogłi sobie odpisać becikowego nawet na dwoje dzieci, bo nie było z czego.Nie popisujcie sie tymi wyjazdami za granice, bo ci co utracili becikowe maja w Polsce tak dobrze, że nie wyjada, To w wiekszości urzednicy państwowi i samorządowi.

    Odpowiedz
  • Iwona(2014-02-28 09:29) Zgłoś naruszenie 21

    I o to właśnie chodzi, żeby jak najwięcej ludzi się zniechęciło.

    Odpowiedz
  • Zuza(2014-02-28 09:26) Zgłoś naruszenie 20

    śmieszne to jest. każdemu powinno należeć się becikowe. jak ktoś będzie przekraczał ten pułap tylko o 100 zł, a wiem, że wśród moich znajomych takich przypadków jest kilka to co? Na jakiej to podstawie zostało wyliczone w ogóle, wiadomo, że większość młodych osób mieszka w dużych miastach bo w małych nie ma pracy, a w dużych koszty utrzymania są wyższe to i zarobki są ciut wyższe, ale żeby od razu dykryminowac i nie dostac ani złotówki za urodzenie dziecka od Państwa. W ogole niech zabiorą wszystkie przywileje i utrzymują bezrobotnych i inwalidów. Takie mamy Państwo. A młodzi ludzie harują i ani becikowego, ani złobka, ani przedszkola. A później się dziwią, że w Anglii imigracja rośnie. Ale w Lasach Państwowych to po 8 000 netto.

    Odpowiedz