Świadczenie pielęgnacyjne: Opiekunowie nie mogą liczyć na rekompensatę za opóźnienie w wypłatach

autor: Michalina Topolewska10.02.2014, 07:05; Aktualizacja: 13.03.2014, 17:32
podatki

Wójt, burmistrz lub prezydent miasta odprowadzą za opiekuna składki na ubezpieczenia społeczne od zaległych świadczeń.źródło: ShutterStock

Opiekunowie, którzy odzyskają świadczenie za pielęgnację niepełnosprawnego krewnego, raczej nie mogą liczyć na rekompensatę za opóźnienie.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Komentarze (25)

  • Opiekunka matki(2014-04-05 14:55) Zgłoś naruszenie 00

    Byłam zarejestrowana w urzędzie pracy na ten czas co nie bylo świadczeń, czy teraz zwrot bedzie mi się należał, czy bede mogla sie ubiegać o zwrot, prosze o odpowiedz.

    Odpowiedz
  • ja(2014-03-09 12:53) Zgłoś naruszenie 00

    ja to czkalam, a teraz juz nie czekam, bo uwazam, ze nasz rzad jakos sobie poradzi i nie wyplaci nam tych swiadczen z uwagi na brak pieniedzy w budzecie

    Odpowiedz
  • danuta(2014-03-04 11:34) Zgłoś naruszenie 00

    tym opiekunom ,którym zabrano świadcz. pielęgn, nieprawnie jak T.K. orzekł rząd powinien automatycznie bez żadnych warunków przywrócić,wypłacić z odsetkami,ipłacić na bieżąco,tak jak mieli ich niepełnosprawni orzeczenia wcześniej wystawione,natomiast nowe warunki,nowe przepisy,skala Bartela itd.mogłaby obowiązywać opiekunów początkujących,nowych,poraz pierwszy starających się od nowego roku 2014,sprawiedliwie,anie wymyślanie i gnębienie na nowo.takie rodziny mają dość losu choroby.

    Odpowiedz
  • TAJ77(2014-02-28 16:24) Zgłoś naruszenie 00

    DO PZPR KIEDYŚ SIEDZIELIŚMY NA DRZEWACH.. WIĘC *********** NA DRZEWO!

    Odpowiedz
  • Jo(2014-02-24 19:35) Zgłoś naruszenie 00

    ...No i mam podpowiedz dla naszego" GENIALNEGO" rządu: zróbcie igrzyska olimpijskie w 2022 r a POLACY niech robią zrzutę m.in ze świadczeń pielęgnacyjnych!!! NAJPIEWRW ZADBAĆ O OBYWATELI A POTEM MYŚLEĆ O IGRZYSKACH -DEBILE!!!

    Odpowiedz
  • Jo(2014-02-24 17:11) Zgłoś naruszenie 00

    Bez pieniactwa PROSZĘ!!! Pisze KTOŚ TERAZ w tym artykule o UP??? NIE! ROBIĄ COŚ W KOŃCU??? TAK! Więc po te nerwy??? CZEKAJMY!

    Odpowiedz
  • opiekun(2014-02-21 06:09) Zgłoś naruszenie 00

    bo w tym kraju nic sie nie zmieni az do momentu kiedy partie polityczne nie zaczna sie utrzymywac ze skladek swoich czlonkow a nie z kasy panstwa , pisza o oszustwie wiec ja sie spytam ktorego z politykow nie mozna tak nazwac? w koncu sa to podobno przedstawiciele nas wyborcow tylko ze jako nasi przedstawiciele jakos malo dla nas robia , po co nam byla ta EU skoro nie mamy zadnych praw jakie maja ludzie mieszkajacy na terenie innych panstw UE ,wiekszosc tu ma pretensje o brak dofinansowania za opieke a co z zaliczeniem okresu opieki do wyslugi lat pracy? kazali nam tyrac do 67 roku zycia a co z tym okresem kiedy czlowiek nie pozbawiony ludzkich uczuc poswieca sie dla wlasnych rodzicow ? czy tak postepuje sie z obywatelem z panstwie podobno demokratycznym ?

    Odpowiedz
  • ANNA(2014-02-19 10:14) Zgłoś naruszenie 00

    Po bezprawnym odebraniu mi świadczenia pielęgnacyjnego, aby zabezpieczyć sobie ubezpieczenie zdrowotne zarejestrowałam się w GUP. Teraz dowiaduję się, że takim jak ja nie zostanie przywrócone i zwrócone zaległe świadczeni ponieważ wyraziłam gotowość do pracy, a co ja miałam zrobić, jeszcze w tej ciężkiej sytuacji zostać bez ubezpieczenia zdrowotnego. W UP żadnej propozycji pracy nie dostałam, a nawet gdybym dostała to najprawdopodobniej musiałabym z niej zrezygnować. Błędne koło. Niech mi ktoś powie w jaki sposób przy braku środków finansowych mam zabezpieczyć sobie ubezpieczenie zdrowotne w mojej sytuacji.

    Odpowiedz
  • matka(2014-02-16 09:49) Zgłoś naruszenie 00

    Nasz Rząd ma nas opiekunów głęboko w d... skoro mamy odpowiedż z TK a rząd nic nie robi tylko każe nam czekać to tak jak napisałam wcześniej trzeba wysłać to do Strasburga

    Odpowiedz
  • matka(2014-02-16 09:33) Zgłoś naruszenie 00

    wykluczeni opiekunowie to nadaje sie tylko teraz do Strasburga

    Odpowiedz
  • slawek(2014-02-13 10:25) Zgłoś naruszenie 00

    witam. mam pewiem problem otoz nie wiem czy moge starac sie o swiadczenie pielegnacyjne. poniewaz nie jestem tak obeznany w prawie i te ustawy sa dla mnie nie jasne. Moja mama jest ciezko chora ma 1 grupe renty inwalidzkiej ale ma 50 lat ,ja mam 22 lata i mam rente po zmarlym ojcu bo sie jeszcze ucze. Mieszkam sam z mama i nie moge podjac pracy bo jej przeciez nie zostawie samej. Czy nalezy mi sie takie swiadczenie jako jej opiekun??? Na prawde bardzo prosze o pomoc.

    Odpowiedz
  • wykluczona(2014-02-11 23:27) Zgłoś naruszenie 00

    jeszcze jedna kwestia. Czy w nowej ustawie zmieni sie cos na lepsze dla opiekunow, mam dwa pytania. 1. czy okres sprawowania opieki , bedzie traktowany jak okres zatrudnienia, w razie choroby opikuna i bedzie mozna wystapic o rente chorobowa, przy zalozeniu, ze opikun ma ponad 20-letni okes zatrudnienia? 2.w razie smierci podopiecznego albo odebrania z mocy prawa , prawa do swiadczenia, opiekun bedzie mogl przejsc na zasilek dla bezrobotnych?

    Odpowiedz
  • wykluczona(2014-02-11 23:11) Zgłoś naruszenie 00

    ja w kwestii staruszkow, ktorzy w tym roku ukoncza 80 lat i maja bezterminowo przyznana calkowita niezdolnosc do samodzielnej egzystencji. Czy za rok aby otrzymac to swiadczenie, ktore odebrano 1.07.2013r. a narazie nie wyplacono, trzeba bedzie wozic ich przed komisje zus, wojewodzkie zreszta. Bo to jest tak, ze oni do sklepu po zakupy nie dojda a spacer to czlapanie po domu! I to jest ciekawe, bo taka podroz ponad 100 km w jedna strone to moze okazac sie podroza do wiecznosci. I jeszcze jedno, wydluza sie niezmiernie czas oczekiwania na ustawe, czy to naprawde potrzeba az tyle czasu, zeby zastosowac sie do wyroku Trybunalu Konstytucyjnego. To chyba prawda, ze"kogo nie boli, temu powoli"

    Odpowiedz
  • do Zosi(2014-02-11 10:53) Zgłoś naruszenie 00

    Tak, jak najbardziej przysługuje.

    Odpowiedz
  • opiekun matki(2014-02-10 22:23) Zgłoś naruszenie 00

    "prawniku"... "zasiłki" nie realizują wyroku TK.

    Odpowiedz
  • opiekun matki(2014-02-10 22:21) Zgłoś naruszenie 00

    GP... powinna zmienić nazwę... coraz mniej tutaj o prawie... co raz więcej art. na zapotrzebowanie.

    Odpowiedz
  • Zosia(2014-02-10 20:55) Zgłoś naruszenie 00

    proszę o odp. jeżeli mój podopieczny ma orzeczenie o niepełnosprawności do 1.06.2014 to czy dostanę zwrot od 01 lipca? (st. znaczny)

    Odpowiedz
  • K.(2014-02-10 17:22) Zgłoś naruszenie 00

    E tam, odsetki. Najważniejsze, że coś się w końcu ruszyło i dostaniemy zwrot zaległej kasy. Bedzie mozna zwrócić pieniądze i żyć w miarę godnie.

    Odpowiedz
  • prawnik(2014-02-10 15:07) Zgłoś naruszenie 00

    no tak opiekunowie nie chcą zasiłków, które realizują wyrok TK to poczekają na swoje świadczenia pielęgnacyjne do 2015r. ale już na nowych bardziej niekorzystnych zasadach

    Odpowiedz
  • niner(2014-02-10 14:28) Zgłoś naruszenie 00

    Jak wygasili niezgodnie z konstytucją !!! to niech przywrócą nie łamiąc PONOWNIE przepisów konstytucji ! Niech przywrócą świadczenie pielęgnacyjne bo to świadczenie właśnie zostało wygaszone !!!

    Odpowiedz