W tym roku zacznie obowiązywać karta dużych rodzin. Ma ona zapewnić zniżki małżeństwom przynajmniej z trójką dzieci. Do ulg na przejazdy kolejowe mogą dołączyć zniżki ufundowane przez samorządy.

Szef rządu wyjaśnił, że oprócz tego co może zaproponować samorząd czyli zniżki na komunikację miejską czy ulgi kolejowe, które może zaproponować administracja centralna w przygotowanie karty może powinny zaangażować się podmioty prywatne. Donald Tusk wskazał na doświadczenia innych państw, w których do państwowej karty dołączyły się na przykład sieci handlowe.

Według zapowiedzi szefa rządu, w przyszłym roku karta mogłaby zyskać nowe funkcje służące pomocy społecznej. Mogłaby ona, w opinii premiera, podlegać doładowywaniu. „Nie tylko ulgi, ale także dodatkowe środki” - zapowiedział Donald Tusk.

Stworzenie ogólnopolskiej karty od kilku na Kongresie Ojców, który odbył się w grudniu 2013 roku na Stadionie Narodowym W Warszawie zapowiadał minister pracy i polityki społecznej, Władysław Kosiniak-Kamysz.

Reklama

To nie koniec socjalnego programu premiera Tuska. Na tej samej konferencji zapowiedziano na bieżący rok walkę z tzw. umowami śmieciowymi.