Zagrożona reforma świadczeń pielęgnacyjnych

autor: Michalina Topolewska03.01.2014, 08:07; Aktualizacja: 13.03.2014, 17:19

Brak pieniędzy może utrudnić zmiany w zasadach przyznawania pomocy na opiekę nad osobami niesamodzielnymi. Na część z nich nie zgadza się resort finansów.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Komentarze (29)

  • gizela(2014-01-24 09:19) Zgłoś naruszenie 00

    Do BBarbary,jestes pewna ze znajoma pobierala swiadczenie pielegnacyjne na CIOTKE,bo z tego co wyczytalam to nalezy sie tylko osobom ktore maja obowiazek alimentacyjny.Jak nie jestescie pewni to nie piszcie glupot...A tak wogole 2600 na oplaty za 2 mieszkania ,no nie wiem ja place za mieszkanie w bloky 860 zl

    Odpowiedz
  • dorota(2014-01-23 14:42) Zgłoś naruszenie 00

    i znowu dostaja w dupę ci co są najbardziej pokrzywdzeni,nastepny koszmar

    Odpowiedz
  • barbara(2014-01-17 20:12) Zgłoś naruszenie 00

    Świadczenia pielęgnacyjne zawsze otrzymywała osoba ,która zrezygnuje z pracy ,żeby opiekować się osobą niepełnosprawną.Ja od 16 lat opiekuję się chorym synem .W lutym będę składać papiery na komisją i tez nie wiem jak to będzie.Popieram Panię ,Pani Zuzo ,że należy się Pani takie świadczenie,bo zrezygnowała Pani z pracy ,żeby sprawować opiekę nad chorą mamą.Drodzy Państwo jest jedno ale.są też nadużycia w pobieranie takich świadczeń.Znam osobę ,która pobierała takie świadczenia na ciotkę ,która ma tysiąc osiemset renty.Więc ta znajoma miała 1800 +820.Wiec jak się ma to do nas matek,które nie mają nic oprócz świadczenia 820zł i zasiłku 153zł.Oczywiście ta osoba nie pracowała ,ale nie dlatego ,że opiekowała się ciotką lecz dlatego ,że ma małe dzieci.

    Odpowiedz
  • zawiedziny(2014-01-08 15:59) Zgłoś naruszenie 00

    ja do znawcy od cukrzycy. Czy madrala wie, ze staruszkowi z cukrzyca trzeba wszystko doniesc, podac, zaopatrzyc w leki, przypomniec, zawiesc do lekarza i wyreczyc ze wszystkich ciezszych prac fizycznych, nie wszyscy staruszkowie mieszkaja w blokach, czesc ma swoje domki i trzeba drewna i wegielka zalatwic, potem nanosic, chwala staruszkowi, ktory sam sobie napali, czasami mu sie nie chce i wtedy trzeba zrobic to samemu. Zycze podobnej starosci wtedy madrala zmieni zdanie. Mnie jako WO jest ciezko.

    Odpowiedz
  • Bartoszkbh(2014-01-08 14:57) Zgłoś naruszenie 00

    Donald Tusk premier to jest jedyny człowiek w tym kraju który może wydać polecenie wszystkim ministrom aby 1,5 mld -2mld zł na rok znalezli w swoich resortach , on po prostu tym się nie interesuje.Jak w tym roku albo w ogóle nie dostanę świadczenia to życzę ci premierze Tusk aby twoja żona lub córka(nie ty) zachorowała na stwardnienie boczne zanikowe abyś patrzył jak cierpią jak duszą się w czasie jedzenia lub picia podczas wspólnego posiłku przy jednym stole . Jak kurczą się do wagi 35kg i duszą się od własnej śliny i nie mogą same oddychać , Życzę ci tego .

    Odpowiedz
  • Marca(2014-01-07 00:29) Zgłoś naruszenie 00

    Do 22.wsciekla; Chyba tylko myślisz o sobie i niewiele wiesz o innych chorobach na które inni podopieczni chorują. Piszę to mając na uwadze różne choroby psychiczne. Są to Alzheimer, demencje starszych osób i nawet b. młodzi ludzie mają różne schorzenia psychiczne. Sama takim się opiekuję. Nie leży, nie jeździ wózkiem inwalidzkim a czasu i zdrowia zabiera znacznie więcej. Dodam, iż osoba ta ma znaczną niepełnosprawność i tylko cud sprawi, że wróci do zdrowia

    Odpowiedz
  • Maria(2014-01-06 20:26) Zgłoś naruszenie 00

    Na dwie osoby do opieki powinno być bezwzględnie przyznane świadczenie pielegnacyjne!!!

    Odpowiedz
  • wsciekla(2014-01-06 16:45) Zgłoś naruszenie 00

    nie prosciej bybylo gdyby swiadczenia byly przyznawane osobom ktore opiekuja sie osobami calkowicie lezacymi lub na wozkach inwalidzkich ? teraz jest np babcia ma cukrzyce swietnie daje sobie rade sama ale ma znaczy stopien wiec ktos z rodziny moze to kase brac choc opieka polega tylko na odwiedzinach tej ze babci

    Odpowiedz
  • Jarek(2014-01-06 13:57) Zgłoś naruszenie 00

    Wstyd i hańba ,starych i chorych "nasze państwo" zostawiło na POwolną śmierć ! Nie chcę takiego nieRządu !!! Czas ten burdel zmienić !!! Oszczędzanie niech zaczną od siebie a nie od najbiedniejszych !!!

    Odpowiedz
  • Mirka(2014-01-06 13:54) Zgłoś naruszenie 00

    Przydało by się POddać naszych POlityków skali czy są normalnymi ludzmi.
    Partia Pustych (PO ) obietnic doczeka już przy najbliższych wyborach ,że spadną ryjem na pysk ! Przebrała się miarka głosuję na Jarka !

    Odpowiedz
  • OPIEKUN STARUSZKI(2014-01-05 18:26) Zgłoś naruszenie 00

    OT I CAŁA POLSKA TUSKA.BIEDA I NĘDZA.

    Odpowiedz
  • Wiktoria(2014-01-04 22:21) Zgłoś naruszenie 00

    Nie dość,że człowiek poświęca się dla bliskich,rezygnuje z pracy dlatego że chce pomoc to jeszcze kłody pod nogi rzucają ciągle coś rządowi nie psuje. Sama mam dziecko chore, i nie mogę pracy podjąć bo kto się zajmnie dzieckiem? Jakby chodziło o członków rodzinny polityków i by sami nie mieli pieniędzy to zupełnie inaczej by się kierowali. Nawet niektórzy jakby chcieli podjąć prace to nie maja jak trzeba jeździć z dzieckiem po lekarzach, po szpitalach,rehabilitacjach i niech mi powiedzą jaki pracodawca zatrudni osobę która co chwile będzie brała wolne...Niestety nie realne że taki pracodawca by był..

    Odpowiedz
  • Mich(2014-01-04 21:18) Zgłoś naruszenie 00

    Dwoje rodziców do opieki i świadczenie zabrane bo kawałek pola przy domu..To się ... nie trzyma

    Odpowiedz
  • gabi(2014-01-04 20:16) Zgłoś naruszenie 00

    A co z opiekunami którzy mają pole i też zostali pozbawieni świadczenia a chorym rodzicem trzeba się opiekować.

    Odpowiedz
  • mmmu(2014-01-04 17:16) Zgłoś naruszenie 00

    robią wszystko ,aby więcej osób wyjechało za granicę ,aby przeżyć ,to już nie chodzi aby podnieść standard życia , chodzi o przeżycie. Zabrali mi świadczenie w lipcu , jest jeszcze EUROPEJSKI TRYBUNAŁ PRAW CZŁOWIEKA i tam złożyłem skargę .

    Odpowiedz
  • żona opiekunka(2014-01-04 17:11) Zgłoś naruszenie 00

    odwlekają jak tylko mogą bo każdy miesiąc to oszczędności,my ich nie obchodzimy,zamydlają nam oczy ,miało byc od stycznia potem od 2 kwartału a zaraz się okaże,że może dopiero w 2015 bo przecież w budżecie na ten rok nie zaplanowano dla nas pieniędzy a może już nam znudzi się walka o ,,resztki ze stołu,,tak pewnie myślą politycy.Najlepiej abyśmy umarli razem z niepełnosprawnymi to byłby czysty zysk nie trzeba wtedy płacic emerytur,rent,zasiłków,bo przecież nie ma z nas żadnego pożytku.

    Odpowiedz
  • kami(2014-01-04 16:20) Zgłoś naruszenie 00

    tez bylam w opiece 3 stycznia no i faktyczneie sa bardzo zieloni jezeli chodzi o ta ustawe no i powiedziala mi ze mam przyjsc za miesiac potora zas sie jeszcze okaze ze bede musiala pojsc za kolejne 2 mc i tak przeciagac beda az wiekszosc osob starszych zacznie wyciagac nogi w co nie watpie ze juz tak sie dzieje

    Odpowiedz
  • Wywiady i skale(2014-01-04 07:05) Zgłoś naruszenie 00

    Nasz wIELKI rRZĄD z PO na czele, wymyśla wszystko aby tylko nie wypłacić ludziom zasiłku wymyślając skale i wywiady.Wstyd i hańba.Powinni opiekunowie tych chorych ludzi zawieść im ich pod sEJM i niech sobie robią z nimi wywiady i skale.Wstyd XXI wieku.

    Odpowiedz
  • Marca(2014-01-03 20:43) Zgłoś naruszenie 00

    Nie ma co ukrywać, ponieważ wydaje się, iż tak kombinują z tą ustawą, aby nie dać zbyt wielu opiekunom świadczeń pielęgnacyjnych. Jaka to różnica, czy opiekunowie dorosłych niepełnosprawnych będą pobierać świadczenie, czy zasiłek jako rekompensatę utraconych zarobków? Robią wszystko, aby przedłużyć termin przyznania na nowo świadczeń osobom, które je straciły l 1 lipca 2013r. A ile z nich je odzyska to się wkrótce przekonamy. Sama nowa ustawa i różne jej przeróbki będą kosztowały masę pieniędzy. Czy nie lepiej było sprawdzać faktyczną opiekę nad niepełnosprawnym wcześniej bez szkalowania opiekunów nazywając ich "oszustami" i "wyłudzaczami"?

    Odpowiedz
  • znerwowana(2014-01-03 19:05) Zgłoś naruszenie 00

    Dziś poszłam do opieki społecz. dowiedzieć się kiedy mam składać dokumenty i jakie, w sprawie opieki nad chorą mamą, a oni nic jeszcze nie wiedzą kiedy i co. Wrrr

    Odpowiedz