Świadczenia pielęgnacyjne: projekt zmian we wsparciu opiekunów osób niepełnosprawnych trafił do konsultacji

31.10.2013, 17:22; Aktualizacja: 31.10.2013, 18:50
Niepełnosprawni

Niepełnosprawniźródło: ShutterStock

Ujednolicenie zasad przyznawania świadczeń pielęgnacyjnych, opłacanie składek za osoby pobierające świadczenia, zróżnicowana wysokość wsparcia oraz okresowa weryfikacja przyznawanej pomocy – m.in. takie rozwiązania przewiduje projekt zmian u ustawie o wsparciu opiekunów osób niepełnosprawnych przygotowany przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej, opublikowany na stronie internetowej resortu. Ministerstwo przygotowało zmiany po tym, jak RPO zaskarżył przepisy pozbawiające ponad 100 tys. osób prawa do świadczenia pielęgnacyjnego.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:gazetaprawna.pl
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Komentarze (31)

  • jestem za(2013-11-11 11:09) Zgłoś naruszenie 21

    Z całym szacunkiem dla wszystkich opiekunów osób niepełnosprawnych pozwolę sobie wtrącić swoje zdanie. Mam dwoje dzieci nieełnosprawnych w tym jedną ze znacznym stopniem niepełnosprawności , wymagająca opieki całodobowej oraz w rodzinie osoby z 1 grupą inwalidzką. Porównuję moje dziecko przy którym muszę wszystko robić ( łacznie z myciem i podcieraniem zadka) z teściem, który jest po udarze ale porusza sie samodzielnie o kuli i mimo wieku wszystko przy sobie zrobi, sam wszystko sobie załatwia a nawet ugotuje a wg aktualnych orzeczeń bez problemu i na niego ktoś z rodziny mógłby starać sie o specjalny zasiłek opiekuńczy. Uważam ze opiekunowie, którzy muszą żyć z niepełnosprawnym i za niepełnosprawnego ( uwierzcie mi, nie mając często czasu na własne zycie ) powinni być szczególnie docenieni. Nie zawsze znaczny stopiń, 1 grupa inwalidzka odzwierciedla stopień koniecznej opieki.

    Odpowiedz
  • lawiah(2013-11-07 16:34) Zgłoś naruszenie 11

    Zasiłek pielęgnacyjny 153zł - powinien być nazwany - na otarcie łez -...
    W czym to ma pomóc takiej osobie jak ja - znaczny stopień niepełnosprawności, astma, napadowe migotania przedsionków, łuszczycowe zapalenie stawów, niewydolność krążeniowa , przepuklina przełyku przy tym 850zł renty rodzinnej... Czy któryś z posłów (zdrowych) wyżyłby za to???

    Odpowiedz
  • Marca(2013-10-31 21:54) Zgłoś naruszenie 00

    Jeśli chodzi o rolników, to aby otrzymali św.pielęgnacyjne wg. nowej ustawy muszą zaprzestać prowadzenia gospodarstwa rolnego lub zaprzestać wykonywania pracy w gospodarstwie rolnym. Teoretycznie ustawa ma wejść w życie 1 stycznia 2014r. To jest dopiero projekt, wydaje się jeszcze niedopracowany. Od listopada 2014r wchodzą w życie niektóre artykuły tej ustawy, ale nie dotyczące świadczeń piel., ale spraw pomocy alimentacyjnej i innego brzmienia części niektórych artykułów nowej ustawy

    Odpowiedz
  • basia3710(2014-03-09 21:39) Zgłoś naruszenie 00

    Ja mialam zasilek opiekuczy na choro mame niewidzonco i nieslyszonco, 1grupy.i mi zabrali, a dokladnie zawiesili, bo musialam wyjechac nagle bo siostra ma synka chorego na raka, i jej tez musialam pomuc.wrucilam i plszlam do mopsu i odmowili mi opiekuczego co dalej mam robic kiedy mam sie starac pomagam mamie caly czas i jeszcze ma cukrzyce .

    Odpowiedz
  • niepelnosprawny.(2014-02-06 22:49) Zgłoś naruszenie 00

    niepelnosprawni czekaja na czsyjak na ukrainie bopiero tusk sral i jegi rzad z strachu owlasna dupe...

    Odpowiedz
  • Roman(2014-04-02 20:03) Zgłoś naruszenie 00

    Teraz to wszystkie dzieci sie znalazly zeby sie opiekowac bo jak nie pracuja to dostana pieniadze a nie zawsze maja trudna sytuacje materialna ale teraz nalezy sie to czemu nie skorzystac.

    Odpowiedz
  • Benia(2014-04-02 19:58) Zgłoś naruszenie 00

    Aja mysle ze opiekunem jest tylko osoba wspollnie zamieszkuje z osoba niepelnosprawna !!!

    Odpowiedz
  • opiekunka(2014-01-03 17:43) Zgłoś naruszenie 00

    witam czyli dopiero w listopadzie 2014r można będzie się ubiegać o te świadczenia pielęgnacyjne na osobę niepełnosprawną i czy może to być np opieka synowej nad teściową

    Odpowiedz
  • ANNA(2013-12-02 20:49) Zgłoś naruszenie 00

    A CO RODZICAMI DZIECI UPOSLEDZONYCH INTELEKTUALNIE , BO TOCO CZYTAM TO CHORE TA SKALA NIE JEST DLA LUDZI UPOSLEDZONYCH .

    Odpowiedz
  • Wanda(2014-01-30 09:58) Zgłoś naruszenie 00

    jeżeli wprowadza się ilość czasu do opieki nad niepełnosprawnym tzn.1/4 etatu 1/2 lub 3/4 należy dać opiekunowi możliwość zarobku. w pozostałej
    części tej już niekoniecznej opiekę przejmie MOPS ,możliwe że ktoś z Urzędu
    Marszałkowskiego .Inaczej opiekun na głodowym świadczeniu ,sam będzie wymagał opieki.

    Odpowiedz
  • jola(2013-11-27 10:25) Zgłoś naruszenie 00

    a rolnik moze dostac pielegnacyjne prosze o odpowiec

    Odpowiedz
  • danuta(2013-12-17 14:45) Zgłoś naruszenie 00

    wszyscy,którzy utracili świadczenie pielęgnacyjne od 1 lipca 2013r z powodu wygaśnięcia decyzji,ustawy rządowej,art11itd...,aniedostali specjalnego zasiłku opiekuńczego,a posiadają orzeczenie o niepełnosprawności znacznej z koniecznością stałej opieki na czas nieokreślony powinni mieć tez przywrócone świadczenie pielęgnacyjne automatycznie,bez oceniania żadnych stopni,ze względu na prawa wcześniej nabyte,powinni też zachować prawo do św. pielęg.,bez ubiegania się na nowo,jaka to sprawiedliwość,jeśli Trybunał Konstytucyjny uznał to za niezgodne z Konstytucją,cico mieli orzeczenia na czas nieokreślony iswiadcz. pielęg. do1lipca2013r.,bez względu czy dostali specjalny zasiłek opiekuńczy cz nie,powinni zachować prawo nadal do świadczenia pielęgnacyjnego,bez nowych praw,gdyż tu też jest jak najbardziej utrata prawa nabytego,z powodu rządowej ustawy owygaśnięciu decyzji świadcz. pielęg.,jakie to znów ograniczanie,uzależnianie od specjalnego zasiłku opiekuńczego,jak oddac, to wszystkim prawo,a nie znów dyskryminacja

    Odpowiedz
  • dorota(2013-11-19 18:35) Zgłoś naruszenie 00

    witam.Mam pytanie może ktos z państwa mi odpowie.Opiekowałam sie mężem do 30 stycznia 2013 r bo dotego czasu miał przyznany znaczny stopien.Po komisji przedłużyli mu jeszcze na rok.A dlaczego mnie nie przedłużyli świadczenia do końca czerwca tylko zabrali z koncem stycznia. Przeciez to byla ciaglośc opieki.

    Odpowiedz
  • Urzędas gminny(2013-11-16 21:54) Zgłoś naruszenie 00

    Do "jestem za". Taki jest cel zmian - pomagać najbardziej potrzebującym, po prostu przy mizerii pieniędzy w budżecie trzeba zweryfikować świadczenia i dać je naprawdę potrzebującym wsparcia - przecież to są większe pieniądze niż dotychczas, a podnoszą larum roszczeniowcy.

    Odpowiedz
  • Dana(2013-10-31 22:56) Zgłoś naruszenie 00

    Ale zadnych zmian nie zauwazylam, w zwiazku z wychowywaniem dwojki niepelnosprawnych dzieci w jednym domu wymagajacych opieki 24h/dobe. Czyli zostaje to samo: 2 chorych dzieci=jedno świadczenie pielegnacyjne.

    Odpowiedz
  • ela(2013-11-02 08:41) Zgłoś naruszenie 00

    Czy koniecznie musi opieke sprawowac członek rodziny,czy też może inna zupełnie osoba młoda silna i zdrowa. bo ja dziekuje .ta ustawa nie dla mnie.ludzie woleli by iśc do pracy,sa umęczone,pracą .a po pracy schorowanym rodzicem,co nie daj boże psychicznie chory,pomyslcie Wy urzędnicy nad losem opiekunów,ni e róbcie sobie nowych inwalidów ,tak sie nie da,żeby pracowac na dwa etayt.cały dzień przebywac z psychcznie corą matka, człowiek sam dostanie wariacji, Mam zrezygnować z lepszej pensji i iść za te marne grosze ,wtedy na nic nie starczy,

    Odpowiedz
  • Wściekła na PO(2013-11-01 08:55) Zgłoś naruszenie 00

    Komisje wojewódzkie czyli szukaj wiatru w polu bo jak mam tam dowieź męża który boi sie pociągów a do tego jest chory psychicznie i ta słynna skala Barthel nie ocenia schizofreników ! Wyobrażam sobie jak tłumy opiekunów oblega urząd wojewódzki we Wrocławiu i z całego Dolnego Śląska ludziska zjeżdżają by odzyskać choć nadzieję na życie za grosze i te wywiady co 6 miesięcy a co to My opiekunowie to Patologia ?

    Odpowiedz
  • jaś(2013-10-31 21:10) Zgłoś naruszenie 00

    z rolnikami i nie tylko to trzeba dokładnie przeczytać ustawę ,bo część ustaw ma wejść 1 listopada 2014r. tu prośba do pracowników portalu o wyjaśnienie poniższego zapisu, bo do tego to już trzeba prawnika.
    Art. 13. Ustawa wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2014 r., z wyjątkiem
    art. 1 pkt 2 i 4 lit. f, art. 3, art. 5, art. 6, art. 7 pkt 2, art. 8 i art. 9,
    które wchodzą w życie z dniem 1 listopada 2014 r.

    Odpowiedz
  • jaś(2013-10-31 21:04) Zgłoś naruszenie 00

    Wynagradzając opiekunów rząd właściwie mało traci , bo te pieniążki do niego w części wrócą w formie podatku vat, chyba 23 procent.Jednocześnie zwiększą się obroty w sklepach,w usługach tym samym wzrośnie produkcja, spadnie bezrobocie. Ja jeszcze opiekunom dał bym normalną pensję i od tego odciągał podatek pit.Tak się nie raz zastanawiam czy rządzi ekonomista czy ekonom.

    Odpowiedz
  • lila(2013-10-31 20:50) Zgłoś naruszenie 00

    a co z rolnikami???

    Odpowiedz