statystyki

Nie tylko ZUS, lecz także pracodawca może skontrolować pracownika na zwolnieniu lekarskim

autor: Maria Kamila Puch17.10.2013, 10:00; Aktualizacja: 17.10.2013, 14:39

Do przeprowadzenia inspekcji w miejscu zamieszkania zatrudnionego konieczne jest upoważnienie. Jej wynik powinien być opisany w protokole. Podwładny nie musi się z nim zgodzić i może wnieść zażalenie.

Miesiące letnie i jesień są czasem, kiedy pracownicy najczęściej korzystają ze zwolnień chorobowych. Jak podaje Eurostat (agencja statystyczna krajów Eurolandu), Polska jest niechlubnym liderem pod względem przebywania zatrudnionych na zwolnieniach ZUS ZLA. W ubiegłym roku korzystając z nich, polscy pracownicy spędzili poza miejscem zatrudnienia ponad 246 mln dni pracy. Z tego blisko jedna trzecia przypadała na trzeci kwartał roku, podczas którego najczęściej brane są także urlopy. Nie zawsze jednak zwolnienia wykorzystywane są zgodnie z przeznaczeniem. Specjaliści twierdzą, że nielegalne, opłacane z budżetu „wakacje chorobowe” wykorzystywane są najczęściej przez zatrudnionych do przeprowadzenia prac remontowych, malarskich, ogrodowych czy porządkowych przed trudniejszym, przede wszystkim na terenach wiejskich, okresem zimowym. Zdarza się także, że nieuczciwi zatrudnieni wyjeżdżają poza wskazane na zwolnieniu miejsce pobytu czy nawet wykonują zadania na rzecz innej firmy. W drugim półroczu 2012 roku ZUS wstrzymał lub obniżył z tego powodu świadczenia chorobowe o wartości niemal 100 mln zł. Plaga letnich i jesiennych zwolnień chorobowych powodowana jest często także możliwością podjęcia dodatkowej, dobrze płatnej pracy sezonowej. Ma to pod koniec roku wyrównywać straty w budżecie domowym – zauważa Marta Kuczyńska, specjalistka prawa pracy.


Pozostało 86% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (1)

  • blanka11(2014-03-26 10:18) Zgłoś naruszenie 00

    zatrudniam 17 osob i wszyscy sie dobrze znamy. wierzę że moi pracownicy mnie nie oszukują i ich nie sprawdzam. dbam za to o to zeby mieli takie warunki pracy gdzie łatwo czegos nie złapią. fajne rady widziałam tez na stronie grypoodporni co zmienic w biurze. wiadomo ze nie da sie wyeliminowac chorob w 100% ale jak cos malego moze cos zmienic to warto działać:)

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane