statystyki

Komu przysługuje zasiłek z pomocy społecznej

autor: Maria Kuźniar11.10.2013, 08:57; Aktualizacja: 11.10.2013, 09:11

Ze względu na stan zdrowia nie mogę podjąć pracy, a moja sytuacja materialna jest dramatyczna – żali się pan Krzysztof. – Na jaką pomoc państwa mogę liczyć, skoro nie przysługuje mi prawo do zasiłku dla bezrobotnych? – pyta.

Pan Krzysztof jako osoba o niskich dochodach może ubiegać się o zasiłek stały z Ośrodka Pomocy Społecznej właściwego ze względu na jego miejsce zamieszkania. Zasiłek jest przyznawany w formie pieniężnej, ponadto jest obligatoryjny, co oznacza, że wszyscy, którzy spełniają wymagane kryteria, pomoc dostaną.


Pozostało 75% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (9)

  • korka32(2014-01-01 17:59) Zgłoś naruszenie 20

    moja 83-letnia mama,inwalida od urodzenia 1 grupy z niemożnoscią samodzielnej egzystencji,nie dostala nic z opieki bo ma emeryture1100zł. Natomiast alkoholik dostal kasę na wegiel,bony na zywności zasilek celowy na ubranie.Wstyd hańba Polski Rzadzie.

    Odpowiedz
  • ula=Górowo Ił.(2013-10-13 12:45) Zgłoś naruszenie 10

    z pomocy mogą korzystać tylko znajomi, koleżanki i rodzina opiekunek społecznych..oczywiście zgadzam się też z komentarzami powyżej..alkoholik dostanie 6 razy więcej niż porządny obywatel..a dlaczego? no przecież on jest chory, biedny..i do tego taki brudny..kurcze..bieda nie równa się brudowi..jeżeli ktoś się nie myje i nie pierze to dlatego, że jest po prostu brudasem..

    Odpowiedz
  • żona alkoholika(2013-10-14 10:06) Zgłoś naruszenie 10

    No właśnie: alkoholizm to "choroba" i trzeba ją leczyć, ale miejsc sprzedaży alkoholu jest więcej niż miejsc sprzedaży chleba a finansowe wspieranie alkoholika to tak naprawdę wspieranie jego pijaństwa i przemocy którą agresywny pijak uprawia. Dlaczego np. palenie papierosów jest "nałogiem" o którym nie mówi się że trzeba leczyć a palaczy ściga się z wszelkich miejsc uznanych za publiczne. Nie żebym popierała palaczy, ale uważam że jedno i drugie jest nałogiem, wyborem życia, a pijąństwo przynosi o wiele więcej szkód społecznych niż wspomniany nikotynizm. Alkoholizm powinien być leczony PRZYMUSOWO, a zapomogi jeśli są potrzebne, to przyznawane wyłącznie rodzinie alkoholika leczącego się. Dlaczego leczenie przymusowe? bo prawie żaden alkoholik nie widzi problemu w swoim nadużywaniu alkoholu i dobrowolnie leczenia nie podejmie. Żeby jednak leczenie pijaństwa było skuteczniejsze potrzeba mądrzejszych przepisów prawa i więcej miejsc prawdziwej terapii, łatwiejszy do niej dostęp. Obecnie wydaje się mnóstwo społecznych pieniędzy na przeciwdziałanie alkoholizmowi i zapomogi z powodu alkoholizmu, które w większości są zmarnowane z powodu nietrafionych form działania.

    Odpowiedz
  • Kasia, Basia, Marysia(2013-10-13 11:11) Zgłoś naruszenie 10

    Tak niech wiecej daja tym pijakom-alkoholikom, co to potem rozrabiają. Wstyd i hańba, ze to wlasnie z naszych kieszeni podatnika ida takie cięzkie pieniadze dla pijaków i sa przelewane, a gro ludzi biednych nie ma co jeść. Co sie dzieje w tym chorym kraju.

    Odpowiedz
  • urzędnik(2013-10-14 08:42) Zgłoś naruszenie 10

    Potrzebna jest nie zmiana podejścia opieki tylko zmiana przepisów - to one ograniczają a czasami uniemożliwiają dostęp do zasiłków dla niepełnosprawnych chorych, dla seniorów itd - taki alkoholik (to jest choroba!) zazwyczaj nie ma żadnego dochodu i MA dostać bo tak mówi PRAWO, natomiast emeryt, rencista, rodzina wielodzietna itd ma o złotówke za dużo i nie dostanie nic - PODZIEKUJCIE SWOIM POSŁOM i jeszcze raz zagłosujcie na nich, może nie będzie lepiej ale przynajmniej śmieszniej ...

    Odpowiedz
  • cecylia(2013-10-25 10:39) Zgłoś naruszenie 10

    Osoby zdolne do pracy powinny odpracowywać zasiłek - prace porządkowe, dbanie o zieleń, sprzątanie pomieszczeń publicznych - wiadomo ze brak zajęcia demoralizuje i wytwarza się postawa roszczeniowa.
    Myślę, że warto w miasteczkach gminnych utworzyć jadłodajnie z prostym, pożywnym oraz dietetycznym pożywieniem obsługiwane, jak w Barce, przez korzystających.
    Jest tajemnicą poliszynela, że nieźle funkcjonują "lewe" renty plus sezonowa praca na czarno i oczywiście doraźna pomoc społeczna.
    Niestety widać więcej wad funkcjonowania pomocy społecznej w gminach, głównie z powodu różnorakich więzi .

    Odpowiedz
  • tomas .(2013-10-13 10:36) Zgłoś naruszenie 11

    Na pomoc z opieki społecznej mogą tylko liczyć ALKOHOKICY I NARKOMANIE a reszta to się nie liczy chory niepełnosprawny im się nie należy wsparcie bo już tam jakąś kasę dostają i to co mają to powinno wystarczyć
    alkoholicy i narkomanie to zawsze dostaną kasę by móc dalej pić i ćpać
    bo oni są chorzy a ja się pytam jaka to choroba picie i ćpanie to jest wybór życia a nie choroba
    i najwyższa pora by opieka zmieniła swoje podejście i zaczeli pomagać tym co naprawdę potrzebują pomocy
    reforma opieki jest potrzebna i tyle w tym temacie

    Odpowiedz
  • skrzywdzona przez los(2014-10-23 17:37) Zgłoś naruszenie 00

    powiem tylko jedno ''alkoholizm'' to straszna choroba, z którą sam alkoholik sobie nie poradzi . Nałóg rządzi jego życiem i decyzjami ,które podejmuje.Zamiast pójść kupić chleb to idzie i kupi alkohol bo to jest silniejsze od niego , a ten kto sie nie zetkną z alkoholizmem osobiście czy wśród najbliższych mu osób ,nigdy nie zrozumie co on czuje i jego bliscy.
    córka alkoholika ojca ,matki , i dwóch braci również alkoholików ;(

    Odpowiedz
  • PRZEMEK(2015-01-28 21:59) Zgłoś naruszenie 00

    RADZE WAŻYĆ SŁOWA...JESTEM ALKOHOLIKIEM,TRZEŹWYM ALKOHOLIKIEM,OD 5 LAT UCZĘSZCZAM NA TERAPIĘ,A TO ŻE W TYM CHORYM KRAJU JESTCIĘŻKO O DOBRĄ PRACĘ ,O GODNE ZAROBKI ABY MOŻNA BYŁO OPŁACIĆ UCZCIWIE MIESZKANIE I JESZCZE POSIADAĆ ŚRODKI DO ŻYCIA TO JEST KWESTIA PODSTAWOWA!! NIE MAM NAWET MIESZKANIA,A TO CO OFERUJĄ TO PRACE NA MIESIĄC ,DWA NA UMOWĘ O DZIEŁO LUB ZLECENIE. NIE BRONIĘ TYCH CO PRZEPIJAJĄ PIENIĄDZE,WK...MNIE TACY BO PSUJĄ WIZERUNEK,LECZ POWTARZAM,MYSL CO PISZESZ I WAŻ SŁOWA,UWAŻAJ NA TO CO WYPISUJESZ ...

    Odpowiedz