Fryzjerzy to najbardziej zadowolona ze swojej pracy grupa zawodowa w Polsce. Ale to oni popadają też najczęściej w depresję. Kelnerzy mają najwięcej przyjaciół, a wśród dziennikarzy i artystów jest najwięcej singli. Czy to zawód warunkuje nasz tryb życia, czy może wybieramy karierę, która najbardziej odpowiada naszemu charakterowi?
Autorzy Diagnozy Społecznej 2013 przyjrzeli się bliżej Polakom pracującym w 54 zawodach. Nie tylko temu, ile czasu spędzają oni w pracy, jak często zmieniają miejsce zatrudnienia i czy wielu jest wśród nich bezrobotnych. Także temu, jak wygląda ich życie rodzinne, czy mają dzieci, czy są w stałych związkach, czy prowadzą zdrowy tryb życia i czy mają tendencję do tycia, czy są zadowoleni ze swoich osiągnięć zawodowych i jak wygląda ich dobrostan psychiczny. Różnice są ogromne i nie zawsze pokrywają się z linią wysokich i niskich zarobków. Jak się okazuje, różne grupy zawodowe mają zupełnie odmienne style życia.
To, że najbardziej zadowoleni ze swojego statusu i pracy są dyrektorzy i przedstawiciele władz (aż 73 proc. tak uważa), nie zaskakuje. Ale już to, że wśród nich jest najmniej singli (6 proc.), może dziwić. Tym bardziej że na pracę poświęcają całkiem sporo czasu – bo aż 42 godziny tygodniowo. Nie planują emigracji i mają, zaraz po grupie kelnerów, największą liczbę przyjaciół (średnio 8). No, tak dużo zarabiają, to i są zadowoleni – można pomyśleć. Jednak przegląd innych, także nieźle sytuowanych grup zawodowych burzy ten obraz. Wśród informatyków, którzy nie tylko problemów z zatrudnieniem nie mają, zarabiają coraz więcej, a do tego są jedną z najmłodszych grup wiekowych (średnio 36 lat), zadowolonych z pracy jest ledwie 38 proc. spośród przebadanych. Podobnie jest z prawnikami, których zawód przecież zawsze społecznie uchodził za świetny. Nie dość, że co czwarty z pytanych w ostatnim czasie zmienił miejsce pracy, to jeszcze zadowolonych z niej jest niecałe dwie trzecie respondentów. Szczęśliwsi są już fryzjerzy, którzy nie tylko są zadowoleni z życia (67 proc.), ale także ze swojej pracy.