statystyki

Zasiłki macierzyńskie: ZUS przygląda się firmom założonym przed porodem

autor: Paweł Ziółkowski26.09.2013, 09:35; Aktualizacja: 26.09.2013, 09:40
Negowanie przez ZUS możliwości założenia działalności gospodarczej w omawianych okolicznościach często nie znajduje uzasadnienia.

Negowanie przez ZUS możliwości założenia działalności gospodarczej w omawianych okolicznościach często nie znajduje uzasadnienia.źródło: ShutterStock

Przedsiębiorcą może zostać każdy. Wynika to z zasady swobody działalności gospodarczej. Samo zarejestrowanie firmy w okresie ciąży jest jednak z perspektywy organu rentowego mocno podejrzane. Uważa on, że takie działanie ma na celu wyłudzenie zasiłku macierzyńskiego, a założenie firmy jest pozorne. ZUS będzie zatem próbował udowodnić, że działalność została założona nie w celu jej wykonywania, lecz wyłącznie dla uzyskania świadczeń związanych z macierzyństwem.

Abstrahując od tego, ilu przedsiębiorców tworzy firmy zgodnie ze scenariuszem ZUS, są przecież osoby, które rzeczywiście zakładają i prowadzą działalność gospodarczą w trakcie ciąży. I podkreślić należy, że mają do tego prawo. Żaden obowiązujący przepis nie zabrania takiej aktywności. Są nawet regulacje, które podkreślają jej legalność, np. art. 6 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, zgodnie z którym podejmowanie, wykonywanie i zakończenie działalności gospodarczej jest wolne dla każdego na równych prawach, z zachowaniem oczywiście warunków określonych przepisami. Właściwy organ nie może żądać ani też uzależniać decyzji w sprawie podjęcia, wykonywania i zakończenia działalności przez zainteresowaną osobę od spełnienia przez nią dodatkowych warunków nieprzewidzianych normami prawnymi, w szczególności przedłożenia dokumentów lub ujawnienia danych, których przepisy nie wymagają.


Pozostało 86% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (11)

  • podatnik(2013-09-26 11:09) Zgłoś naruszenie 00

    niech ZUS przyglądnie sie również zatrudnianiu kobiet w wysokiej ciąży za wysokie wynagrodzenie, stało sie to w ostatnim okresie zjawiskiem powszechnym. Niestety ZUS nie widzi w tym problemu.

    Odpowiedz
  • ola(2013-09-26 14:05) Zgłoś naruszenie 00

    a pracodawca nie może zapytać ,, czy jest pani w ciąży ,, przed przyjęciem do pracy. a pani po miesiącu idzie na chorobowe . Bo w Polsce ciąża to choroba.

    Odpowiedz
  • podatnik(2013-09-26 19:46) Zgłoś naruszenie 00

    ...i bardzo dobrze...brawo ZUS dosyć już tych kombinatorów za moje podatki...

    Odpowiedz
  • tako(2013-09-26 21:03) Zgłoś naruszenie 00

    ZUS to banda złodziei i nic ponadto

    Odpowiedz
  • Albert(2013-09-27 00:46) Zgłoś naruszenie 00

    czym wiecej zus i skarbowka wydoi polakow tym wiecej kasy zmarnuja na stadiony,lotniska i pensje kolesiow, a moze by tak jak na wegrzech ORBAN przydusic zachodnie koncerny i tam poszukac złodziei i kombinatorow ale komu to na reke a moze ktos dostaje w reke

    Odpowiedz
  • zusman(2013-09-27 12:50) Zgłoś naruszenie 00

    ZUS widzi wyłudzanie świadczenia ale nic nie może zrobić bo nie jest ustawodawcą !! - tylko wykonawcą ustaw. Tak więc wyłudzenia są w majestacie ustanowionego przez sejm prawa.

    Odpowiedz
  • Anna(2013-09-28 11:30) Zgłoś naruszenie 00

    W Polsce ciążą to choroba.Wiekszość ciężarnych siedzi na zwolnieniach.
    aj mam dorosłe dzieci i w czasach gdy ja byłam w ciązy, zwolnienie było wtedy gdy ciąża była naprawdę zagrożona. Przeważnie kobieta wtedy całą ciążę leżała w łożku. Treaz biegają po marketach, wyjażdżaja na wczasy, w tak długie trasy, że dzień i noc spędzają w samochodzie. Lekaeze nie domawiją zwolnień, bo uciekłyby pacjentki do konkurencji.
    Mślę, że te pieniądze państwo powinno przenaczyć na dzieci niepełnosprawne. Tam pomoc jest bardzo potrzebna.

    Odpowiedz
  • autor(2013-09-27 15:30) Zgłoś naruszenie 00

    gdyby to były wyłudzenia ludziom groziłyby wyroki. Zrozumcie ze to są działania całkowicie zgodne z prawem - a jeżeli mamy rozmawiać o etyce to spójrzmy na działania polityków, urzędników czy nawet dziennikarzy

    Odpowiedz
  • znawca(2013-09-27 17:56) Zgłoś naruszenie 00

    lepiej niech się zus sobie przygląda bo sami więcej wydają na rzeczy zbędne niż pół polski wyłudzi

    Odpowiedz
  • hanka(2013-09-27 19:30) Zgłoś naruszenie 00

    Zgadzam sie ze Znawca. Za ten pozal sie Boze zasilek kobieta i tak mercedesa nie kupi. Lepiej niech zus przyjrzy sie temu, ze w jednej z placowek ponad 300 tys. wydano na krzesla (16 000 za sztuke). Wiekszej niegospodarnosci niz w zusie nie widzialam, wiec niech lepiej najpierw ogarna wlasne podworko a potem czepiaja sie kobiet, ktore tylko staraja sie zapewnic bezpieczny start dla swojego dziecka.

    Odpowiedz
  • ja(2013-09-29 11:40) Zgłoś naruszenie 00

    wiecie co wam powiem, ja jestem w 5 miesiacu ciazy i moje zowlnienie ni ejest kombinowane, mam taka a nie inna sytuacje zdrowotna i musze na nim byc, cyz w zwiakzusam fakt, ze udalo mi sie znalesc prace i potem okazalo sie ze jestem w ciazy to wyludzanie i kombinowanie, bo akurat ja bylam na okresie próbnym , kiedy okazalo sie, ze jestem w ciazy?no na pewno planowałam ciaze i szukalam takiego ktory by mi podpisal tylko umowe. ciaza to choroba???chyba tak ja traktuje panstwo, ktore zamiast chronic ten stan bez wzgledu na sytuacje człowieka i wspierac, przynajmniej jakims ustawowym minimum swiadczen, nie robi nic, ale tyle sie przeciez slyszy o tym, zeby rosla populacja, ze wspomaga sie dzialania prorodzinne i co?nic, zupelnie! bez zrodel do zycia najlepiej, bo na pewno kombinuje, to moaj sytuacja zyciowa, i takich pryzpadkow jets wiele i nie wszyscy wyludzaja, nie, ale no lepiej zostawic kobiete w zaawansowanej ciazy na bruku i kazac jej szukac rpacy, na pewno na rozmowie o to cyz jest w ciayz nie zapytaja, bo bedzie to widac, a jak zatrudnia, to przyjdzie zus i stwierdzi, ze to bylo kombinowane,i chodzi tylko o to by nabyc swiadczenia, a no to ja mma pytanie, a o co chodiz, naturalnie o to, chyba panstwo powinno wspierac w takich sytuacjahc obywatela, ale to jest ironia losu , panstwo bez panstwa, zero opieki socjalnej, w zusie sie chyba urzednikom nudzi i na sile wyszukuja sobei zajecia, zero panstwa socjalnego, to ze politycy sa oszustami, to nie znaczy, ze zwykly zjadacze chleba rowniez, zupelnie nie zgadzam sie z takimi argumentacjami, ja podpisuje sie pod hanka, mi chodzi o to by zapewnic byt mojemu dziecko, moja rodzine utryzmywalam wylacznie ja i mi chdozi tylko o to, by miec za co przezyc

    Odpowiedz