statystyki

Jakie świadczenia przysługują opiekunom niepełnosprawnych członków rodziny

autor: Maria Kuźniar20.09.2013, 06:55; Aktualizacja: 20.09.2013, 09:22
Z początkiem tego roku weszły w życie przepisy, które znacznie utrudniły możliwość uzyskania świadcze

Z początkiem tego roku weszły w życie przepisy, które znacznie utrudniły możliwość uzyskania świadczeźródło: ShutterStock

Pani Anna rozważa rezygnację z pracy i zaopiekowanie się rodzicami ze względu na ich pogarszający się stan zdrowia. – Czy będzie mi przysługiwało jakieś świadczenie, a jeśli tak – to gdzie powinnam złożyć odpowiedni wniosek? – pyta nasza czytelniczka.

Z początkiem tego roku weszły w życie przepisy, które znacznie utrudniły możliwość uzyskania świadczeń – dotyczy to przede wszystkim osób zajmujących się chorymi rodzicami. 30 czerwca br. zakończył się także półroczny okres przejściowy i wygasły decyzje, które przyznawały świadczenia na podstawie starych przepisów ustawy o świadczeniach rodzinnych (czyli tych obowiązujących do końca ubiegłego roku). Teraz, zarówno osoby, które chciałyby w dalszym ciągu uzyskiwać świadczenie, jak i takie jak nasza czytelniczka, które rozważają rezygnację z pracy w celu opieki nad rodzicami, są w znacznie trudniejszej sytuacji.


Pozostało 87% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (14)

  • KuMa(2013-10-01 20:24) Zgłoś naruszenie 00

    podpisz.to/petycja/wykluczeni-opiekunowie-osob-doroslych-niepelnosprawnych,5
    PROSIMY o poparcie petycji wykluczonych opiekunów. Po podpisaniu prosimy pamiętać o potwierdzeniu swojego poparcia na poczcie e-mail.

    Odpowiedz
  • zona.(2013-09-22 10:10) Zgłoś naruszenie 00

    popieram komentarz nr 1. opiekunka niepelnosprawnego meza. po puarze.

    Odpowiedz
  • laryska(2013-09-22 22:44) Zgłoś naruszenie 00

    biednych ludzi -Wykluczonych Opiekunów nie stać na wykupienie dostępu do płatnych artykułów ,ale grunt to to ,że jeden czytający odpowiada drugiemu !!!
    Zawsze sobie pomagamy.

    Odpowiedz
  • opiekun matki(2013-09-21 21:47) Zgłoś naruszenie 00

    odpowiadam na pytanie z artykułu:
    - gdzie powinnam złożyć odpowiedni wniosek?
    - Kancelaria Rady Ministrów, W-wa, przed wejściem wytrzeć buty, odświeżyć oddech, najlepiej ubrać się w garnitur czy garsonkę, prosić prezesa, podać rękę, ukłonić się po same kostki, liczyć na poklepanie po ramieniu, wyjść i nigdy już więcej nie wracać, bo i nie ma po co i do kogo.

    Odpowiedz
  • ewka(2013-10-28 15:05) Zgłoś naruszenie 00

    Laryska masz rację wiedza tylko dla wybranych i .. Pozdrawiam,

    Odpowiedz
  • Bożena(2014-03-26 10:37) Zgłoś naruszenie 00

    Jestem opiekunem matki opieka potwierdzona przez sąd.Matka ma schizofrenię paranoidalną,jest po udarze dodatkowo straciła wzrok.My opiekunowie dorosłych też zrezygnowaliśmy z zatrudnienia.Jesteśmy gorsi?
    Mamy tylko 520zł

    Odpowiedz
  • Znajoma(2014-04-02 19:32) Zgłoś naruszenie 00

    Opiekunom daje sie kase ze zwrotem gdy tymczasem rencistów nie stać na opikunkę z mopsu bo zabrakło by na leki,podwyżka 15 zł. paranoja.niech rząd pochyli sie nad takimi starymi.chorymi i samotnymi ludzmi.

    Odpowiedz
  • mariusz k.(2014-04-03 09:19) Zgłoś naruszenie 00

    A co z takimi przypadkami moja mama dostała udar w lutym 2013udałem się do MOPS a oni ze na chwile obecną przepisy są zawieszone do czerwca natomiast w czerwcu okazało się ze nie przysługuje mi zasiłek bo musiałbym zwolnić się z pracy i nie osiągać dochodu na członka rodziny 529 zł

    Odpowiedz
  • zrozpaczona(2014-04-04 21:54) Zgłoś naruszenie 00

    kochani opiekunowie sama mam mame 80 letnia po wylewie i nie mam zasilku nowe zasady zostawiamy chorych i idziemy do pracy potem sie zwalniamy i mamy zasilek to tylko ukochany nasz donald tusk ktury powinien otworzyc oswiecim i wypalic chorych ludzi i ich opiekunuw bo najgorsza jest smierc glodowa pozdrawiam

    Odpowiedz
  • Obserwator(2014-04-05 07:37) Zgłoś naruszenie 00

    TO JEST GRANDA.!! Zwolniłam się z pracy aby opiekować się chorym Ojcem zgodnie z obowiązującymi przepisami. Uzyskałam 520 zł, którego wypłata obowiązywała do czerwca 2013r. Z tego względu, że o parę złotych przekraczamy kryteria dochodowe , 520 zł zabrano. A KTO MNIE PRZYJMIE DO PRACY ?? Musiałam się zwolnić zgodnie z wymogami aby otrzymać 520 zł A CO TERAZ = KTO MI DA PRACĘ ??? Mamy dostać zwrot zgodnie z decyzją TK. Kiedy ? i co znowu wymyślą rządzący. Będą wypełniane wnioski. Coś ktoś wymyśli aby utrudnić zwrot tego co takim jak ja zabrano i pozostawiono bez pracy !!!

    Odpowiedz
  • obserwator 2(2014-04-05 08:10) Zgłoś naruszenie 00

    Szanowna Pani. ALE DZIĘKI TEMU SPADŁO BEZROBOCIE.
    Pani się musiała zwolnić z pracy, zarejestrować się jako bezrobotna.
    1. -POZOSTAŁO STANOWISKO PRACY
    2.- PRZED PRZYZNANIEM ŚWIADCZENIA MUSIAŁA SIĘ PANI ZAREJESTROWAĆ JAKO BEZROBOTNA. Z CHWILĄ OTRZYMANIA 520 zł JUŻ NIE BYŁA PANI BEZROBOTNA> " ILOŚĆ BEZROBOTNYCH SPADŁA"
    TAK TO JEST GRANDA. !!!

    Odpowiedz
  • ted(2014-05-15 08:25) Zgłoś naruszenie 00

    a po wćiąż liderem w sądażach nawet tych do europarlamentu,

    Odpowiedz