statystyki

Samotna matka nie ma obowiązku dokumentowania dochodów ojca dziecka, by otrzymać becikowe

autor: Anna Ochremiak30.08.2013, 07:07; Aktualizacja: 30.08.2013, 08:08

Po urodzeniu córki, której ojciec nas opuścił, wniosłam sprawę o alimenty i wystąpiłam o becikowe. Dostarczyłam do OPS wszystkie dokumenty, ale urzędnicy zażądali takiego samego kompletu od ojca dziecka.

Urzędnicy OPS wprowadzili naszą czytelniczkę w błąd. Kobieta samotnie wychowująca dziecko nie ma obowiązku dokumentowania dochodów ojca dziecka, by otrzymać jednorazową zapomogę z tytułu urodzenia dziecka zwaną becikowym. Przepisy ustawy o świadczeniach rodzinnych nie precyzują wprawdzie wprost zasad dokumentowania dochodów rodziców na potrzeby ustalenia prawa do becikowego, ponieważ jednak kwestia samotnych rodziców budziła wątpliwości, stanowisko w tej sprawie zajęło Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej. Określa ono jasno, że „w sytuacji, kiedy o jednorazową zapomogę z tytułu urodzenia się dziecka, o której stanowi art. 15b ustawy o świadczeniach rodzinnych, występuje osoba, która jest osobą samotnie wychowującą dziecko (bez względu na fakt ustalenia, bądź nie, ojcostwa dziecka), nie wymaga się wpisania drugiego rodzica do wniosku o jednorazową zapomogę z tytułu urodzenia się dziecka (becikowe) lub zasądzenia alimentów na rzecz dziecka”.


Pozostało 45% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane