statystyki

Samotna matka nie ma obowiązku dokumentowania dochodów ojca dziecka, by otrzymać becikowe

autor: Anna Ochremiak30.08.2013, 07:07; Aktualizacja: 30.08.2013, 08:08

Po urodzeniu córki, której ojciec nas opuścił, wniosłam sprawę o alimenty i wystąpiłam o becikowe. Dostarczyłam do OPS wszystkie dokumenty, ale urzędnicy zażądali takiego samego kompletu od ojca dziecka.

Urzędnicy OPS wprowadzili naszą czytelniczkę w błąd. Kobieta samotnie wychowująca dziecko nie ma obowiązku dokumentowania dochodów ojca dziecka, by otrzymać jednorazową zapomogę z tytułu urodzenia dziecka zwaną becikowym. Przepisy ustawy o świadczeniach rodzinnych nie precyzują wprawdzie wprost zasad dokumentowania dochodów rodziców na potrzeby ustalenia prawa do becikowego, ponieważ jednak kwestia samotnych rodziców budziła wątpliwości, stanowisko w tej sprawie zajęło Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej. Określa ono jasno, że „w sytuacji, kiedy o jednorazową zapomogę z tytułu urodzenia się dziecka, o której stanowi art. 15b ustawy o świadczeniach rodzinnych, występuje osoba, która jest osobą samotnie wychowującą dziecko (bez względu na fakt ustalenia, bądź nie, ojcostwa dziecka), nie wymaga się wpisania drugiego rodzica do wniosku o jednorazową zapomogę z tytułu urodzenia się dziecka (becikowe) lub zasądzenia alimentów na rzecz dziecka”.


Pozostało jeszcze 45% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane