statystyki

Czy po ustaniu stosunku pracy można podlegać ubezpieczeniom społecznym i zdrowotnemu

autor: Michał Jarosik29.08.2013, 07:27; Aktualizacja: 29.08.2013, 07:28

Od stycznia 2013 r. jestem na urlopie wychowawczym i są za mnie opłacane składki na ubezpieczenia emerytalne, rentowe i zdrowotne, gdyż złożyłam oświadczenie u pracodawcy, że nie mam innych tytułów do ubezpieczeń. Moja umowa o pracę kończy się z końcem sierpnia. Czy w takim przypadku z urlopu wychowawczego będę mogła w dalszym ciągu podlegać ubezpieczeniom społecznym i zdrowotnemu? Moja córka ma rok, a mój mąż jest pracownikiem.

Na urlopie wychowawczym może przebywać osoba, która w dalszym ciągu jest pracownikiem. Oznacza to, że gdy umowa o pracę zostanie rozwiązana, to automatycznie ustanie podleganie ubezpieczeniom z urlopu wychowawczego. Oczywiście nie ma przeszkód, aby pracodawca zawarł z panią kolejną umowę o pracę i od 1 września ponownie udzielił urlopu wychowawczego. Wówczas od 1 września 2013 r. w dalszym ciągu będzie pani podlegała ubezpieczeniom z urlopu wychowawczego. Nowe przepisy nie będą miały wówczas zastosowania.


Pozostało 63% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane