statystyki

Czy po ustaniu stosunku pracy można podlegać ubezpieczeniom społecznym i zdrowotnemu

autor: Michał Jarosik29.08.2013, 07:27; Aktualizacja: 29.08.2013, 07:28

Od stycznia 2013 r. jestem na urlopie wychowawczym i są za mnie opłacane składki na ubezpieczenia emerytalne, rentowe i zdrowotne, gdyż złożyłam oświadczenie u pracodawcy, że nie mam innych tytułów do ubezpieczeń. Moja umowa o pracę kończy się z końcem sierpnia. Czy w takim przypadku z urlopu wychowawczego będę mogła w dalszym ciągu podlegać ubezpieczeniom społecznym i zdrowotnemu? Moja córka ma rok, a mój mąż jest pracownikiem.

Na urlopie wychowawczym może przebywać osoba, która w dalszym ciągu jest pracownikiem. Oznacza to, że gdy umowa o pracę zostanie rozwiązana, to automatycznie ustanie podleganie ubezpieczeniom z urlopu wychowawczego. Oczywiście nie ma przeszkód, aby pracodawca zawarł z panią kolejną umowę o pracę i od 1 września ponownie udzielił urlopu wychowawczego. Wówczas od 1 września 2013 r. w dalszym ciągu będzie pani podlegała ubezpieczeniom z urlopu wychowawczego. Nowe przepisy nie będą miały wówczas zastosowania.


Pozostało jeszcze 63% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane