Nawet połowa osób otrzymujących świadczenie pielęgnacyjne straciła do niego prawo

autor: Michalina Topolewska23.08.2013, 07:07; Aktualizacja: 05.09.2013, 16:38
To, że problem ten dotyczy znacznej liczby opiekunów, potwierdzają dane uzyskane od gmin.

To, że problem ten dotyczy znacznej liczby opiekunów, potwierdzają dane uzyskane od gmin.źródło: ShutterStock

30 czerwca zakończył się okres przejściowy dla osób, które otrzymywały świadczenie pielęgnacyjne, ponieważ zrezygnowały z pracy, aby zajmować się niepełnosprawnym członkiem rodziny. Tacy opiekunowie mogli ponownie ubiegać się o tę pomoc, ale już na podstawie zmienionych przepisów.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Komentarze (43)

 • Małgos(2013-09-20 11:30) Zgłoś naruszenie 00

  Dwoje rodziców z 1-szą grupą. I zero opieki bo trzeba iść do pracy , której nie ma.Może szukając jej trzeba napisać ogłoszenie: "chętnie zaopiekuję się starszą osobą"

  Odpowiedz
 • panJacek(2013-08-28 16:58) Zgłoś naruszenie 00

  30 - 50 % z 223,5 tys. osób - o tyle osób od 1 lipca zwiększyła się ilość bezrobotnych. Innych skutków nie widzę.

  Odpowiedz
 • Ola(2013-08-25 20:11) Zgłoś naruszenie 00

  Dla niechcianych DZIECI są domy dziecka a dla schorowanych niedołężnych staruszków ?
  Opiekun , który aby zapewnić całodzienną opiekę musi zrezygnować z pracy . Ale za co wtedy żyć i co z własną starością gdzie emerytura zeży od odłożonych na nią. Składek. Chyba , że jesteś policjantemub innym uprzywilejowa um emerytem gdzie wysokość emerytury zależy od zajmowanego stanowiska i nie ma nic wspólnego ze zgromadzonymi składkami . Bo nie są one wcale zbierane .

  Odpowiedz
 • IRA(2013-08-25 11:51) Zgłoś naruszenie 00

  Bardzo bym chciała, aby mama lub inna bliska rodzina Tuska zachorowała na chrobę Alzheimera. Tusk musiałby zrezygnować z pracy, no bo przecież żona pracuje i zarabia 4000 zł. Za dużo, aby Tusk dostał zasiłek tymczasem musi z wynagrodzenia żony kupować leki mamie, które nie kosztują 1 zł tylko 1200 zł/m-c. Żona mówi idź do pracy. Jak to zrobić, myśli Tusk, kiedy opiekunka chce 10 zł. za godzinę (w praktyce to ok. 3500 zł.). No jednak trzeba iść do pracy i zapłacić opiekunce, bo żona ma dość pracy na leki i dalej skromne życie.

  Odpowiedz
 • pogrzeb(2013-08-24 20:41) Zgłoś naruszenie 00

  Po co siedzieć przy sztywnym i konającym członku rodziny i zamartwiać się na amennt i płakać a można jedynie odebrać mu życie i po problemie z koszmarem z chorobą umierającego to jest całe wybawienie z męnki psychicznej jakiej się znależliśmy .

  Odpowiedz
 • niezadowolony(2013-08-24 20:38) Zgłoś naruszenie 00

  Tusk mi zabrał 520 zł jałmużny a sam żyje w luksusie. Urzędników 450 tysięcy pracują w komfortowych warunkach i za wysokie pensje. Tu oszczędności nie szuka. Oszczędza na najbardziej bezbronnych i chorych ludziach. Popiera pedałów , in vitro i zgorszycielkę - piosenkarkę , która występowała na stadionie narodowym. Tutaj nadużyć nie ma i pieniądze są. Na biedotę , która ciężko pracuje przy chorych starych niedołężnych ludziach nie daje bo ubzdurał sobie że są nadużycia. Życzę ci Tusku byś sam lub ktoś z twojej rodziny musiał upokarzać się przed urzędniczką OPS i by ci pózniej to świadczenie inny premier zabrał .

  Odpowiedz
 • ksiądz(2013-08-24 20:31) Zgłoś naruszenie 00

  Najlepiej wziąć poduszkę i uśmiercić schorowaną matkę lub ojca i uśmiercić na
  amennt i tylko wyprawić pogrzeb i po sprawie .

  Odpowiedz
 • An diego(2013-08-23 23:42) Zgłoś naruszenie 00

  Uprasza się idiotów typu Mixtor o nie komentowanie treści których nie czytały bądź nie rozumią ,ja wiem ze polak na wszystkim się zna ,ale może jednak nieco empatii i próby zrozumienia problemu.

  Odpowiedz
 • Kalina_2(2013-08-23 23:08) Zgłoś naruszenie 00

  Świadczenie pielęgnacyjne zostało odebrane opiekunom dorosłych niepełnosprawnych z naruszeniem: Konstytucji RP (wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 2008r.) Konwencji Praw Osób Niepełnosprawnych ONZ ratyfikowanej przez Polskę w 2012r. oraz Karty Praw Podstawowych Unii Europejskiej

  Odpowiedz
 • KuMa(2013-08-23 21:37) Zgłoś naruszenie 00

  Dzisiaj odebrali nam Wykluczonym Opiekunom świadczenie pielęgnacyjne a jutro odbiorą renty,bo na pewno pewna część ma załatwiane ,a pojutrze odbiorą emerytury,bo przecież trzeba dalej robić oszczędności.Jeżeli teraz nie obronimy praw nabytych ,to każdy niech się zastanowi,że też rząd może mu coś zabrać.Całe społeczeństwo powinno stanąć w naszej obronie.

  Odpowiedz
 • Opiekunka(2013-08-23 18:41) Zgłoś naruszenie 00

  Ci rodzice i dziadkowie pozostawiają po sobie jakieś majątki ,domy ,mieszkania a nawet hektarowe gospodarstwa .Jaki problem sprzedać i przeznaczyć na opiekę . Niektórzy z nich mają sowite emerytury . Do 2010 roku rodzina potrafiła sobie poradzić bez wsparcia państwa .Ludziom całkowicie niezdolnym do samoobsługi należało tylko podwoić dodatek pielęgnacyjny

  Odpowiedz
 • Opiekunka matki(2013-08-23 17:49) Zgłoś naruszenie 00

  Ja byłam zarejestrowana Urzędzie Pracy i z tego powodu świadczenie mi odebrano a że mama ma 11oo zł renty to nikogo nie interesuje również była pani z MOPS na wywiadzie i widziała co jest ,,chory leżący w pampersach potrzebujący opieki 24 h na dobę to jest nie ważne , niech sobie leży ,liczy się tylko to że byłam zarejestrowana w U PRACY , to jest po prostu ABSURD I KPINY

  Odpowiedz
 • dank(2013-08-23 16:56) Zgłoś naruszenie 00

  jak mozna bylo tak zrobic zopiekunami ktirzy poswiecaja swoje cele marzenia ia nawet swoja rodzine w zamian zostaly oszukane od rzadu opiekunka rodzicow niepelnosprawnych

  Odpowiedz
 • irena(2013-08-23 15:00) Zgłoś naruszenie 00

  Do : mixtor
  Ja dzisiaj podawałam w nocy nocnik-wiadro i zmieniałam wczoraj zmieniana posciel. Czyzbysmy wzorem Sparty z braku skal w Łodzi mieli podać naszym bliskim cjankali ? lub jak juz probowano pawulon?l

  Odpowiedz
 • Oto jak sie manipuluje mediami(2013-08-23 14:44) Zgłoś naruszenie 00

  Treść komentarza nie jest zgodna z regulaminem, nie będzie wyświetlana. Komentarz został uznany za spam.

  Odpowiedz
 • Marek(2013-08-23 14:40) Zgłoś naruszenie 00

  to komu w tym Kraju wierzyć !!! hmmmm jeśli wicemarszałkini Sejmu pisze takie wypowiedzi ? ?

  Odpowiedz
 • rena(2013-08-23 14:34) Zgłoś naruszenie 00

  Niech zdychają wszyscy katosolidarnuchy - WSZYSCY !!!

  Odpowiedz
 • MATKA(2013-08-23 14:29) Zgłoś naruszenie 00

  WNDA NOWICKA jest hipokrytką -jest za aborcją dzieci z zespołm downa a także za eutanazją osób strszych niepełnosprawnych ,no cóż ale czego nie robi się dla piaru ...

  Odpowiedz
 • Marek(2013-08-23 14:00) Zgłoś naruszenie 00

  Polski rząd nie docenił pracy opiekunów dorosłych osób niepełnosprawnych, którzy rezygnują z własnego życia zarówno zawodowego, jak i często prywatnego, by móc zająć się bliską sobie osobą z pełnym poświęceniem i należytą troską. Pomimo swojego zaangażowania i ciężkiej pracy, stracili oni prawo do ubezpieczenia zdrowotnego, emerytalnego i zasiłku. Dla wielu z nich oznacza, to życie w nędzy. Podobno wprowadzone zmiany miały zapobiec nadużyciom.
  Obowiązująca od 1 lipca 2013 r. nowelizacja ustawy o świadczeniach rodzinnych, które odbiera im nabyte wcześniej prawo do świadczenia pielęgnacyjnego doprowadzi do zwiększenia w Polsce ubóstwa i wykluczenia społecznego, które powinniśmy zmniejszać, a nie zwiększać i to nie tylko ze względu na wymagania Unii Europejskiej. Świadczenia pielęgnacyjne odebrano ok. 99 tys. opiekunów osób niepełnosprawnych, których niepełnosprawność powstała po ukończeniu przez nich 18 r. ż., natomiast zwiększono świadczenie dla opiekunów osób niepełnosprawnych, których niepełnosprawność dotknęła przez 18 r. ż. To zupełny absurd, ponieważ taki podział jest niezgodny z prawem (orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego, mówiącego, że taki podział jest niekonstytucyjny), nie bierze pod uwagę innych kryteriów jak sytuacja materialna opiekunów czy obecny wiek osoby niepełnosprawnej.
  Co prawda, zostało wprowadzone inne świadczenie – zasiłek opiekuńczy, który teoretycznie powinien pomóc pokrzywdzonej grupie opiekunów, jednak wprowadzono takie obwarowania, że niewielu z nich będzie mogło skorzystać z takiej formy pomocy. Żeby otrzymać zasiłek opiekuńczy m.in. należy dowieść rezygnacji z zatrudnienia przez odpowiedni zapis w świadectwie pracy, a dochód w rodzinie opiekuna i podopiecznego nie może przekroczyć 623 zł na osobę. Opiekunom wraz ze świadczeniami odebrano ubezpieczenie zdrowotne i emerytalne, w efekcie wielu z nich będzie zmuszonych pozostawić swoich bliskich i oddać ich do domów opieki społecznej. Czy o to chodziło PO i PSL, kiedy przyjmowali nowelizację?
  Opiekunowie osób niepełnosprawnych opiekując się swoimi najbliższymi, wyręczają rząd i społeczeństwo. Tymczasem już wkrótce to oni będą potrzebować opieki. Odebranie im świadczeń, ubezpieczenia społecznego i emerytalnego, to droga, która prowadzi do wykluczenia i ubóstwa całych rodzin.

  Wanda Nowicka, wicemarszałkini Sejmu

  Odpowiedz
 • MATKA(2013-08-23 13:59) Zgłoś naruszenie 00

  http://www.polskieradio.pl/5/3/Artykul/584504,Strajk-niepelnosprawnych-520-zl-swiadczenia-Malo
  --TAK WALCZYLI RODZICE NIEPEŁNOSPRAWNYCH DZIECI O POWYŻKE SWIADCZENIA PIELĘGNACYJNEGO-NATOMIAST W 2009 -wyszli na ulicę i wkońcu doprowadzili do usunięcia kryterium do swiadczenia pielegnacyjnego więc proszę nie pisac bezmyslnie że jednym zabrano a drugim dano /TEN KRAJ NIE JASY W KOŃCU TAK BIEDNY zabrakło zdrowego rozsadku temu rzadowi zabrano wszyśtkim opiekunom osób starszych zamiast przeprowadzać wywiady środowiskiwe...

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane