Wojsko funduje żołnierzom wczasy. 980 złotych dofinansowania dla jednej osoby

autor: Artur Radwan05.07.2013, 07:20; Aktualizacja: 05.07.2013, 08:31

Trzyosobowa rodzina, w której jeden z opiekunów jest wojskowym, wybierając się na wakacje, otrzyma od armii prawie 3 tys. zł gratyfikacji urlopowej. Po ubiegłorocznych podwyżkach świadczenie to wzrosło o 105 zł na członka rodziny.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Komentarze (43)

  • życzliwy(2013-08-26 14:54) Zgłoś naruszenie 20

    a nauczyciel ma 1093,93 świadczenia urlopowego za 18 godzin pracy tygodniowo to jest skandal

    Odpowiedz
  • Kuba(2013-07-09 20:53) Zgłoś naruszenie 00

    Ja to wszystko pir...,,co za kraj.Jednym dodatki do wczasów ,nagrody ,podwyżki a innym podwyższanie podatków,likwidowanie ulg,podnoszenie opłat ,co to jest ?

    Odpowiedz
  • cywil(2013-07-05 23:15) Zgłoś naruszenie 00

    czemu są wycinane moje posty potępiające FIXa -pewnie innych normalnych też

    Odpowiedz
  • dobra(2013-07-05 13:47) Zgłoś naruszenie 00

    To dobrze należy się, odpoczną sobie odstresują się w porządku nie zazdroszczę

    Odpowiedz
  • hipsun(2013-07-05 15:56) Zgłoś naruszenie 00

    Przecież widać, że autor tekstu w wojsku nie przeżyłby nawet jednego dnia, więc szczuje ludzi na siebie. Każdy zawsze może iść do służby i zaznać tego miodu, zarabiać kokosy, nic nie robić- PRAWDA !!!

    Odpowiedz
  • krakussknera(2013-07-07 22:17) Zgłoś naruszenie 00

    Do "+++" twój komentarz wskazuje,że już teraz lecą Tobie trociny z głowy. A co by było gdybyś w wieku 68 lat biegał po poligonie? Sypałoby się nie tylko z głowy lecz i z... nieco niżej!!!

    Odpowiedz
  • Fix(2013-07-05 16:52) Zgłoś naruszenie 00

    Fakty a nie mity proszę !

    W pierwszej kolejności można zajrzeć do Biuletynu Informacji Publicznej MON aby dowiedzieć się,ze liczba świadczeniobiorców wojskowych organów emerytalno-rentowych ogółem to 163 389 osób, a w tym:
    - emerytury 108,242
    - renty inwalidzkie 16,303
    - renty rodzinne 38 845

    Przeciętne świadczenie to 2 958zł


    Trzeba także zrozumieć, że służba wojskowa to nie to samo co praca na podstawie umowy o pracę !

    Należy również zauważyć, że żołnierz nie otrzymuje wynagrodzenia za pracę gdyż nie pracuje tylko pełni służbę.

    Obowiązuje go zadaniowy czas zajęć służbowych z uwzględnieniem prawa od odpoczynku.

    W związku z tym otrzymuje on uposażenie płatne z góry z miesiąc i ma wykonywać obowiązki służbowe wg. potrzeb.


    Większość żołnierzy jest zainteresowana objęciem ich regulacjami ustawy - Kodeks pracy, ale państwo jako ich pracodawca nie dopuszcza takiej możliwości.

    Przecież gdyby państwo musiało płacić im wynagrodzenie za godziny nadliczbowe i do tego ubruttowione składki na ubezpieczenie społeczne to okazało by się wtedy ile więcej to kosztuje polskiego podatnika.


    Natomiast emerytura przysługuje żołnierzowi zwolnionemu ze służby, który w dniu zwolnienia posiada ukończone 55 lat życia i co najmniej 25 lat służby w...

    Najczęściej do służby zgłaszają się absolwenci szkół średnich w wieku 19 lat.

    Czyli do uzyskania uprawnień emerytalnych w 55 roku życia faktycznie muszą pełnić służbę przez 36 lat.


    Jeden rok służby żołnierza ("służba na cały zegar") bez wynagrodzenia za godziny nadliczbowe to mniej więcej 18 miesięcy pracy np. dziennikarza korzystającego z przywileju 50% uzysku.



    Po tych 36 latach służby żołnierz w przeliczeniu na pracę będzie miał staż wynoszący 54 lata pracy na podstawie umowy o pracę !!!

    Zaś ze statystyk wynika, ze średnia długość życia żołnierza wynosi 64 lata i kilka miesięcy.

    Do tego dochodzi konieczność "życia na dwa domy", gdyż oficer obejmuje stanowisko na 3-letnią kadencję we wskazanym garnizonie, a rodzina pozostaje w innym garnizonie itd.


    06 lipca 2010 r. Rada Ministrów przyjęła projekt wedle którego docelowy stan docelowy SZ RP na 2012.01.01 to:

    23 500 oficerów;
    44 000 podoficerów;
    48 000 szeregowych zawodowych;
    4 500 kandydatów.
    Razem: 120 000 żołnierzy (w tym NSR).


    Nieporozumieniem jest uwzględnianie szeregowych do wyliczania uśrednionej wysługi emerytalnej dla wszystkich żołnierzy odchodzących ze służby wojskowej, gdyż szeregowi służą do 12 lat i zwalniani są z Sił Zbrojnych bez uprawnień do emerytury wojskowej.

    Średnią wysługę emerytalną można wyliczyć dla oficerów i podoficerów, którzy muszą służyć 36 lat aby nabyć uprawnienia do pełnej emerytury wojskowej w wymiarze 75% uposażenia z dziesięciu lat.

    Odpowiedz
  • Fix(2013-07-05 16:53) Zgłoś naruszenie 00

    Tak dla porównania porównania można przyjąć świadczenia emerytalne europosłów.

    Europosłowie zarabiają ponad 30 tysięcy złotych miesięcznie, to jeszcze każdy rok pełnienia mandatu w Parlamencie Europejskim to dla nich aż 1140 zł do europejskiej emerytury.

    Po pełnej kadencji polski europoseł ma zagwarantowane świadczenie w wysokości 5700 zł!

    Ale okazuje się, że zapewnią sobie także kolosalne pieniądze na starość!

    I to nie muszą czekać do ukończenia 67. roku życia!
    - Po ukończeniu 63. roku życia posłowie mają prawo do emerytury.

    Wysokość emerytury będzie równa 3,5 proc. wynagrodzenia za każdy pełny rok wykonywania mandatu, ale nie może przekraczać ogółem 70 proc. wynagrodzenia.

    Emerytury wypłacane będą z budżetu PE - informuje nas biuro prasowe PE.
    A to oznacza, że zaledwie 5 lat pracy polskiego europosła to miesięczna emerytura w wysokości 5700 zł!

    Ponadto do europejskiej emerytury dojdzie im jeszcze świadczenie polskie.

    Odpowiedz
  • Fix(2013-07-05 16:54) Zgłoś naruszenie 00

    Przywilej korzystania z 50-proc. kosztów uzyskania przychodów przysługuje podatnikom, którzy spełniają warunki określone w art. 22 ust. 9 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2012 r., poz. 361 z późn. zm.).

    Dotyczy to w praktyce szerokiej grupy twórców, do których zalicza się osoby m.in. ze środowisk akademickich, filmowych, aktorskich, autorskich, producenckich, muzyków, plastyków, fotografików, dziennikarzy i tłumaczy.

    W 2013 r. w ramach 50 proc. kosztów uzyskania przychodu dziennikarze będą mogli odliczyć od przychodu ponad 42 tys. 764 zł - poinformowała PAP rzeczniczka prasowa administracji podatkowej w MF Wiesława Dróżdż.

    Oznacza to, że limit odliczenia zostanie wyczerpany, jeżeli przychód dziennikarza np. z tytułu praw autorskich przekroczy 85 tys. 528 zł.
    Tym samym dziennikarz, który uzyskałby w roku podatkowym przychód z tego tytułu w wysokości np. 100 tys. zł, będzie mógł odliczyć maksymalnie określoną w limicie kwotę 42 tys. 764 zł.

    Odpowiedz
  • i co z tego???(2013-07-05 22:57) Zgłoś naruszenie 00

    policz godziny w ciągu roku ile żołnierz jest w pracy i podziel je, zobaczycie ile na godzinę zarabia żołnierz, w cale tak pięknie jak piszą nie jest, no i nie jest też źle, żeby można było aż tak mocno narzekać. ostatnio obserwuję, że lubią w gp wytykać zarobki żołnierzy, bo oni bronić się nie mogą, strajkować itd. żołnierz, to nie polityk on za darmo pieniędzy nie bierze. szkoda mojego pisania i tak znajdą się tacy, co to im wojsko nie potrzebne i to nieroby, bo węgla przez cały dzień nie kopią.

    Odpowiedz
  • Emeryt(2013-09-21 15:20) Zgłoś naruszenie 00

    Gdy odchodziłem na emeryturę po 48 latach pracy znajomi mundurowi ze mnie się śmieli dlaczego idę przed emeryturą na urlop lepiej iść na chorobowe a za urlop mi zapłacą tylko nie zdawali sobie sprawy że za dużo miałbym straty.Jak ciężko pracowali(służyli ) to nie będę się wypowiadał bo to mija się z celem na ten temat mam swoje zdanie i tego nikt już nie zmieni. Bo jak można być na zwolnieniu lekarskim i przebywać przez kilka miesięcy za granicą nauczeni są tylko kombinacji i cwaniactwa.A ciągle narzekają trzeba było iść do pracy w cywilu mieliby pracę zgodnie z kodeksem pracy,wszystkie uprawnienia pełen luzik, super zarobki za nadgodziny wolne soboty i niedziele.A emeryturę pod palmami zgodnie z obietnicami rządzących

    Odpowiedz
  • anty żołniesz(2013-07-05 23:18) Zgłoś naruszenie 00

    20730 oficerów;
    38490 podoficerów;
    36280 szeregowych;
    4500 kandydatów;
    oraz 20 000 Narodowych Sił Rezerwowych (NSR).
    Razem: 100 000 żołnierzy + 20 000 NSR.


    To stan docelowy teraz to PATOLOGIA

    Odpowiedz
  • OLA(2013-07-05 13:42) Zgłoś naruszenie 00

    do obserwatora- Dlaczego jestem za równością wobec prawa i sprawiedliwością systemu. Zawsze gdy Policjant mówi mi to czemu Pani/PAN nie poszedła/ poszedł do Policji czy wojska, zawsze odpowiadam. A czy jest 15 mln etatów w słuzbach mundurowych ???, pewnie każdy chciałby mieć takie przywileje, nie wszyscy będą (zostaną) mundurowymi.

    Odpowiedz
  • mic(2014-01-20 22:16) Zgłoś naruszenie 00

    Bzdury! Wojsko nie otrzymało podwyżki w 2012 roku tylko dodatek za długoletnią służbę wojskową co nie zmieniło kwoty bazowej, która nadal wynosi 2500zl. Zatem gratyfikacja urlopowa wynosi nadal 717.50zl netto. Proponuję dogłębniej badać szczegóły opisywanego tematu!

    Odpowiedz
  • Iwiuś(2014-02-11 15:51) Zgłoś naruszenie 00

    hamstwo i kłamstwo. nie wzrosły gratyfikacje urlopowe przypadające na jednego członka rodziny ponieważ te trzysta złotych jest dodatkiem do podstawy, najniższe wynagrodzenie jest nadal 2500+ dodatek 300 a jak wiadomo gratyfikacja jest obliczana od podstawy. Doksztalci.c się pisma ki a nie z ludzi robić idiotów!!!

    Odpowiedz
  • NG(2014-04-17 18:49) Zgłoś naruszenie 00

    Do :)
    Do wojska chętnych nie brak tyle, że teraz są większe wymagania żeby się dostać!!

    Odpowiedz
  • żołnierz(2014-04-21 13:59) Zgłoś naruszenie 00

    TEN ARTYKUŁ TO BAJKA I PROWOKACJA! Nic nie wzrosło, gratyfikacja jest naliczana z najniższego uposażenia, ale bez dodatków, a owa podwyżka o 300 zł to dodatek za długoletnią słuzbę. Więc redaktorzyno - najpierw się dowiedz, a później pisz.

    Odpowiedz
  • Zdzichu(2015-04-09 18:20) Zgłoś naruszenie 00

    A inni pracownicy dostają świadczenia urlopowe No i??? Trzeba było zostać żołnierzem i się przekonać czy faktycznie jest aż tak cudownie. Zoja nie wiem o jakich tysiącach na kasę Ty mówisz, bo jeśli o tysiącach to dostaje w momencie odejścia na emeryturę

    Odpowiedz
  • +++(2013-07-06 13:02) Zgłoś naruszenie 01

    ...marek, czy ktoś cię zmuszał być mundurowym, he?
    Zatem, nie widzę żadnych powodów, dla których mielibyście mieć jakiekolwiek przywileje, tak jak nie widzą ich również narody skandynawskie, czy bliżsi nam Austriacy.
    - Powinniście służyć (to wasz dobrowolny wybór) do 68 roku życia, jak każdy z nas, a jak się nie nadajesz, to zmień prace! Kapujesz?
    No to się cieszę! /-/+++

    Odpowiedz
  • Przemek(2013-07-05 16:17) Zgłoś naruszenie 01

    do mundurowych a czy myslicie, że tylko wy macie stresującą pracę??
    gwarantuję, że 95% pracowników ma ja bardziej stresująca niż wy, musi pracować po godzinach albo brać pracę do domu za którą dodatkowo złotówki nie dostają. Poza tym jakoś w innych krajach mundurowi nie mają takich przywilejów (kosztem całego społeczeństwa)

    Odpowiedz