Walka z bezrobociem wśród młodych, których w Unii jest ponad pięć i pół miliona, to główny temat szczytu rozpoczętego w Brukseli. Zanim jednak przywódcy Wspólnoty zajmą się niezbędnymi reformami, spotkają się z przewodniczącym Parlamentu Europejskiego. Martin Schulz poinformuje ich o porozumieniu w sprawie budżetu na lata 2014-2020 i zgodzie szefów największych grup politycznych.

Europosłowie mają przyjąć w przyszłym tygodniu rezolucję popierającą budżet, a ostateczne zatwierdzenie wydatków Wspólnoty ma nastąpić we wrześniu. „To gwarancja, że będą pieniądze dla beneficjentów. To informacja dla tych, którzy bardzo tych pieniędzy potrzebują” - powiedział przed rozpoczęciem szczytu szef Komisji Jose Barroso.

„Polskie 400 miliardów jest niezagrożone” - skomentował premier Donald Tusk. A skoro jest porozumienie w sprawie budżetu, to unijni przywódcy mają zdecydować na szczycie o przyspieszeniu wypłaty pieniędzy na walkę z bezrobociem wśród młodych. Chodzi o 6 miliardów euro dla całej Unii, z tej puli skorzysta także Polska.

„To nie są może gigantyczne pieniądze, ale dwa miliardy złotych w ciągu dwóch lat dedykowane precyzyjnie na aktywizację zawodową młodych, miejsca pracy, szkolenia, staże, to jest rzecz nie do pogardzenia” - dodał premier. Donald Tusk poinformował, że rząd przygotowuje już konkretne projekty, które pozwolą skuteczniej walczyć z bezrobociem młodych ludzi.