Od lipca duże zmiany w świadczeniach dla opiekunów osób niepełnosprawnych i niesamodzielnych. Część osób, które dotąd zasiłki pielęgnacyjne otrzymywały, straci je - ale ci, którzy spełnią zaostrzone kryteria otrzymają wyższe świadczenia.

Świadczenie pielęgnacyjne - 820 złotych - niezależnie od dochodu w rodzinie, będzie przysługiwać rodzicom niepełnosprawnych dzieci. "Otrzymają to świadczenie, jeśli niepełnosprawność powstała przed pełnoletnością lub zakończeniem edukacji dziecka" - mówi Tomasz Wardach z Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. Świadczenie pielęgnacyjne dla rodziców niepełnosprawnych dzieci ma systematycznie wzrastać, aż do osiągnięcia wysokości najniższego wynagrodzenia.

Opiekunowie osób, które stały się niepełnosprawne w dorosłości, mogą ubiegać się o specjalny zasiłek opiekuńczy w wysokości 520 złotych. Jednak tu warunki są znacznie ostrzejsze: dochód w obu rodzinach, podopiecznego i opiekuna, nie może przekraczać 623 złotych na osobę. Trzeba też mieć zobowiązanie alimentacyjne wobec podopiecznego.Taką opiekę mogą sprawować małżonkowie, rodzice, dzieci, rodzeństwo, dziadkowie i wnukowie.

Wardach zaznacza, że dotychczasowe decyzje o przyznaniu świadczenia pielęgnacyjnego wygasają automatycznie z końcem czerwca. Dlatego apeluje do rodziców niepełnosprawnych dzieci by złożyli ponowny wniosek jak najszybciej, aby zagwarantować sobie ciągłość wypłaty świadczeń. Jak mówi Wardach niezbędne informacje i formularze są w urzędach gmin i ośrodkach pomocy społecznej, które dotąd wypłacały świadczenia.

Także tam można znaleźć informacje o dokumentach niezbędnych do uzyskania specjalnego zasiłku opiekuńczego przysługującego zobowiązanym do alimentacji krewnym osób, które stały się niepełnosprawne w dorosłości. Informacje o zmianach w systemie świadczeń dla rodziców i opiekunów osób niepełnosprawnych i niesamodzielnych można znaleźć także na stronach internetowych gmin oraz ministerstwa pracy i polityki społecznej