• W SZPITALACH NADAL STRAJKUJĄ. Część strajkujących od dwóch tygodni pielęgniarek i położnych ze Szpitala Wojewódzkiego w Przemyślu (woj. podkarpackie) rozpoczęło wczoraj głodówkę. Natomiast pielęgniarki i położne ze szpitali w Stalowej Woli (także woj. podkarpackie) oraz w Opocznie (woj. łódzkie) odeszły od łóżek pacjentów. Z kolei ortopedzi z Ortopedyczno-Rehabilitacyjnego Szpitala Klinicznego im. W. Degi Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu ogłosili bezterminowy strajk. Wszyscy żądają podwyżek płac.
  • LEKARZE REZYDENCI OTRZYMAJĄ PODWYŻKI. Ministerstwo Zdrowia zdecydowało, że pensja lekarzy rezydentów będzie wynosiła 93,6 proc. średniej krajowej - poinformował wczoraj wiceminister zdrowia Marek Twardowski. Proponowana podwyżka nie satysfakcjonuje jednak lekarzy rezydentów, czyli lekarzy, którzy po ukończeniu studiów odbywają specjalizację finansowaną z budżetu państwa. Według wiceministra, podwyżka pensji lekarzy rezydentów będzie obowiązywała od stycznia, a lekarze otrzymają wyrównanie.

Więcej www.mz.gov.pl

■ RZECZNIK ZANIEPOKOJONY SYTUACJĄ PACJENTÓW. Wczoraj obchodzony był XVI Światowy Dzień Chorego. Z tej okazji rzecznik praw obywatelskich Janusz Kochanowski ocenił stan przestrzegania praw pacjentów w Polsce. RPO uważa, że kryzys w systemie ochrony zdrowia nie sprzyja przestrzeganiu tych praw. Jego zdaniem prowadzi do ograniczenia dostępności świadczeń medycznych i ignorowania podstawowych zasad etycznych. RPO przyznał, że jest zaniepokojony sytuacją w szpitalach, zwłaszcza kiedy dochodzi do zamykania i ewakuacji oddziałów, przewożenia pacjentów do innych placówek.

Więcej www.brpo.gov.pl

POLSKO-UKRAIŃSKA WYMIANA MŁODZIEŻY. Ze względu na możliwość sformalizowania polsko-ukraińskiej współpracy szkół i wymiany młodzieży Ministerstwo Edukacji Narodowej zaprasza organizacje pozarządowe do udziału w konsultacjach, które mają na celu wymianę doświadczeń i refleksję nad zasadami, formami organizacyjnymi, rozwiązaniami programowymi takiej wymiany. Spotkanie odbędzie się 21 lutego 2008 r., o godz. 14, w budynku MEN. Organizacje zainteresowane udziałem w konsultacjach proszone są o przesłanie do 18 lutego formularza zgłoszeniowego na adres: konsultacje@men.gov.pl.

Więcej www.men.gov.pl