statystyki

Jaką pomoc uzyska osoba bez prawa do świadczenia pielęgnacyjnego

autor: Michalina Topolewska10.06.2013, 07:09; Aktualizacja: 10.06.2013, 09:20
Regina Politowicz, dyrektor wydziału zdrowia, świadczeń i polityki społecznej Urzędu Miasta w Bydgoszczy

Regina Politowicz, dyrektor wydziału zdrowia, świadczeń i polityki społecznej Urzędu Miasta w Bydgoszczyźródło: Materiały Prasowe
autor zdjęcia: fot. materialy prasowe

W tym miesiącu kończy się półroczny okres przejściowy dla osób, które otrzymują świadczenie pielęgnacyjne. Dotyczy on tych opiekunów, którzy prawo do tego wsparcia uzyskali na podstawie przepisów obowiązujących do 31 grudnia 2012 r. Mimo, że część z nich ma wydane decyzje na czas nieokreślony lub wynikający z daty wskazanej w orzeczeniu o niepełnosprawności lub jej stopniu, to w tym miesiącu świadczenie zostanie im wypłacone na dotychczasowych zasadach po raz ostatni. Decyzje te wygasają bowiem z mocy prawa. Gminy miały obowiązek powiadomić o tym opiekunów do końca lutego.

Osoby objęte okresem przejściowym muszą ponownie udać się do swojego urzędu gminy lub ośrodka pomocy społecznej i złożyć nowy wniosek o przyznanie świadczenia pielęgnacyjnego. Mogą to zrobić już teraz. Powinny jednak pamiętać, że do jego rozpatrzenia zastosowanie będą miały nowe przepisy, które od 1 stycznia br. w znaczący sposób zmieniły wymogi.


Pozostało 91% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (17)

  • opekunka niepelnosprawnego.(2013-06-10 15:48) Zgłoś naruszenie 00

    polska to dziki kraj rzadzony przez zlodzeii z platfofmy.

    Odpowiedz
  • raffi(2013-06-10 09:42) Zgłoś naruszenie 00

    W A Ż N E , NIEPEŁNOSPRAWNI bardzo W A Ż N E !

    Opiekunom niepełnosprawnych zabierane są od 1.07 br. świadczenia opiekuńcze w tym przyznane BEZTERMINOWO.

    Wszystko w szczegółach na blogu "wykluczeni opiekunowie".
    Tam też petycje i protest.

    Do odszukania poprzez Google. Szukajcie "wykluczeni opiekunowie" ponieważ linki bezpośrednie są blokowane.

    PILNE i WAŻNE bo czasu coraz mniej !

    Odpowiedz
  • irka(2013-07-05 16:38) Zgłoś naruszenie 00

    to szczyt wszystkiego specjalny zasilek opiekunczy na chorych zasadach aby go nikt nie uzyskal to jest po prostu wielka sciema jak to kazdy niepelnosprawny inaczej traktowany to jest po prostu hamstwo

    Odpowiedz
  • barbara(2013-06-28 22:58) Zgłoś naruszenie 00

    Jestem matką, która zajmuje się córką niepełnosprawną od 31 lat i decyzą Sądu jestem opiekunem prawnym dziewczyny 28 letniej której rodzice zostali pozbawieni praw rodzicielskich na swoje dziecko otrzymuje świadczenia natomiast na tą drugą nie ponieważ pobieram na swoje, ale ta dziewczyna jest od rana do wieczora u mnie tylko posiłki przygotowuje matka
    i chcę się dowiedziec co w tym przypadku czy należą mi się na nią jakieś pieniądze z GOPS.

    Odpowiedz
  • nina(2013-06-26 17:30) Zgłoś naruszenie 00

    Braklo rządowi pieniedzy na garnitury, drogie wina,wyjazdy na
    Kanary,tozabieraja ludziom wcześniej przyznane świadczenia,
    to po prostu wstyd , dawać i zabierać, w glowie się nie miesci co ten
    rząd wyprawia.

    Odpowiedz
  • opiekunka(2013-06-26 12:08) Zgłoś naruszenie 00

    zbierają nam wszystko bo na cygara im zabrakło ,na nagrody i premie-- wstyd bo nie wiadomo jaki los ich spotka

    Odpowiedz
  • PrawdziwiON(2013-06-10 15:04) Zgłoś naruszenie 00

    tak to już jest, jak pokazuje się tylko sprawnych niepełnosprawnych.
    No i każdy myśli, że niepełnosprawny to taki na wózeczku samodzielnie popierdzelający na ulicy.

    Odpowiedz
  • ala(2013-06-10 14:09) Zgłoś naruszenie 00

    Decyzje wydane z MOCY BEZPRAWIA
    Dlaczego mam być na utrzymaniu osoby niezdolnej do samodzielnej egzystencji???
    Gdzie jest RZECZNIK PRAW OBYWATELSKICH-dzieje się nam krzywda!!!
    Gdzie są TUZY PRAWNICZE/???

    Nie każdy opiekun to"czerwony nosek i oszust"!!!

    Odpowiedz
  • Izis(2013-07-23 15:39) Zgłoś naruszenie 00

    Pan Prezydent bez zastanowienia podpisał ustawę ..To przykre ..
    Posłowie wydali ustawę która miała zwiększyć dochód w budżecie Państwa a czyim kosztem? Ludzi dla których te 520 zł było jedynym wsparciem finansowym . Skromna kwota ale na milionowe nagrody , drogie auta itp. nasz rząd stać ! Świadczenia wydawane BEZTERMINOWO dla osób niepełnosprawnych nagle są uchylane. .Czyli co, człowiek w pięc minut ma wrócić do zdrowia albo "radźcie se sami my tylko do kamery będziemy się uśmiechać i mówić jak wiele dla naszego kraju robimy ! Żenada.

    Odpowiedz
  • opiekun matki(2013-06-11 00:55) Zgłoś naruszenie 00

    odpowiadam na tytuł artykułu: s r a k ą

    Odpowiedz