Po wejściu w życie proponowanych rozwiązań powstanie prawie 200 tys. nowych miejsc pracy, a z szarej strefy usług opiekuńczych wyjdzie około 250 tysięcy osób - powiedział Informacyjnej Agencji Radiowej senator Platformy Obywatelskiej Mieczysław Augustyn.

Najważniejszym elementem tego projektu jest wprowadzenie czeku opiekuńczego refundowanego przez państwo, którym osoba zatrudniająca opiekuna zapłaciłaby za całość lub za część tej usługi. Wartość czeku będzie zależała od stopnia niesamodzielności danej osoby. Przy pierwszym, najcięższym może to być około 1 tys. zł miesięcznie. Przy drugim - 850 zł i 650 zł przy trzecim i najlżejszym stopniu niesamodzielności.

Projekt jest efektem pięcioletnich prac grupy roboczej powołanej wewnątrz PO. Musi go jeszcze zatwierdzić cały klub i premier, który - jak powiedział Augustyn - obiecał spotkać się autorami projektu. Senator ma nadzieję, że ustawa zacznie obowiązywać od przyszłego roku. Pieniądze na jej realizację mają pochodzić z weryfikacji świadczeń opiekuńczych, które otrzymują osoby powyżej 75 roku życia. Senator uspokaja, że prawo w tym zakresie nie będzie działało wstecz.