Powiat może refundować zadanie umożliwiające osobie niepełnosprawnej wykonywanie codziennych czynności i kontakt z otoczeniem, a nie podnoszące jej standard życiowy.
Takie stanowisko zajął Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy (sygn. akt II SA/Bd 811/12), który rozpatrywał skargę na decyzję miejskiego ośrodka pomocy społecznej, który odmówił przyznania dopłaty w ramach likwidacji barier architektonicznych. Złożony przez niepełnosprawnego wniosek dotyczył zakupu i montażu drzwi garażowych sterowanych pilotem, bramy wjazdowej sterowanej elektronicznie, a także kostki brukowej.
Ośrodek swoją decyzję argumentował brakiem spełnienia warunku wynikającego z par. 6 pkt 1 rozporządzenia ministra pracy i polityki społecznej z 25 czerwca 2002 r. w sprawie określenia rodzajów zadań powiatu, które mogą być finansowane ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (Dz.U. nr 96, poz. 861 z późn. zm.). Zgodnie z nim likwidacja barier architektonicznych powinna umożliwiać lub w znacznym stopniu ułatwiać niepełnosprawnemu wykonywanie podstawowych, codziennych czynności lub kontakty z otoczeniem.
– Aby zweryfikować spełnianie tego warunku, dokładnie sprawdzamy sytuację osoby niepełnosprawnej. Zdarzają się przypadki, gdy uznajemy, że wnioskuje ona o działania służące bieżącym remontom domu lub mieszkania, które nie są faktyczną likwidacją barier – wskazuje Arkadiusz Paturej, dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Olsztynie.
Również WSA w Bydgoszczy podzielił stanowisko MOPS, wskazujące, że skarżący zamierza uzyskać środki na podniesienie standardów życiowych, a nie na likwidację przeszkód w związku z indywidualnymi potrzebami osób niepełnosprawnych. W jego ocenie usuwanie barier architektonicznych polega na wykonywaniu podjazdów lub instalowaniu wind w miejscach, gdzie do obiektów budowlanych prowadzą schody. Dodał, że wprawdzie lekarz specjalista w zaświadczeniu wskazał na trudności ubiegającego się o dofinansowanie w poruszaniu się, ale jego żądanie wykraczało poza zalecenia medyczne.
Ponadto sąd zwrócił uwagę, że dofinansowanie ze środków PFRON odbywa się w drodze decyzji opartej na uznaniu administracyjnym. Oznacza to, że zadaniem organu jest wszechstronna ocena sytuacji wnioskodawcy i rozpatrzenie okoliczności działających za lub przeciw przyznaniu świadczenia. Taka ocena powinna też uwzględniać podstawowe zasady i kryteria przyznawania dofinansowania oraz ilość posiadanych pieniędzy przeznaczonych na ten cel.