Nawet kilka godzin mogą potrwać badania, na które pracodawca ma obowiązek kierować zatrudnionych. Czasochłonny może być także dojazd na nie oraz droga powrotna. Czy za czas spędzony na okresowej kontroli lekarskiej oraz związanych z nią przejazdach pracownikowi należy się od pracodawcy wynagrodzenie?
Badania okresowe i kontrolne lekarskie przeprowadza się w miarę możliwości w godzinach pracy. Za czas jej niewykonywania z powodu wizyty u lekarza zatrudniony zachowuje prawo do wynagrodzenia. Tak wynika z art. 229 par. 3 kodeksu pracy.
Oznacza to, że pracownik powinien dostać normalne wynagrodzenie za swoje rozkładowe godziny pracy, mimo że jej wówczas nie świadczył. Zachowuje prawo do wynagrodzenia zarówno za czas samego poddawania się badaniom, jak i przejazdów.