Najlepiej jest pod względem edukacji, najgorzej pod względem warunków mieszkaniowych. W najnowszym światowym raporcie UNICEFu dotyczącym warunków życia dzieci w Europie, Polska niestety znów zajmuje niechlubne miejsce.

Z dokumentu wynika jednak, że w ciągu ostatnich 10-ciu lat w naszym kraju wiele zmieniło się na plus. Ewa Falkowska z Polskiego Komitetu Narodowego UNICEF mówi, że dzieci mają m.in. lepsze warunki edukacji i bezpieczeństwa.

"To, co wyszło z analizy, to fakt, że w Polsce zmniejszył się procent dzieci palących papierosy, pijących alkohol i zażywających narkotyki. To niezwykle ważne dla kondycji naszego społeczeństwa" - powiedziała w rozmowie z IAR Ewa Falkowska.

Reklama

Dodała, że raport wskazuje, iż zaniedbane obszary to warunki mieszkaniowe i dieta dzieci. "W Polsce w bardzo dużym stopniu wzrósł współczynnik otyłości. Domyślam się, że to kwestia trybu życia, siedzenia przed komputerem czy telewizorem, ale pod tym względem jesteśmy niestety w czołówce Europy" - zaznaczyła Ewa Falkowska.
Jeśli chodzi o warunki mieszkaniowe, Polska - z 29 ocenianych krajów - zajęła 26 miejsce. Gorzej z krajów europejskich wypadły tylko Grecja i Włochy.

Całość światowego raportu UNICEF zostanie opublikowana w środę w Warszawie. Wiadomo jednak, że składa się on z trzech części. Pierwsza obejmowała analizę jakości życia dzieci z 2010 roku. Druga mówi o tym, jak dzieci oceniają swoje życie, czy są z niego zadowolone. Trzecia - ostatnia to porównanie życia najmłodszych na przestrzeni ostatnich 10 lat.