Według autorów reformy w zmiany zasadach przyznawania zasiłku dla bezrobotnych mają doprowadzić do wyrównywania szans. Obecnie pomoc można otrzymywać przez 6 miesięcy od utraty pracy.

- To kolejny bodziec, który zachęca ludzi do unikania formalnych związków - stwierdził na łamach "Rzeczpospolitej" Rafał Antczak, wiceprezes Deloitte. Łukasz Hardt, ekonomista z Uniwersytetu Warszawskiego, dodaje że wsparcie powinno docierać do tych osób, które starają się łączyć obowiązki rodzinne z zawodowymi, zwłaszcza jeśli samotnie wychowują dzieci.

Zmiany w zasadach przyznawania zasiłku dla bezrobotnych do kolejny element reformy działania urzędów pracy. Wśród nich jest między innymi nowy model obsługi bezrobotnych, który zakłada wprowadzenie trzech kategorii osób poszukujących pracy. Do każdej z nich ma być skierowany inny rodzaj pomocy. Osoby długotrwale bezrobotne mają korzystać nawet z 20 godzin programu aktywizacyjnego w tygodniu. Brak współpracy ze strony bezrobotnego może oznaczą utratę na 9 miesięcy prawa do zasiłków z pomocy społecznej.

Kolejna zmiana dotyczy dotacji na założenie własnej firmy, które zostaną zastąpione nisko oprocentowanymi pożyczkami. Bezrobotni otrzymają nawet 70 tys. zł. Pożyczkę trzeba będzie spłacić w ciągu 7 lat. Pracodawcy, którzy mogli starać się o wsparcie na zakup sprzętu na urządzenie nowego miejsca pracy dostaną, podobnie jak dzisiaj - 21 tys. zł, ale do oddania w ciągu trzech lat.