Rząd w Londynie zamierza zaostrzyć kryteria przyznawania zasiłków imigrantom, niejednokrotnie przybyłym na Wyspy specjalnie po to, aby korzystać z brytyjskiej opieki społecznej. Rozciąga się to również na obywateli innych państw Unii Europejskiej. Londyn jest świadom czekającej go "wielkiej batalii" z Komisją Europejską o dostęp do pomocy socjalnej.

Premier David Cameron zwołał na czwartek naradę nad ograniczeniem wydatków na zasiłki dla obcokrajowców, w tym dla obywateli innych państw Unii. Rząd chce stosować bardziej rygorystyczne testy, na jak długo i w jakim celu przybyli na Wyspy i czy rzeczywiście należą im się wszystkie zasiłki.

Minister pracy i emerytur Iain Duncan Smith powiedział BBC: "Będziemy tu mieli wielką batalię. Chodzi o Unię, która już próbuje nam wmówić, że nie mamy prawa stosować żadnych testów." Minister Duncan Smith dodał, że Wielka Brytania nie jest osamotniona. "Uważamy, że my wszyscy - to znaczy kraje Europy Północnej - musimy zaostrzyć przepisy - mamy więc kilka państw po swojej stronie."

Największą grupą narodową z państw Unii pobierającą brytyjskie zasiłki są obecnie Polacy. Wkrótce znikną jednak ostatnie bariery utrudniające osiedlanie się na Wyspach Rumunom i Bułgarom.