Zaostrzone przepisy ograniczą świadczenia pielęgnacyjne za fikcyjną opiekę

autor: Michalina Topolewska31.12.2012, 07:16; Aktualizacja: 31.12.2012, 08:21

Od nowego roku przestają obowiązywać łagodniejsze zasady otrzymywania świadczenia pielęgnacyjnego. Po 1 stycznia nastąpi faktyczny podział opiekunów, bo prawo do świadczenia będą mieli przede wszystkim rodzice rezygnujący z pracy, aby opiekować się niepełnosprawnym dzieckiem.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Komentarze (17)

  • ola(2013-02-26 17:29) Zgłoś naruszenie 00

    do opiekuna -z nieba mi spadłeś!!!

    Odpowiedz
  • malinka(2013-02-21 16:58) Zgłoś naruszenie 00

    mam 1,80 ha pola jezeli przepisze synowi 1,20 ha czy dostane swiadczenie pielegnacyjne ktore pobieram na syna.

    Odpowiedz
  • opiekun(2013-02-09 23:57) Zgłoś naruszenie 00

    W dniu 01.07.2013 r. trzeba złożyć dwa wnioski: jeden o ustalenie prawa do świadczenia pielęgnacyjnego, drugi o ustalenie prawa do specjalnego zasiłku opiekuńczego (nikt wam nie zabroni tego zrobić, złożenie wniosku nie jest równoznaczne z uzyskaniem do takiego świadczenia prawa, a jedynie posiadanie decyzji o przyznaniu prawa do jednego z tych świadczeń ogranicza możliwość otrzymania drugiego z tych świadczeń). MOPSy coś tam sobie naskrobią, jakieś decyzje wydadzą, nie przejmujcie się ich treścią. Jeżeli do tej pory mieliście przyznane prawo do świadczenia pielęgnacyjnego na stałe, to odwołacie się od decyzji odmownej argumentując, iż ustawa jest niekonstytucyjna, i pozbawiła was praw nabytych i podważyła zaufanie obywatela do państwa. Jeżeli SKO potrzyma decyzję MOPSów odwołajcie się do WSA z tą samą argumentacją. Pilnujcie terminów do odwołań żeby nikogo nie uwalili. Sądy dopiero dokonają oceny zgodności ustawy z konstytucją i jeśli uznają że prawa nabyte zostały naruszone ustawą czy zaufanie do państwa to przyznają wam świadczenie pielęgnacyjne. W sprawie specjalnego zasiłku opiekuńczego najlepiej byłoby zatrudnić się na 1 dzień 01 lipca 2013 r. i od razu zwolnić się, aby spełnić ustawowy zapis o rezygnacji z zatrudnienia. Czemu tak szybko zwolnić się? Bo niepełnosprawny sam nie przeżyje bez opieki. Jak wam jakaś "kierowniczka" z MOPSu będzie prawić morały olejcie ją, szkoda na nie uwagi i czasu bądź nerwów. To są pracownicy MPiPS, który za wszelką cenę chce pozbawić niepełnosprawnych opieki więc nie ma co z nimi gadać. Można też nie zatrudniać się, jeśli wcześniej już kiedyś pracowaliście, ale będą szukać dziury w całym, aby znaleźć na Was haka i odmówić pomocy, bo będą "żądać" dowodów ;) Dowodem jest już oświadczenie pod rygorem k.k. niepełnosprawnego, który oświadczy, że od chwili rezygnacji z pracy opiekowaliście się nim (dowód ze zeznań). Wasze oświadczenie pod rygorem k.k. też już jest dowodem. Nie dajcie sobie wmówić że jest inaczej. Musicie tylko zwrócić uwagę na daty: zwolnienie z pracy musi być po dacie od której ustalone jest orzeczenie o niepełnosprawności podopiecznego, inaczej nic tu nie wskóracie, chronologia musi być zachowana. I tak, jeśli MOPSy też Wam odmówią prawa do specjalnych zasiłków opiekuńczych to odwołacie się do SKO podając argumentację, iż ustawa jest niekonstytucyjna w zakresie w którym uniemożliwia osobie na której ciąży obowiązek alimentacyjny do uzyskania zasiłku mimo wywiązywania się dobrowolnie z moralnego obowiązku opieki nad potrzebującym w rodzinie niepełnosprawnym i doprowadzając w ten sposób do zwolnienie państwa polskiego z zapewnienia pomocy osobie niepełnosprawnej, a taki obowiązek nakłada na RP konstytucja. Suma summarum jak SKO utrzyma w mocy decyzję MOPSu to odwołacie się do WSA i sądy będą badać konstytucyjność chorej ustawy. Na sam koniec... taka "zabawa" z MOPSami i SKO zajmie min. 2 m-ce. Sądy to kolejne kilka miesięcy... jeśli natomiast na końcu sądy Wam przyznają rację i uznają Wasze roszczenia (dostaniecie wszelkie wyrównania świadczeń + odsetki ustawowe) to złożycie pozwy cywilne (dostaniecie zwolnienie z opłat sądowych) o odszkodowanie za straty moralne doznane w wyniku działania państwa w sprzeczności z konstytucją i utratę źródła utrzymania. Sprawę będzie można też zahaczyć o kodeks karny, kto bowiem naraża osobę uprawnioną na brak możliwości zaspokojenia podstawowych potrzeb życiowych ten podlega karze, a taka sytuacja będzie mogła mieć miejsce, tylko ciężko będzie wskazać "winnego"... ale najłatwiej będzie wskazywać kierowników MOPSów bo to oni jako pierwsi będą wystawiać odmowne decyzje i to ich działania zapoczątkowało Was na pozostawienie bez uprawnionych dochodów z tytułu opieki nad niepełnosprawnymi. Generalnie zasypać trzeba ten chory kraj papierami, jak nie mają co robić tylko tworzyć taki paszkwil to niech się mocują sami ze sobą w kolejnych instancjach i tworzą swoje półmózgie wymóżdżenia w decyzjach. Pozdrawiam i życzę wytrwałości.

    Odpowiedz
  • aldona(2013-02-08 16:45) Zgłoś naruszenie 00

    Odwołujmy się (tylko gdzie?)moze da sie jeszcze cos z ta kretynska ustawa zrobic!!!

    Odpowiedz
  • ewelina(2013-02-08 16:43) Zgłoś naruszenie 00

    Zgadzam się całkowicie z moimi przedmówcami,sama opiekuje sie 81 letnia matka,chora na alzheimera ,po 2 udarach mózgu i ciagle przydarzajacymi sie nowymi mikroudarami,jest to osoba tak chora ,ze wszystko musze za nia zrobic,praca 24h na dobe,nie mam rodzeństwa ani nikogo kto odciazyłby mnie choc na pare minut,mysle ,ze ten kto wprowadził w życie ta ustawe cierpi na całkowity brak wyobrażni i empatii co do tych chorych ,a przede wszystkim ich opiekunow,którym państwo zamiast pomoc za ich bardzo ciężką i nieadekwatna do tej jałmuzny 520 zł prace,dało po uszach,ze az sie nie chce zyc w tym chorym ,beznadziejnym kraju ,rzadzacym sie chorymi prawami uchwalanymi przez niekompetentnych i pozbawionych ludzkich uczuc ludzi.

    Odpowiedz
  • lila(2013-01-07 18:24) Zgłoś naruszenie 00

    karolcia z IP: 31.11.161.* (2013-01-07 13:31)

    mam dziecko 2,5roku z orzeczeniem ale świadczenie mi nie przysługuje bo niemam punktu 7 w orzeczeniu sama nie wiem dla czego skoro dziecko w tym wieku nie jest w stanie uczestniczyć w rehabilitacji zrezygnowałam z pracy żeby codziennie od urodzenia dziecka chodzić z nim na rehabilitacje.Mam 5 osobową rodzinę i pracuje tylko mąż na 0,75etatu także proszę wyobrazić sobie mój dochód.Takim osobom też nasz mądry rząd powinien w końcu coś pomóc.Jak ktoś wie czy przysługuje mi coś to proszę o podpowiedz.pozdrawiam

    Karolcia tylko zasiłek rodzinny, dodatek do zasiłku z tytułu kształcenia dziecka niepełnsoprawnego

    Odpowiedz
  • kiedyś zwolennik PO-teraz przeciwnik(2013-01-07 13:53) Zgłoś naruszenie 00

    Trybunał Konstytucyjny powinien ocenić czy można tak sobie zmieniać
    przepisy i ustawy i ludziom co chwilę coś zabierać

    Odpowiedz
  • karolcia(2013-01-07 13:31) Zgłoś naruszenie 00

    mam dziecko 2,5roku z orzeczeniem ale świadczenie mi nie przysługuje bo niemam punktu 7 w orzeczeniu sama nie wiem dla czego skoro dziecko w tym wieku nie jest w stanie uczestniczyć w rehabilitacji zrezygnowałam z pracy żeby codziennie od urodzenia dziecka chodzić z nim na rehabilitacje.Mam 5 osobową rodzinę i pracuje tylko mąż na 0,75etatu także proszę wyobrazić sobie mój dochód.Takim osobom też nasz mądry rząd powinien w końcu coś pomóc.Jak ktoś wie czy przysługuje mi coś to proszę o podpowiedz.pozdrawiam

    Odpowiedz
  • opiekun matki(2013-01-02 00:31) Zgłoś naruszenie 00

    w tym również kieruję uwagę do autorki artykułu:
    "Zaostrzone przepisy ograniczą świadczenia pielęgnacyjne za fikcyjną opiekę"
    jeśli "rodzic" będzie zwyrodniały i będzie się fikcyjnie opiekował "dzieckiem" to kto go skontroluje? myślenie ponoć nie boli, ponoć.

    Odpowiedz
  • opiekun matki(2013-01-01 23:53) Zgłoś naruszenie 00

    problem nadal ten sam: kim wg ustawy jest dziecko? Czy wg ustawy dziecko to małoletni? Nie. Jaka niepełnosprawność "dziecka dorosłego" predysponuje go do innej pomocy niż dorosłego? Kiedy dziecko staje się dorosłe, jest dorosłym, więc czemu ustawodawca widzi w dziecku dorosłym nadal "dziecko" a nie już dorosłego? Jeżeli niepełnosprawność powstanie w wieku 25 lat, osoba sprawująca nad nim opiekę będzie miała otrzymywać większe świadczenie, aniżeli jeśli osobą sprawująca opiekę nad niepełnosprawnym, który ulegnie wypadkowi wieku 26 lat, zatem pytanie brzmi: jaka jest różnica miedzy tymi niepełnosprawnymi i opiekunami? Otóż mili państwo... NIE MA ŻADNEJ. Skoro nie ma żadnej to czemu tuskooszuści chcą zabrać wszystkim uprawnienia nabyte (w historii RP sytuacja taka miała miejsce tylko raz: wobec byłych agentów UB, którym zabrano przywileje w postaci świadczeń)?
    Nie znam ani jednego fikcyjnego opiekuna. Tusk zna? Wy ich znacie? Ile to jest osób? Jakie są na to dowody? Chcecie uwierzyć że nie ma sposobu aby odebrać takim osobom świadczenie bez zmiany dotychczasowego prawa? PRAWO W ZAKRESIE ŚWIADCZEŃ PIELĘGNACYJNYCH zostało zmienione z jednego powodu: stało się zbyt dużym obciążeniem dla budżetu.
    Albo spójrzcie na samo nazewnictwo zastosowane przez tuskooszustów: w przypadku dzieci (w tym dorosłych) "świadczenie pielęgnacyjne", a w przypadku dorosłych niepełnosprawnych "zasiłek opiekuńczy. Czyżby opiekun dorosłego w stanie wegetatywnym sprawował "opiekę" a nie pielęgnował niepełnosprawnego a tylko "dziecko" (w tym dorosłe) mogło być "pielęgnowane"? Dla mnie tuskooszusci to bydło, i jestem tego zdania nie dlatego że ktoś mi odbierze świadczenie (w mojej sytuacji nie przekroczę 623 zł na osobę), tylko widzę jak pseudo rząd tego kraju potraktował ludzi, obywateli, którzy poświęcili swoje życie zawodowe i osobiste, aby zając się niepełnosprawnymi w ich rodzinach. A tak na koniec... moja opieka zaczyna się o 8 rano a kończy o 3 a nawet 4 w nocy. Spać mogę po 4-5 godzin max. Nie wolno mi chorować, nie mam czasu udzielać się ani zawodowo ani społecznie. Jeden świat: niepełnosprawny. Nie stać mnie na normalne posiłki, nie stać mnie na lekarstwa, jak mam gdzieś pojechać do lekarza na inną dzielnicę to liczę dwa razy pieniądze na bilety, czy pojechać dziś czy może jutro i może uda się załatwić dwie sprawy za jednym wyjazdem? Wiecie co to jest 520 zł dla dorosłego człowieka? To jest jeden mandat za przekroczenie prędkości a tu mam przedstawiać "sytuację rodzinną" aby otrzymać jałmużnę :) I co mądralińscy napiszę? Zostawić niepełnosprawnego i zająć się sobą? To wam napiszę: umrze w ciągu DOBY (tak, jeden doby=24 h) i nie przesadzam. Jak ktoś będzie chciał tutaj błysnąć przykładem z rękawa to niech pomyśli 10 x jaki temat porusza i do jakich wniosków ma prowadzić jego wypowiedź. Pozdrawiam.

    Odpowiedz
  • ewa(2013-01-01 20:12) Zgłoś naruszenie 00

    do 5-kompletny brak logicznego myślenia!!! i taki tł.uk jak ty próbuje nadać ton dyskusji.Zanim otworzysz g.ębę to zapoznaj siez ciężką sytuacją opiekunów ,którzy nie mogą podjąć pracy z własnej winy!!!

    Odpowiedz
  • dada(2013-01-01 19:33) Zgłoś naruszenie 00

    Niestety nasz rząd nie dba o ludzi schorowanych i starych.
    Walczyli z ustawą aż wywalczyli, mnóstwo ludzi potraci świadczenia,,,hańba.
    Zal mi ludzi którzy faktycznie opiekują się rodzicami i zostaną bez świadczenia pielęgnacyjnego bo przecież to kryterium dochodowe to jest śmiechu warte.

    Odpowiedz
  • Dotychczas, moi znajomi /syn i córka/(2012-12-31 20:45) Zgłoś naruszenie 00

    chorej matki, do której zaglądali na zmianę co drugi dzień - otrzymywali świadczenie opiekuńcze.
    Uważam, że to lekka przesada, skoro matka ich wychowała to chyba jakieś zainteresowanie z ich strony powinno być bez dopłaty państwa /chyba, że państwo ma nadmiar gotówki??/.

    Odpowiedz
  • Mirek(2012-12-31 20:34) Zgłoś naruszenie 00

    Nie życzę Tuskowi, ani Rostowskiemu, aby oni w swoich starych latach byli tak chorzy na Azheimera jak moja teściowa. Ja jestem inwalidą całkowicie nie zdolnym do pracy i samodzielnej egzystencji. Tak więc nie mogę żonie pomóc w opiece nad teściową. Opieka jest całodobowa. Trzeba nakarmić, napoić, w nocy przekręcać na boki (aby nie robiły się odleżyny). Domyśleć się kiedy chce kupę (może zdąży się wtedy posadzić na fotel-sedes koło łóżka), wymieniać pampersy, wytrzeć nos, podciągać na łóżku, w lecie odgonić muchy itd. Czy można w takiej sytuacji wykonywą sój zawód? Gdyby to była nawet praca w domu, przy komputerze nie było by możliwe jej wykonywanie. Żona przy tej opiece jest całkowicie sama. Nie ma wolnej soboty, czy niedzieli, czy święta. Nie ma urlopu. Trwa to już tak 4 lata z okładem. Rząd imputuje, że świadczenie jest wyłudzane. Proszę spróbować tej pracy. Chętnie podam adres. Czy stary chory człowiek ma być na śmietniku? A może wprowadzić eutanazję? Tylko w chorych głowach chorego rządu mogą rodzić się takie pomysły.

    Odpowiedz
  • ba(2012-12-31 17:30) Zgłoś naruszenie 00

    Obok mojej klatki mieszka taki jeden chuligan , który za przestępstwo trafił
    najpierw do aresztu , potem do tzw.specj. więzienia koło Gdańska. W czasie pobytu w więzieniu rodzice załatwili w ZUS gr inwalidzką bez jego udziału.
    Zaznaczam , nie przepracował nawet miesiącam bo to nigdy go nie interesowało. Renta wraz z dodatkiem
    pielęgnacyjnym przychodzi do domu już 7 rok. A PODATNICY utrzymują cały
    więzienny pobyt. To kuriozum . Tak Polska wyrzuca pieniądze. Wszystkich sąsiadów szlak trafia, bo niejeden przepracował 30 lat i ma tyle samo co
    ten nierób. Rodzina chwali się ile uzbierali sobie pieniędzy. To ZUS w Poznaniu tak przyznaje bezzasadnie pieniądze.

    Odpowiedz
  • dd(2012-12-31 17:09) Zgłoś naruszenie 00

    Teraz opiekunowie zostaną na łasce swoich schorowanych rodziców.
    Hańba i poniżenie.

    Odpowiedz
  • ja(2012-12-31 12:35) Zgłoś naruszenie 00

    Tak właśnie polski rząd dba o osoby niepełnosprawne,niezdolne do samodzielnej egzystencji!!!.Opiekunowie pozostaną na utrzymaniu niepełnosprawnych!!!W>S>T>Y>;D I HA>A>Ń>B>A Minister tego rządu podał argumentację że opiekunowie "WYSZUKUJĄ"sobie podopiecznych,aby uzyskać świadczenie żeby przypadkiem on nie znalazł osoby ciężko chorej w swojej nabliższej rodzinie!!!Ustawa przeszła w senacie popchnięta kolanem-zapytajcie senatora Rulewskiego!!!

    Odpowiedz