Rząd wprowadził nowe świadczenie - specjalny zasiłek opiekuńczy

28.08.2012, 13:53; Aktualizacja: 28.08.2012, 14:01

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach rodzinnych oraz niektórych innych ustaw, przedłożony przez ministra pracy i polityki społecznej. Przepisy zawarte w projekcie nowelizacji ustawy racjonalizują zasady przyznawania świadczenia pielęgnacyjnego i wprowadzają nowe świadczenie – specjalny zasiłek opiekuńczy.

wróć do artykułu

Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Informacja prasowa
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Komentarze (85)

  • dorżnąc watachę(2012-08-28 14:11) Zgłoś naruszenie 00

    "..od stycznia 2010 r. liczba osób ubiegających się o to świadczenie gwałtownie wzrosła, ..."- - czyżby pospólstow biedniało? -

    ustawowo ograniczyć liczbę biedy i znów będziemy " zieloną wyspą " !!!

    Odpowiedz
  • żyjący z dnia na dzień gorzej - dszięki Tusk(2012-08-28 14:16) Zgłoś naruszenie 00

    Co za kraj, niech Tusk i przydupasy udadzą sie na Zachód i zobaczą jak tam żyja ludzie, zasiłek rodzinny przysługuje w Polsce jak dochód brutto wynosi ponad 500 zł na osobę a wysokośc zasiłku 50 zł. - kompromiktacja rządu i misnistra pracy i "polityki socjalnej"

    Odpowiedz
  • xena(2012-08-28 14:52) Zgłoś naruszenie 00

    Brak mi słów. Obym do 01.07.2013 roku wykończyła się psychicznie z dwojgiem leżących. Zdechnę i nie będzie mnie już obchodziło nic, co w tym naszym popapranym kraju się wyprawia. Gdzie do Mopsu podjeżdżają "samotne mamy" samochodami odpicowane jak stróż w boże ciało po pieniądze na tipsy i fryzjera. Nie będę musiała oglądać pijaków stojących po zasiłek stały (od listopada wyższy niż świadczenie pielęgnacyjne) nie będę musiała już o nic się martwić...Życzę POsłom, aby przeżyli to co ja, w tym wieku co ja, z takim budżetem co ja posiadam. Aby musieli na co dzień oglądać pieluchy, dźwigać 80 i 94 kg,karmić,myć, ubierać z kryterium dochodowym...

    Odpowiedz
  • czesio .(2012-08-28 16:43) Zgłoś naruszenie 00

    Lepiej rząd by tak zaczoł myśleć nad tym by podnieść kase ludziom ktuży
    wychowują dzieci niepełnosprawne lub mają na utrzymaniu kogoś z rodziny niepełnosprawnego a nie wymyślają nowe nazwy komu to potrzebne jak nie ma za co żyć .
    A premier z rządem wymyślają nowe nazwy to niech wymyślą nową nazwe na polska dziki kraj

    Odpowiedz
  • Małgośka45(2012-08-28 18:09) Zgłoś naruszenie 00

    Z nerwów chyba źle czytam czyli co mi jako żonie chorego psychicznie ubezwłasnowolnionego Nic O sie będzie należało a co z orzeczeniem Trybunału Konstytucyjnego !

    Odpowiedz
  • gg(2012-08-28 18:34) Zgłoś naruszenie 00

    ten zasiłek to pewnie na ocięzały umysłowo elektorat PO.

    Odpowiedz
  • Xena(2012-08-28 18:40) Zgłoś naruszenie 00

    Jak widać Trybunał to się nadaje do pchania karuzeli.
    Zmiana nazwy świadczenia...i kolejka do domu opieki, gdzie chorych wykończą i zaoszczędzą na emeryturach i rentach. Opiekunowie out za granice, i obniży się bezrobocie w kraju i będzie Zielona Wyspa. Zostaną tylko rodziny z ilością dzieci +7 sztuk oczywiście na rodzinnym (te matki to maja siłę stać z dzieckiem na biodrze w kolejce w mopsie :) ) a ojcowie wielodzietnych będą pracować za najniższą krajową

    Odpowiedz
  • Xena(2012-08-28 18:51) Zgłoś naruszenie 00

    Nie wiem czy Trybunał coś z tym zdziała.
    Zmiana nazwy świadczenia, a w rezultacie kolejka do domu opieki, gdzie niepełnosprawnego wykończą. Opiekunowie wyjadą za granice za chlebem i normalnym życiem. Zmniejszy się bezrobocie i będzie super! W Polsce zostaną rodziny +7 sztuk dzieci wzwyż, matki będą stały w kolejce w mopsie z dzieckiem na biodrze po rodzinne, a ojcowie będą pracować za najniższą krajową po 12h. Świetnie się w Polsce szykuje. Sporo osób popełni samobójstwo, kilkoro pozbędzie się niechcianego bagażu (chora babcia). Zyska kościół na pogrzebach i firmy pogrzebowe. I biznes się kręci :)

    żarcik groteskowy nam się w Polsce szykuje. Opiekunowie niepełnosprawnych członków rodziny. Trzymajmy się razem! nie pozwólmy aby nas psychicznie wykończyli!

    Odpowiedz
  • herg(2012-08-28 20:41) Zgłoś naruszenie 00

    te żenująco niskie kwoty to upokorzenie dla tych biednych ludzi !!! zobaczcie jak jest na zachodzie !!!

    Odpowiedz
  • uuf(2012-08-28 20:43) Zgłoś naruszenie 00

    te niskie kwoty to kpina z ludzi , na tak wysokie ceny !!!

    Odpowiedz
  • antytusk(2012-08-29 07:53) Zgłoś naruszenie 00

    przed wyborami jeden taki opiekun krzyczał do mnie, że trzeba na tuska głosować bo obiecał, że zasiłek zwiększy hahahaha macie co chcieliscie

    Odpowiedz
  • Xena(2012-08-29 08:26) Zgłoś naruszenie 00

    Dajcie spokój z tym, kto na kogo głosował. Ja na PO nie głosowałam i co? Mam co chciałam ? Nie. Od lat siedzą ci sami ludzie trzymający się stołków. Od kiedy pamiętam w tv te same twarze obiecujące tyle dobra, ze aż będzie nam się uszami wylewało. I się wylewa :/ łzy wieczorami...

    Odpowiedz
  • beti(2012-08-29 08:29) Zgłoś naruszenie 00

    Powiem tak Pracuje W GOPS-ie i czasami mnie krew zalewa jacy ludzie korzystają ze świadczeń pielęgnacyjnych, ale ustawa jest taka a nie inna i odmówić się nie da. Szkoda mi tylko osób, które faktycznie opiekują się niepełnosprawnymi dziećmi i dostają te marne 520 zł.

    Odpowiedz
  • EWA(2012-08-29 08:40) Zgłoś naruszenie 00

    ja już to przeżyłam 5 lat cięzkiej harówy przy mamie 90 letniej byłam wtedy już na emeryturze więc nie korzystałam z tych 520 zł ale je załatwiłam dla teściowej teraz 89 letniej przykutej do łóżka osobie jej wnukowi widzę że ma dość i on -współczuję wszystkim co mają na głowie opiekę nad starymi niedołężnymi rodzicami czy dziećmi -modlę się po cichu by na chodzie umrzeć by nikt przy mnie chodził by nikt mnie nie karmił wymieniał pampersy czy mył RZĄDZIE OBUĆ SIĘ MY NIE CHCEMY JAŁMUŻNY MY CHCEMY POMOCY .

    Odpowiedz
  • 111(2012-08-29 08:45) Zgłoś naruszenie 00

    wreszcie znikną kolejni naciągacze publicznych pieniędzy, niech pomoc otrzymują ci co faktycznie opiekują się niepełnosprawnym członkiem rodziny, a nie szukać wśród rodziny osoby która mogła by skorzystać z takiej formy pomocy, np. 18 letnia wnuczka - uczennica szkoły ponadgimnazjalnej, czy wnuczka mieszkająca 300 km od babci, a rodzina twierdzi, że wnuczka przebywa u niej, od młodości uczy się oszustwa i naciągania, lepiej późno niż wcale rząd stwierdził, że należy wyeliminować naciągaczy

    Odpowiedz
  • Alice(2012-08-29 08:52) Zgłoś naruszenie 00

    I bardzo dobrze że to zniosą ja mam kilka znajomych co biora nadziadków i się smieją że trzepią kase za nic, a dziadków od miesięcy nie widzieli.

    Odpowiedz
  • Xena(2012-08-29 09:00) Zgłoś naruszenie 00

    Dużo osób wyłudza różne świadczenia. Zawsze się znajdą tacy, co ominą prawo.
    Wiele osób nie powinno dostawać żadnej pomocy z mopsu. Mam koleżankę, która co miesiąc chodzi do fryzjera, do kosmetyczki, pięknie ubrana, mieszkanko 68metrów. dwoje dzieci, mąż "na najniższej krajowej" pełen socjal, dodatek do mieszkania, dwa samochody itp. Z czego ona ma? faktycznie jej mąż zarabia ok 3 tyś. Ale ta twardo pisze podania o zapomogi,bo jest biedna. Mamusi załatwiła rentę na chorobę psychiczną,tatusiowi na chorobę alkoholową. Tacy ludzie mnie denerwują. Bo powinni się wstydzić wyłudzać od państwa. Mam 25 lat i od października jestem na Mopsie. Wstydzę się tego! Musiałam zrezygnować z pracy, bo mama dostała udaru i nie była już w stanie opiekować się moim tatą po udarze. Od 18 roku życia pracowałam, uczyłam się i na zmianę z mamą zajmowałyśmy się tatą. Mama tez dorabiała do renty. Aż się wykończyła. Nikt nie pomyślał o mopsie. A teraz co mam zrobić. Ja jedna, mama i tata leżący. Mają renty z zusu wypracowane, ale dochód przekroczy próg. I zostanę bez składek i 520zł, których i tak nie mam dla siebie, tylko na życie całej rodziny. Ale w świetle prawa jestem darmozjadem :)

    Odpowiedz
  • jagoda(2012-08-29 09:03) Zgłoś naruszenie 00

    popieram beti, też pracuję MOPS-ie i krew mnie zalewa na to kto korzysta z publicznych pieniędzy, należy dać większe pieniądze rodzicom ciężko niepełnosprawnym dzieciom (leżącym, na wózkach itp.), bo nie każda choroba jest jednakowa, te same pieniądze dostaje opiekun na leżące dziecko i dziecko chodzące do szkoły, bawiące się na placu zabaw bez opiekuna, i to jest krzywdzące

    Odpowiedz
  • anna(2012-08-29 11:33) Zgłoś naruszenie 00

    Rząd powinien zmienić system orzekania o niepełnosprawności albo sprawdzić od nowa wszystkie orzeczenia wydane na więcej niż 5 lat.bezterminowo powinny otrzymywać orzeczenia tylko osoby "roślinki" a inne osoby nie musiałyby obawiać się o to ,że nie otrzymają orzeczenia co 5 lat jeżeli są naprawdę chore.do wszystkich którzy będą przeciwni takiemu obrotowi sprawy- czy chciałbyś się zamienić z "roślinkami"na ich rodzaj choroby?

    Odpowiedz
  • Mirek(2012-08-29 12:23) Zgłoś naruszenie 00

    To jest takie chamskie "wylanie dziecka z kapielą". Bowiem są różne choroby, różne stany chorych osób. Moja teściowa, 90 lat jest chora na Alzheimera. Brak z nią jakiegokolwiek kontaktu. Żona musi zrobić wszystko. Wymeinić pampersy, nakarmić, napoić, odgonić z nosa mochę, w nocy przekręcić na bok. Czy opiekun takiej osoby może wykonywać jakąkolwiek pracę zarobkową? Teściowa ma emeryturę 1000zł. Wszystko spoczywa na nas. Owszem. Mogliśmy oddać ją do domu opiekuńczo leczniczego, gdzie NFZ dopłacał by do jej utrzymania 1800zł miesięcznie. Nie każdy jednak potrafi to zrobić. Żona nie pootrafi. I na tym, na tych ludzkich uczuciach, powiedział bym Tusk i jego mafia żerują.

    Odpowiedz