Będą zmiany w zasadach przyznawania świadczenia pielęgnacyjnego

autor: Michalina Topolewska28.08.2012, 07:11; Aktualizacja: 28.08.2012, 13:52

Od przyszłego roku zaostrzone zostaną warunki otrzymania pomocy z tytułu opieki nad niesamodzielnym członkiem rodziny. Ma to zapobiegać uzyskiwaniu świadczeń pielęgnacyjnych przez fikcyjnych opiekunów.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Komentarze (15)

 • ANDRZEJ Z TARNOWA(2016-11-14 21:14) Zgłoś naruszenie 00

  PPRZEPRACOWALEM 16 LAT TERAZ JESTEM POD OPIEKA MOPSU W TARNOWIE MAM 476 ZŁ NA MIESIAC Z CZEGO 113 ZŁ PŁACĘ ZA CZYNSZ ZOSTAJE MI NA MIESIĄC 377 ZŁ W DODATKU MAMM PROBLEM Z NERKA NIE WIEM JAK DALEJ ŻYĆ WSTYD MNIE ZA TAKA OJCZYZNĘ TO JEST WEGETACJA NIE ŻYCIE.NIE MAM JUŻ ŻADNEJ NADZIEI. ANDRZEJ

  Odpowiedz
 • córka pijaka(2013-02-08 16:46) Zgłoś naruszenie 00

  qd 8 lat opiekujemy sie z siostrą. mamą z demencja oraz ojcem inwalidą po amputacji nogi z miażdzycą,cukrzyca oraz dializami .ani mama tatowi nie pomoże ani tata mamie .najchętniej oddalabym ich do domu pomocy społecznej-ale niechcą.straszne jaka to udręka zajmować się nimi co dzień a jest coraz gorzej. niechcę zasilków ,chce odzyskac wlasne życie jestem zmęczona.

  Odpowiedz
 • ZROZPACZONA(2013-01-30 23:26) Zgłoś naruszenie 00

  Opiekuję się mamą niewidomą, która wymaga opieki całodobowej,podaje jej insulinę 3 razy dziennie,leki,śniadanko,obiad,kolacja itp.Od 1 lipca niestety nie będzie to moliwe ponieważ po zliczeniu mojej mamy renty i dochodu mojego męża niestety ale parę groszy przekroczę z dochodem,ja się pracy nie obawiam ponieważ pracowałam cały czas przed opieką mamy ale teraz obawiam się i to bardzo,jak podejmę pracę to kto poda rano mamie insuline kto jej zrobi śniadanie kto w południe poda insuline kto poda jej obiad w MOPS ie powiedzieli to nie do nas te problemy my tylko przekazujemy ustawy trudno.Co ta osoba ma zrobić sama zrezygnowałam z pracy żeby się nią opiekować a teraz nabili mnie w butelkę to jest wszystko chore my pójdziemy do pracy a starsi ludzie radzcie sobie sami.

  Odpowiedz
 • Tomek(2013-01-17 13:16) Zgłoś naruszenie 00

  Nikomu nie życzę tych pieniędzy ja tam wolę porządną pracę,a nie jakieś ochłapy,które przydzielają jak psu.Jak tak zazdroszczą i uważają.że tak łatwo przyznają te pieniądze to niech spróbują i niech biorą te marne grosze.Myślę,że w większości osób przemawia zazdrość i ludzka głupota...Ale to norma w naszym społeczeństwie.Pozdrawiam.

  Odpowiedz
 • córka(2013-01-15 12:00) Zgłoś naruszenie 00

  Czyli jeżeli ja (mężatka) chciałabym otrzymać SPECJALNY dodatek pielęgnacyjny na mamę (90 lat i orzeczenie), to łącznie musielibyśmy dysponować kwotą 3 X 623 zł = 1869 zł. Do tego dodaję otrzymany dodatek 520 zł, co razem daje 2 389 zł. Więc jeżeli mój mąż byłby (teoretycznie) bezrobotny, ja z racji rezygnacji pracy też, to moja mama, musiałaby utrzymywać to "dziadostwo" (bo 520zł poszłoby na stałe opłaty). Jeżeli odejmiemy od tego koszty wyżywienia, to zostają leki, dopłata do pampersów i cała reszta wydatków... Ale to chyba nie o to chodziło w tym wszystkim, tylko o to, że opiekując się takim starszym, odciąża się państwo i system od opieki nad takimi osobami i dopłaty z NFZ do każdego miejsca w domu tzw. spokojnej starości. Bo teoretycznie takie miejsce kosztuje 3000, więc państwo by musiało dopłacić do teoretycznej emerytury mojej mamy 1131 zł, a nie 520 zł plus około 100 zł na ubezpieczenia społeczne za mnie, co i tak stanowi połowę. A gdzie godne życie osób starszych, jeżeli mamy 700 łóżek geriatrycznych jak się okazuje. A ci na górze robią sobie nieustanne podwyżki. Porażka.

  Odpowiedz
 • Monika(2013-01-10 19:55) Zgłoś naruszenie 00

  Jak to zwykle bywa każdy ma swoje racje. Niestety ostatnio opieka nad babcią czy mamą, która w wolnym czasie bawi się w Ciechocinku stała się bardzo modna i wygodna. Te 520 zł to zawsze jakiś dochód i do tego nie trzeba szukać pracy. Nie chcę w żaden sposób urazić osób faktycznie opiekujących się ludzmi niepełnosprawnymi przykutymi do łóżka. Każdy taki przypadek powinien być weryfikowany przez pracowników MOPS i szybko okazałoby się komu te pieniądze są naprawdę potrzebne. A tak pełno niesprawiedliwości. Można też za niewielką opłatą starać się o specjalistyczne usługi opiekuńcze, wtedy pracownik socjalny przychodzi i przez kilka nawet godzin dziennie zajmuje się chorą osobą- ale niewiele osób korzysta z tej pomocy bo często fajnej babuni nie jest to potrzebne. Sama wychowuje niepełnosprawne dziecko i wiem że te pieniądze to kropla w morzu potrzeb naprawde potrzebującym i obłożnie chorym. Dla niektórych jednak to sposób na życie i tak być nie powinno.

  Odpowiedz
 • ola(2013-01-05 13:34) Zgłoś naruszenie 00

  zgadzam się z przedmówcą że te 520 zł nie zastąpi opieki 24 godz .na dobę ja bym proponowała żeby Ci posłowie siedzący tam u góry się ze mną zamienili miejscami i przekonali się ile trzeba poświęcenia i cierpliwości nad opieką osoby niepełnosprawnej wtedy może by znależli adykwatne rozwiązanie

  Odpowiedz
 • Ewa(2013-01-01 23:16) Zgłoś naruszenie 00

  Dla osób naprawdę opiekujących się osobą niepełnosprawną jest to kropla w morzu. Podziwiam takich ludzi, którzy powiedzmy prawdę pracują 24 godziny na dobę i jeszcze dobrego słowa nie usłyszą. Nikomu nie zazdroszczę. Tak naprawdę to Kredek ma trochę racji. Pracownicy Opieki Społecznej powinni dokładnie zebrać wywiad i dać tym, którym się naprawdę należy. Nie chciałabym za rentę plus zasiłek poświęcić się całkowicie opiece osobie niepełnosprawnej, bo tak naprawdę to nikt Ci nie pomoże. Te 520 zł. to nic w porównaniu do poświęcenia i ciężkiej pracy. Chylę czoła przed tymi ludźmi. Dostosować zasiłek do dochodu na osobę to przykre. Przecież Ci ludzie nie mogą podjąć pracy zarobkowej.

  Odpowiedz
 • anna(2012-12-03 15:41) Zgłoś naruszenie 00

  Jest jak jest ...tez opiekuje się dwoma starszymi osobami...muszę zrobić przy nich wszystko...ale są osoby które biorą te świadczenia a nie zajmują starszymi bo jeszcze tego nie wymagają ,pracują za to całe dnie i oprócz świadczenia zarabiają spore pieniądze...WIĘC UWAŻAM ŻE TROCHĘ PRZEŚWIETLIĆ TEN PROBLEM TRZEBA...zwłaszcza jak podopieczny ma sporą emeryturę...

  Odpowiedz
 • ramzes(2012-11-25 20:53) Zgłoś naruszenie 00

  niechcielibyscie tych tych piniedzy wolelibyscie byc wolni i dobrze bybylo zeby kazdy popaczyl na siebie a potem pisal te ******** bo jeszcze niewiadomo co jego spodka i pilnowal siebie albo robil cos lepszego i wziol sie za siebie

  Odpowiedz
 • Kredek(2012-10-01 09:19) Zgłoś naruszenie 00

  Od czego jest opieka społeczna? Powinni wyjść w teren i sprawdzić czy opieka nad osobą jest faktyczna czy też fikcyjna a nie tylko siedzieć w biurze przy kawce. Wtedy nie było by wyłudzeń świadczeń. Rząd jednak woli iść po najprostszej linii bez utrudnień i oporu. Jak ma się do tego fakt, że siostra po przepracowaniu 24 lat zrezygnowała z pracy na rzecz opieki nad swoją siostrą niepełnosprawną w stopniu znacznym, która otrzymuje rentę rodzinną w wys. 1600 zł . Według nowego kryterium dochodowego z zasiłkiem jaki otrzymuje 520 zł średni dochód na osobę wyniesie ponad 1000 złotych więc od lipca 2013 nie dostanie zasiłku. Pozostanie jej oddać siostrę do domu opieki na rzecz państwa. Będzie musiała jeszcze przepracować co najmniej rok z uwagi na podniesienie wieku emerytalnego do 67 lat. Koszty wtedy na pewno będą większe. Co na to panowie Tusk i Rostowski?

  Odpowiedz
 • opiekun(2012-09-01 19:55) Zgłoś naruszenie 00

  projekt jest niekonstytucyjny. po co te hallo? prawa nabyte i utrata zaufania do państwa. tusek manipuluje na bombie którą jest niepełnosprawny bo jeśli rodziny odejdą od łóżek i zajmą się sobą to rodzina będzie w rozpadzie a niepełnosprawny sam.

  Odpowiedz
 • andrzej(2012-08-30 11:11) Zgłoś naruszenie 00

  A jeżeli opieka nie jest fikcyjna? Opiekuję się od 5 lat mamą która jest w stanie wegetatywnym po nagłym zatrzymaniu krążenia i niedotlenieniu mózgu.Emerytura mamy to 1450zł plus dodatek pielęgnacyjny plus moje świadczenie pielęgnacyjne 520zł co razem daje kwotę ok 2170zł.Po opłatach zakupie leków opłacie lekarzy zostaje nam na życie 800ZŁ-Rechabilitację mamy prowadzę sam bo już mnie nie stać zapłacić.W jaki sposób mamy żyć jak zabiorą mi jeszcze te 520zł. bo dochód na osobę wyniesie 730zł.Czy te pół mózgi od ustaw zdają sobie sprawę jak trzeba się poświęcić i jakim kosztem wyrzeczeń sprawuje się 24 godzinną opiekę i niech może jeszcze oficjalnie napiszą jaki jest miesięczny koszt utrzymania takiej osoby na oddziale długoterminowym.

  Odpowiedz
 • cesarz(2012-08-28 15:42) Zgłoś naruszenie 00

  w mojej klatce schodowej mieszka chłopak ,syn lekarki K. A.KTÓRY ĆPAŁ W SZKOLE POŻNIEJ NA STUDIACH KT€RYCH NIE UKOŃCZYŁ. I MAMUSIA PANI DOKTOR ZAŁATWIŁA SYNKOWI RENTĘ! I ZA TO NIECH SIĘ RZĄD WEŻMIE , ZA DARMOZJADÓW!!!SKANDAL!!!

  Odpowiedz
 • ak(2012-08-28 10:36) Zgłoś naruszenie 00

  Obok mnie mieszka chłopak nieuk , który dopuscił się przestepstwa. Udawał wariata , siedzi w takim zakładzie. Matka postarała się o rentę bez jego udziału.
  Renta to ta z całkowitą niezdolnoscią do pracy i samodzielnej egzystencji z dodatkiem pielegnacyjnym. On siedzi a ranta z dodatkiem przynosi listonosz do jej , czy męża ręki. To chore tam podatnicy go utrzymuja , a tu przychodzą pieniadze, które rodzina rozwala i za to to kupuje samochody. To nie zazdrosc, ale znam mnóstwo ludzi którzy przepracowali 40 lat i mają taka samą emeruyturę, co taki który nir przepracował w ogóle, ze zdrowymi rękami. Państwo nasze czas sie wziać za tych i zdrowych niepełnosprawnych, których wokół pełno, a ZPCHR zatrudniają "zdrowych niepełnosprawnych" , którzy zyją jak poczki w masle. Bo z kolei PFRON rozdaje pieniadze jak się da bez kontroli czy to zasadne. A orzeczenia w 90 % fikcyjne. To są prawdziewe fakty.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane