Pracodawcy mniej płacą, a PFRON traci

autor: Michalina Topolewska30.07.2012, 07:09; Aktualizacja: 30.07.2012, 08:37
Przybywa osób z orzeczeniami o znacznym i umiarkowanym stopniu niepełnosprawności.

Przybywa osób z orzeczeniami o znacznym i umiarkowanym stopniu niepełnosprawności.źródło: ShutterStock

PFRON wydaje więcej na dopłaty do pensji, bo niektóre firmy naciskają na pracowników, aby podwyższali swój stopień niepełnosprawności.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Komentarze (11)

  • do przemyślenia(2012-07-30 09:24) Zgłoś naruszenie 00

    "Firmy naciskaja na pracowników by podwyższali swój stopień niepełnosprawnosci", bo takie "podwyższenie " jest bardzo łatwo uzyskać, do celów pozarentowych orzeka przecież samorząd. Taka sytuacja była łatwa do przewidzenia, szczególnie kiedy istnieją jakieś powiązania miedzy orzekającymi ,a samym petentem-niepełnosprawnym.

    Odpowiedz
  • pracujący rencista(2012-07-30 10:00) Zgłoś naruszenie 00

    "pracowników z lekkim stopniem niepełnosprawności, teraz celowo wysyłają ich do zespołów orzekania o niepełnosprawności, aby ci podnosili jej stopień", a nawet więcej ze stopniem lekkim zwalniają i niechcą zatrudnić bo firmie opłaca się zatrudnić pracownika ze zanacznym stopniem niepełnosprawności. Dzieje sie to w firmach tzw. ochranach mienia. Sama nazwa stanowiska pracy "ochroniarz mienia" powinna kojarzyć się z człowiekiem zdrowym, a przyjmują tylko na te stanowiska ludzi ze stopniem umiarkowanym a najlepiej ze znacznym stopniem. Większość "ochroniarzy" z ustalonym stopniem umiarkowanym czy też znacznym ma tzw. "na lewo" załatwiane.

    Odpowiedz
  • rencista(2012-07-30 10:54) Zgłoś naruszenie 00

    osobie naprawdę chorej i tak jest trudno nie tylko pracować a dochodzi jeszcze to ciągłe bieganie za papierkami ciągłe orzekanie tego co jest oczywiste ! stanie w kolejkach i nerwy co powie orzecznik życie to żenada tym bardziej ze sporo stałych rent to kupione za łapówki i tych się nie sprawdza na niezależnych komisjach z przynajmniej 2 osobowym składzie ! a na pewno by wyszło sporo oszustw ! Komisje powinny być przy orzekaniu na stałe rent przynajmiej 2 3 osobowe nie było by przekrętów i pani księgowa czy dyrektor nie istniejącej firmy nie kupiłby u znajomka podłączenia do cyca .

    Odpowiedz
  • Kadrowa(2012-07-30 11:40) Zgłoś naruszenie 00

    Pracuję w biurze w"ochronie" i widzę jaka to "lipa" z tymi stopniami niepełnosprawności.
    Teraz mam polecenie, aby szukać pracowników tylko ze "znacznym stopniem".

    Odpowiedz
  • 0(2012-07-31 07:21) Zgłoś naruszenie 00

    znam człowieka bardzo silnego jak tur - ma I-sza grupe handluje samochodami co wiaże sie wyjazdem za granice Państwa oraz giełdy , ma wlasna psieke -sprzedaje mód i itd. Przed komisja ma sposób na Grupe i pokazna emeryture z dodatkami
    - Ludzie co my mowimy o PEFRONIE - GDZIE MY JESTEŚMY

    Odpowiedz
  • EMERYT(2012-07-31 11:38) Zgłoś naruszenie 00

    Pracowałem w Ochronie posiadam Licencje Ochrony zezwolenie na broń itp
    Pracodawca powiedział w prost masz pan orzeczenie o niepełnosprawności masz pan prace itd. Pracują osoby w Ochronie jest to wielka lipa pracodawcy zależy jedynie na PEFRON . ludzie pracują za 3 zł na h . A on jedynie zatrudnia do Ochrony osoby z orzeczeniem o grupie 60 - latków gdzie maja pilnować obiekty , które podlegają ochronie z Licencją Pracownika Ochrony . To jawne oszustwo okradanie Państwa w biały dzień , ale co kto zrobi jak mamy takie dziurawe prawo . Firmy ochrony nie powinny zatrudniać osób , które nie posiadają Licencji Pracownika Ochrony i w tedy okazało by siię kto ma racje bytu , zarówno na przetargach jak i ochrona prawdziwa . A obecnie jest to wielka farsa i kłam z Ochrona Obiektów dozorowaniem ich i wyłudzanie z Kasy Państwa pieniądze na dofinansowanie z PEFRON

    EMERYT Z INOWROCŁAWIA .

    Odpowiedz
  • ON SMA(2012-08-03 15:05) Zgłoś naruszenie 00

    SKANDAL!! Znaleźli powód aby dalej utrzymywać niższe dopłaty dla firm z otwartego rynku.. Widać jak sprawnie działa lobby organizacji zrzeszających ZPCh (których jedynym pomysłem na biznes jest wyciąganie dofinansowań), boją się one odpływu ON na otwarty rynek pracy. Uważam że właśnie firmy z otwartego rynku pracy są bardziej dostosowane do potrzeb ON niż molochy ZPCh w stylu firm ochroniarskich i sprzątających.. Zresztą jak patologiczne jest funkcjonowanie takich ZPCh widać na przykładzie "zmuszania" pracowników do podwyszania st. niepełn. ..
    Problem ten łatwo rozwiązać - wystarczy że przy udzielaniu dofinanasowania będzie się brało orzeczenie wystawione dla potrzeb rentowych (trudniej jest załatwić jego podwyższenie niż tego orzeczenia z powiatu)..

    Problemy finansowe PFRON mysle że można rozwiązać - wystarczy troche zdrowego rozsądku przy wydawaniu pieniędzy oraz uszczelnić system + więcej kontroli w firmach typu agencje ochrony i sprzątające..

    PS Pamiętajmy że dofinansowanie do pensji ma tylko wyrównać różnice w wydajności pracownika oraz dodatkowe utrudnienia dla pracodwacy jakie ponosi z ON (dlatego są zróżnicowane w zależności od st. niepeł.) a nie ma być sposobem na biznes!

    Odpowiedz
  • alamia(2012-08-02 11:40) Zgłoś naruszenie 00

    A ja będąc długoletnim pracownikiem firmy w tym roku przedstawiłam oświadczenie o niepełnisprawności. Przesłałam do kadr i przy okazji załatwiania spraw zwiazanych z med racy zapytałam czy firma otrzymuje dofinansowanie z PFRON ale informacji takiej nie chciano mi udzielić.czy to jakaś tajemnica?
    to duża korporacja, zatrudniająca tysiące osób, również niepełnosprawnych. Bardzo byłam zdziwiona taką reakcją bo pytanie moje nie miało ukrytego kontekstu

    Odpowiedz
  • marian(2012-08-16 20:45) Zgłoś naruszenie 00

    Chciałem podnieść grupę inwalidzką , ale lekarz odradził mi , gdyż jak sam mi powiedział , ZUS może mnie ,,wyleczyć " i stracę rente .

    Odpowiedz
  • Klakson(2013-02-13 11:57) Zgłoś naruszenie 00

    Prym w udzielaniu ulg na PFRON wiedzie otwarty rynek a nie Z.P.Ch. Z.P.Ch. usługowe zatrudniają zbyt dużą liczbę pracowników aby przy restrykcyjnych wymogach mogły spełnić warunki uprawniające do udzielania ulg. Na otwartym rynku pączkują w tempie ekspresowym firemki, które zgodnie z prawem lub rażąco je naruszając udzielają ulg.

    Odpowiedz
  • mmd(2012-07-31 11:45) Zgłoś naruszenie 01

    Rencisto 3: skoro tak świetnie znasz procedury przyznawania rent to myślę, że jesteś właśnie tym, który dostał rentę za kasę... łatwo mozna ćię namierzyć i skasować Twoją rentę.

    Odpowiedz