Grzywna, dodatkowa opłata, a nawet zajęcie rachunku bankowego – w taki sposób Zakład Ubezpieczeń Społecznych może dyscyplinować nierzetelnych przedsiębiorców, którzy zalegają z opłacaniem składek.

Czy firma zapłaci podwójną karę

Ubezpieczony, który prowadzi indywidualną działalność gospodarczą, nie zapłacił w terminie składek. Czy ZUS i sąd mogą go za to samo niewłaściwe działanie ukarać?

Czy sąd nałoży grzywnę na zakład

Spółka nie zgłosiła do ZUS dwóch pracowników. Sprawa wyszła na jaw po kontroli inspektora, który proponował tysiąc złotych kary dla firmy. Czy ZUS ma prawo do wnioskowania do sądu o grzywnę dla ubezpieczonych?

Czy zakład każe zapłacić odsetki

Księgowa prowadząca rozliczenia firmy nie wpłaciła składek ubezpieczeniowych do ZUS w terminie. Czy za opóźnienie będzie musiała zapłacić karne odsetki?

Czy ZUS wymierzy dodatkową opłatę

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością nie zapłaciła 3 tys. zł składek ubezpieczeniowych. Zakład kazał zainteresowanej zapłacić karę w maksymalnej kwocie, czyli w takiej, jakiej nie opłaciła należności. Czy firma może swoim działaniem wpłynąć na zmniejszenie sankcji?

Czy ZUS może prowadzić egzekucję

Zakład nałożył na spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością dodatkową opłatę i grzywnę za dług składkowy. To jednak nic nie dało, bo firma nie zapłaciła ani kary, ani zaległości. Czy ZUS może ścigać dłużnika, wszczynając wobec niego egzekucję?
To jest tylko część artykułu, zobacz pełną treść w e-wydaniu Dziennika Gazety Prawnej: Jakie konsekwencje grożą firmie za niezapłacone składki ubezpieczeniowe
W pełnej wersji artykułu znajdziesz odpowiedzi na WSZYSTKIE powyższe pytania