Dziś formalnie uruchomiona zostanie Platforma Usług Elektronicznych ZUS. Jednak duża część potencjalnych jej użytkowników na razie nie będzie miała z niej pożytku.
– Od czwartku można się logować na platformie. Jednak dopiero od połowy lipca będą umieszczane wzory druków umożliwiające składanie dokumentów drogą elektroniczną – mówi Jacek Dziekan, rzecznik prasowy ZUS.
To nie pierwszy poślizg w uruchamianiu nowego rozwiązania. Wcześniej ZUS zapowiadał, że platforma zacznie działać już dwa tygodnie wcześniej.
Jest jednak szansa, że nowe rozwiązania, gdy zostaną uruchomione w całości, przyczynią się do zmniejszenia kolejek w placówkach ZUS. W ramach nowej Platformy Usług Elektronicznych przedsiębiorcom na stronie www.pue.zus.pl udostępniono specjalny moduł e-Płatnik, w którym docelowo przez internet będą mogli wypełnić i złożyć dokumenty zgłoszeniowe i rozliczeniowe. Z nowej funkcjonalności korzystać będą mogli przedsiębiorcy zatrudniający do 100 pracowników.

Prowadzimy kampanię informacyjną. Trudno przewidzieć, jak duże będzie zainteresowanie nową formą prowadzenia rozliczeń z ZUS. Myślę, że w pierwszej kolejności z rozwiązań skorzystają mikrofirmy – tłumaczy Anna Krysiewicz z ZUS Białystok

Dodaje, że z wcześniejszych możliwości elektronicznego kontaktu z ZUS na ePUAP (elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej) na terenie działania białostockiego oddziału korzystało około 200 osób.
– Nie wiemy, z których formularzy będzie można skorzystać w dniu startu platformy, trzeba będzie to na bieżąco sprawdzać – wyjaśnia Anna Krysiewicz.
Także od czwartku każdy ubezpieczony będzie miał dostęp do danych zgromadzonych na jego temat w ZUS. Dzięki własnemu profilowi na portalu PUE będzie można prowadzić elektroniczną wymianę korespondencji z zakładem.
– Z pewnością od dziś w zakładce dla ubezpieczonego będzie można skorzystać z kalkulatora emerytalnego, który wyliczy prognozowaną wysokość świadczenia dla konkretnej osoby. Pozostałe usługi będą wdrażane stopniowo. Niestety nie mamy kalendarza ich udostępniania – twierdzi Barbara Tracik-Zawadzińska z oddziału ZUS w Chorzowie.
Aby skorzystać z portalu Platformy Usług Elektronicznych, każdy klient będzie musiał zarejestrować swój profil w systemie, a następnie udać się do placówki ZUS, gdzie pracownik sali obsługi nada klientowi profil zaufany. Obowiązku uzyskania takiego profilu nie będą mieli właściciele bezpiecznego podpisu elektronicznego oraz Profilu Zaufanego e-PUAP.
– W poszczególnych inspektoratach wydzielone zostaną specjalne stanowiska, na którym zainteresowany przedsiębiorca czy ubezpieczony będzie mógł się zalogować na platformę i dopełnić wszystkich formalności umożliwiających dostęp do niej – zapewnia Barbara Tracik-Zawadzińska.

Obowiązku uzyskania zaufanego profilu nie będą mieli właściciele bezpiecznego podpisu elektronicznego