Niepełnosprawny może odwołać się od niekorzystnej decyzji gminy do samorządowego kolegium odwoławczego
Gminy odmawiają zasiłku pielęgnacyjnego osobom, które nie są w stanie udokumentować daty powstania uszczerbku na zdrowiu przed ukończeniem przez nie 21. roku życia.
Irena Lipowicz, rzecznik praw obywatelskich (RPO), wystąpiła do resortu pracy w sprawie zmiany przepisów, które uniemożliwiają uzyskanie przez część niepełnosprawnych zasiłku pielęgnacyjnego.
Problem ten dotyczy osób mających orzeczenie o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, w którym nie została wskazana konkretna data jej powstania, bo powiatowy zespół ds. orzekania o niepełnosprawności stwierdził, że nie można tego ustalić. Tymczasem zgodnie z art. 16 ust. 3 ustawy z 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (t.j. Dz.U. z 2006 r. nr 139, poz. 992 z późn. zm.), osoba, która skończyła 16 lat i ma orzeczenie o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, może otrzymywać zasiłek pielęgnacyjny, tylko gdy ta powstała, zanim ukończyła ona 21 lat.
To oznacza, że w przypadku, gdy na podstawie przedstawionej przez niepełnosprawnego dokumentacji medycznej zespół nie określił daty powstania niepełnosprawności, gmina nie przyzna takiej osobie zasiłku.
– Niektórzy niepełnosprawni, którym z tego powodu odmawialiśmy pomocy, odwoływali się do samorządowego kolegium odwoławczego, ale to utrzymywało nasze decyzje w mocy – mówi Natalia Siekierka, zastępca kierownika działu świadczeń Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej we Wrocławiu.
Z kolei Damian Napierała, kierownik działu świadczeń rodzinnych Poznańskiego Centrum Świadczeń, wskazuje, że na początku osoby z takimi orzeczeniami otrzymywały zasiłek pielęgnacyjny.
– Kierowaliśmy się zasadą, że w takich sytuacjach powinniśmy rozstrzygać na korzyść niepełnosprawnych. Pojawiły się jednak orzeczenia wojewódzkich sądów administracyjnych, które uznały, że takie postępowanie jest nieprawidłowe – dodaje Damian Napierała.
Z ich orzecznictwa (np. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie, II SA/Kr 662/07) wynika bowiem, że organ rozpatrujący wniosek o przyznanie zasiłku nie ma kompetencji we własnym zakresie ustalać daty powstania niepełnosprawności, ponieważ określa ją uprawniona do tego jednostka.
Natomiast zdaniem RPO, okoliczność, że to organ administracji nie jest w stanie ustalić daty powstania niepełnosprawności i fakt ten odnotowuje w odpowiednim orzeczeniu, nie może powodować negatywnych konsekwencji dla obywateli, polegających na braku możliwości uzyskania zasiłku pielęgnacyjnego. Dlatego zwraca się do resortu pracy o zmianę przepisów, która im to umożliwi.
Pozostało
87%
treści
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję
Powiązane
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama