Początkujący przedsiębiorcy mogą przez pierwsze dwa lata korzystać z preferencyjnych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne. Mają też prawo zawiesić swoją firmę.

Czy trzeba zgłosić działalność w wielu urzędach

Były pracownik od czerwca zamierza podjąć działalność gospodarczą polegającą na projektowaniu stron internetowych i obsłudze serwera. Czy musi udać się do ZUS, aby złożyć odpowiednie druki o tym, że startuje z biznesem?

Czy przedsiębiorca nie musi składać druków do ZUS

Osoba prowadząca działalność gospodarczą systematycznie co miesiąc przesyła do ZUS druki. Urzędnik zwrócił jej uwagę, iż nie musi tego robić, bo jej dane pozostają bez zmian. Czy rzeczywiście zainteresowany w takiej sytuacji nie ma takiego obowiązku?

Czy właściciel firmy może płacić niższe składki

Ubezpieczony po raz pierwszy rozpocznie działalność gospodarczą od czerwca 2012 roku. Chciałby ponosić niższe składki ubezpieczeniowe – od kwoty stanowiącej 30 proc. płacy minimalnej. Czy jest to możliwe?

Czy każdy przedsiębiorca może płacić ulgowy ZUS

Spółka z o.o. zacznie działać od lipca. Czy jako podmiot debiutujący na rynku ma prawo do skorzystania z preferencyjnych stawek składek przez pierwsze dwa lata?

Czy właściciel firmy płaci składki, jakie chce

Ubezpieczony dopiero od trzech dni prowadzi działalność gospodarczą. Jeszcze nie zgłosił się do ZUS, ale już wie, że w najbliższym miesiącu nic nie zarobi, gdyż kontrahent wycofał się z umowy. Właściciel firmy nie chce płacić składek. Czy to możliwe?

Czy przedsiębiorca sam poprawi dokumenty

Właściciel firmy nie poinformował ZUS, że zmienił adres, pod którym ją prowadzi. Czy wtedy musi skorygować dokumenty?
To jest tylko część artykułu, zobacz pełną treść w e-wydaniu Dziennika Gazety Prawnej: Jak osoby rozpoczynające działalność gospodarczą mają się rozliczać z ZUS
W pełnej wersji artykułu znajdziesz odpowiedzi na WSZYSTKIE powyższe pytania