Sejm przyjął w piątek większość poprawek, które do nowelizacji ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej zaproponował Senat. Większość z nich miała charakter porządkujący i redakcyjny.

Z 13 zgłoszonych przez Senat poprawek, posłowie odrzucili jedną.

Ustawa o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej weszła w życie z początkiem roku. Jednak samorządy twierdzą, że nie mają środków na jej realizację. Z tego powodu zdecydowano o przesunięciu w czasie niektórych rozwiązań, co ma pozwolić na obniżenie kosztów. Nowela została przygotowana przez posłów PO w porozumieniu z samorządami. Szacuje się, że zaproponowane w niej zmiany ograniczą ich wydatki co najmniej o 25 mln zł w skali roku.

Wśród poprawek Senatu była m.in. zmiana dopuszczająca, by w placówce opiekuńczej typu rodzinnego mogło przebywać więcej niż 10 dzieci, jeśli limit ten miałby być przekroczony z powodu umieszczenia w niej rodzeństwa. Przyjęto również poprawkę, dzięki której usamodzielniający się wychowanek nie straci pomocy finansowej na kontynuację nauki, jeśli podejmie pracę (pomoc ta uzależniona jest od dochodu, więc gdy uczący się młody człowiek zaczyna zarabiać, może stracić do niej prawo).

Nowelizacja przewiduje m.in., że asystenci rodziny będą przydzielani tylko wtedy, jeżeli z analizy sytuacji rodziny wynikać będzie taka konieczność. W okresie trzech lat od wejścia w życie ustawy (czyli do końca 2014 r.) ośrodek pomocy społecznej będzie mógł, a nie musiał, zatrudnić asystenta rodziny. Nowela umożliwia także łączenie pracy asystenta z wykonywaniem obowiązków pracownika socjalnego, jeżeli zadania te wykonywane są w różnych gminach.

W myśl ustawy wsparcie rodzin zastępczych pomocą rodziny pomocowej będzie możliwością, a nie obowiązkiem. Także objęcie opieką koordynatora rodzinnej pieczy zastępczej będzie - w okresie pierwszych trzech lat obowiązywania ustawy - zadaniem fakultatywnym powiatu. Opieką koordynatora obowiązkowo objęte zostaną tylko rodziny zastępcze i rodzinne domy dziecka nieposiadające dwuletniego doświadczenia (obecnie to trzy lata). Po trzech latach, w przypadku rodzin o dłuższym doświadczeniu, jeżeli rodzina złoży wniosek o przyznanie koordynatora, powiat będzie miał jedynie możliwość uwzględnienia tego wniosku. Od 2015 r., w przypadku złożenia wniosku, powiat będzie miał obowiązek przydzielenia koordynatora.

Pod opieką koordynatora znajdować się będzie mogło do 30 rodzin zastępczych lub rodzinnych domów dziecka (obecnie 15).

Nowela stanowi także, że ośrodki adopcyjne wykonują swoje zadania nieodpłatnie. Przepis ten został wprowadzony na wniosek przedstawicieli tych ośrodków, którzy wskazywali na rosnącą komercjalizację usług, w szczególności szkoleń dla rodziców adopcyjnych, jakie obowiązkowo muszą mieć wszyscy kandydaci, co ograniczało dostęp do adopcji osobom mniej zamożnym. To już druga nowelizacja ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej.