W Sejmie odbyło się wczoraj pierwsze czytanie senackiego projektu ustawy przewidującego, iż przedsiębiorcy nie będą mogli być karani za niepłacenie składek ubezpieczeniowych jednocześnie przez ZUS i sąd. Projekt ustawy o zmianie ustawy – Kodeks karny oraz ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych został skierowany do dalszych prac do komisji polityki społecznej i rodziny. Jego przygotowanie to efekt wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 18 listopada 2010 r. (P 29/09, Dz.U. nr 225, poz. 1474).
Senacka propozycja przewiduje, że właściciel firmy nie zapłaci dodatkowej opłaty do wysokości 100 proc. nieopłaconych przez niego składek, jeśli sąd wydał przeciw niemu prawomocny wyrok stwierdzający, iż czyn, którego się dopuścił, jest przestępstwem lub wykroczeniem. W takiej sytuacji zakład umorzy więc swoje postępowanie wobec samozatrudnionego, a gdy wydał decyzję, to uchyli ją i odda przedsiębiorcy pobraną od niego opłatę. ZUS zawiesi natomiast wymierzenie kary finansowej do czasu zakończenia postępowania karnego lub w sprawie o wykroczenie polegające na niezapłaceniu składek.
Obecnie właściciel firmy może być ukarany za niepłacenie składek dwa razy. Najpierw przez ZUS opłatą wynoszącą 100 proc. zaległości. A drugi raz na podstawie kodeksu karnego.
Etap legislacyjny
Po pierwszym czytaniu w Sejmie