Furtka dla emerytów

31.03.2012, 06:17; Aktualizacja: 31.03.2012, 08:25

Częściowe emerytury, mimo że niskie, mogą być zachętą do wcześniejszego opuszczania rynku pracy - ostrzega "Rzeczpospolita".

wróć do artykułu

Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:PAP
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Komentarze (19)

  • zawssze polak mądry po szkodzie......(2012-04-11 18:34) Zgłoś naruszenie 00

    tak było w historii a teraz po głodowej emeryturze i pracy do śmierci na własne rządanie

    Odpowiedz
  • rolnik bartek(2012-04-02 08:33) Zgłoś naruszenie 00

    Jaromir widzę że Ty rozumujesz tą kwestię na zasadzie :
    mój ogródek -ogródek sąsiada (emerytura -emerytura)
    pole takie samo (płaca- płaca)
    moje warzywa- jego warzywa ( składka- składka)
    jemu lepiej rosnie !!! to niesprawiedliwe !!!
    ale czy zastanawiam sie dlaczego jemu lepiej rosnie ???

    Odpowiedz
  • rolnik bartek(2012-04-02 08:20) Zgłoś naruszenie 00

    z tym że własnie ty masz zły ciasny tok rozumowania ... zestawiasz ze soba bezmyślnie 4 liczby w dwóch parach skłaska- składka ,emerytura - emerytura i próbujesz udowodnic że rolnicy maja lepiej ... jak już napisałem źle zestawiasz a jesli już to za mało zestawień ... ciasne rozumowanie niestety ...

    Odpowiedz
  • Jaromir(2012-04-02 08:11) Zgłoś naruszenie 00

    POWTARZASZ niektóre argumenty, które tak naprawdę argumentami nie są.
    CAŁY CZAS chodzi przecież o NAJNIŻSZĄ EMERYTURĘ PRACOWNICZĄ i ROLNICZĄ i Z JAKICH SKŁADEK one WYNIKAJĄ, mimo że są TAKIEJ SAMEJ WYSOKOŚCI.
    Ja nie mam zamiaru klepać ciągle tego samego, tym bardziej że to NIE DOCIERA tam gdzie powinno.

    Odpowiedz
  • rolnik bartek(2012-04-01 19:23) Zgłoś naruszenie 00

    aa i fragment o płaceniu składek za bezrobotną żonę :
    Art. 5. Przepisy ustawy dotyczące ubezpieczenia rolnika i świadczeń przysługujących rolnikowi stosuje się także do małżonka rolnika, chyba że ten małżonek nie pracuje w gospodarstwie rolnika ani w gospodarstwie domowym bezpośrednio związanym z tym gospodarstwem rolnym.

    Odpowiedz
  • rolnik bartek(2012-04-01 19:20) Zgłoś naruszenie 00

    cytuję jednak obecną ustawę ... obecnie wiadomo że rolnicy też mają przechodzić na emeryture w wieku 67 lat ale jeszcze chyba nikt poza tuskiem i pawlakiem tego nie wiedza oni sami pewnie tez nie ...

    Odpowiedz
  • rolnik bartek(2012-04-01 19:04) Zgłoś naruszenie 00

    z tym wiekeim że rolnik bedzie mógł po 60 latach przejśc na emeryturę to też nie tak . Ustawa o KRUS mówi :
    Art. 19. 1. Emerytura rolnicza przysługuje ubezpieczonemu, który spełnia łącznie następujące warunki:
    1) osiągnął wiek emerytalny; wiek emerytalny kobiety wynosi 60 lat, a mężczyzny 65 lat,
    a co do chorobowego:
    Art. 14. 1. Zasiłek chorobowy przysługuje ubezpieczonemu, który wskutek choroby jest niezdolny do pracy nieprzerwanie CO NAJMIEJ przez 30 dni.

    Odpowiedz
  • rolnik bartek(2012-04-01 18:59) Zgłoś naruszenie 00

    ... Rolnik PŁACI składki za żone i dziecko jak juz pisałem a pracownik nie ... uzyskanie 1500 zł "kosztuje" znacznie wiecej rolnika niz pracownika a to wiąże sie z kosztami uzyskania tego przychodu ... i dlatego nie mozna porównywac rolnika do pracownika ... jesli już to można porównywać do osoby prowadzącej małą działalność gospodarczą i który zatrudnia pracownika ( przypominam rolnik opłaca składki za żonę to tak jakby ona pracowała u niego )

    Odpowiedz
  • Jaromir(2012-04-01 10:27) Zgłoś naruszenie 00

    rolniku bartku, jednak zdecydowałeś się poszczekać razem ze mną?
    Dziękuję za RZECZOWE argumenty.
    Wyjaśnij DLACZEGO nie można porównywać TAKIEGO samego dochodu u dwóch różnych osób? Przykład oparty jest na JEDNYM PRACOWNIKU i JEDNYM ROLNIKU. Po co wtrącasz rodzinę rolnika? Prawdę mówiąc, to spodziewałem się takiej Twojej reakcji, tylko wcześniej - przed "szczekaniem". Ja nie wtrącałem rodziny pracownika. Z Twojego rachunku wynika, że płacisz tyle składek ile podaję wyżej. Więc O CO CHODZI? Nie odniosę się do chorobowego po 10 zł dziennie po 30 dniach choroby, gdyż przyznaję uczciwie, że nic nie wiem na ten temat.
    Skoro rolnik NIE PŁACI podatku dochodowego, to NIE MOŻE mieć ulg od tego podatku. To chyba oczywiste. I skoro ma 799,18 zł emerytury, a jednocześnie NIE PŁACI podatku dochodowego, to ma WIĘCEJ emerytury NETTO od pracownika. Być może z tego powodu nie ma prawa dorabiać.
    Najniższa emerytura po 120 kwartałach, czyli po 30 latach, a ten pracownik z najniższym wynagrodzeniem dostanie najniższą emeryturę po ukończeniu 65 lat (rolnik 60 lat), a niedługo po ukończeniu 67 lat, a rolnik NADAL 60 LAT. I na pewno o to chodziło Pawlaczkowi-machlaczkowi.
    Co do odliczeń VAT i innych pracownik z najniższym wynagrodzeniem TAKŻE NIE MA tych odliczeń.
    Również pozdrawiam i życzę powodzenia.

    Odpowiedz
  • rolnik bartek(2012-04-01 08:27) Zgłoś naruszenie 00

    1. nie mozna porównywac 1500 zł dochodu rolnika do 1500 pracownika
    2.właściciel 50 h gospodarstwa zapłaci 44 zł składki "zdrowotnej" za siebie + 44 za żonę + 44 jesli dziecko jego ukonczył0 16 lat = 132 zł
    3. rolnik zapłaci "wypadkowe chorobowe macierzyńskie" 42 zł + to samo za bezrobotną żonę 42=84zł
    4. rolnik zapłaci emerytalno -rentowe 73 zł = to samo za żonę 73 zł =146 zł
    5 .rolnik z żoną i dzieckiem powyżej 16 lat zapłaci miesięcznie 362 zł

    6 a teraz co w zamian za tą składkę :

    a . chorobowe -10 zł/ dziennie jesli choroba trwa minimum 30 dni jak mniej to nie ma chorobowego
    b. emerytura po 120 kwartałach opłacania składki i 60 lat dla mężczyzny (teraz to nie wiadomo ile tego ma być ) - 799,18zł
    oczywiście rolnik nie może nic dorobić do emerytury bo jak cokolwiek bedzie dorabiał to natychmiast mu zmiejszą albo cofna emeryturę

    7. Rolnik nie odliczy ulgi na dzieci , ani innych ulg podatkowych
    8. Rolnik jako producent-"przedsiębiorca" nie ma możliwosci odliczenia VAT, kosztów uzyskania przychodu , składki zdrowotnej , i innych wszystkie te wydatki bierze na siebie - przy obecnych cenach paliwa i nawozu , środków ochrony roślin , sprzętu rolniczego są to niemałe wydatki
    ...Pozdrawiam

    Odpowiedz
  • rolnik bartek(2012-04-01 07:51) Zgłoś naruszenie 00

    ale TY chyba nie wiesz ile ja mam za te składki a już napewno nie wiesz jakie obciążenia spoczywają na rolniku i jak państwo "pomaga" rolnikom , uczepiłeś się jednej strony tematu ... popatrz szerzej na problem przeanalizuj - potem szczekaj ...pozdrawiam

    Odpowiedz
  • Jaromir(2012-03-31 21:21) Zgłoś naruszenie 00

    Do: 5: rolnik bartek z IP: 46.76.0.*
    Twój "argument" jest NIE DO ODPARCIA -"rzeczowy" jak zwykle.
    Chyba nie jesteś czytaty tak do końca, bo nie przeczytałeś wszystkiego i dlatego PONOWNIE zalecam poczytać TU:
    www.krus.gov.pl/aktualnosci/dokument/artykul/waloryzacja-emerytur-i-rent-rolnych-od-dnia-1-marca-2012-r/
    I na koniec - TO NIE SĄ MOJE WYMYSŁY. Chyba wiesz ile płacisz na KRUS, więc dlaczego nie napiszesz?

    Odpowiedz
  • Hubert(2012-03-31 18:49) Zgłoś naruszenie 00

    Ja czegoś nie rozumiem teraz się mówi o przyszłej furtce a co jest teraz ? Emeryt nadal pracuje nie zwalniając etatu i pobiera 100 % emerytury i 100% wynagrodzenia i tutaj nie mówi się i nie pisze o ogromnej furtce stworzonej bez zastanowienia kto te pieniądze zwróci i kiedy a tym co chcą odejść na emeryturę po 35/40 latach pracy , którzy zwolnią miejsce pracy tym się robi schody i pod przymusem muszą pracować dalej chociaż składek mają zebranych na przynajmniej 40 lat życia a dożyją średnio 25 lat i gdzie ta sprawiedliwość sama ferajna.

    Odpowiedz
  • pa(2012-03-31 17:47) Zgłoś naruszenie 00

    Już naczelnik Piłsudski wiedział co to za chamy z tych chłopów. Należy brać przykład z wiedzy historycznej o tej nacji. Tak, prawda, teraz i historii nie będą uczyć w szkołach, bo wystarczy co powie premier, prezydent, marszałek senatu, bo to przecież historycy.

    Odpowiedz
  • rolnik bartek(2012-03-31 17:28) Zgłoś naruszenie 00

    i jak zwykle jaromir ze szczekaczką :) ... pozdrawiam i zapraszam do zgłębiania tematu pracy rolnika zanim zacznie się bzdury wypisywać :)

    Odpowiedz
  • Jaromir(2012-03-31 16:58) Zgłoś naruszenie 00

    Już jestem na emeryturze i SERDECZNIE WSPÓŁCZUJĘ wszystkim, którzy muszą TYRAĆ do 67 roku życia NA TUSKOWATYCH.
    MUNDRALE z PełO swoją „demokracją POŚREDNIĄ” rządzą tymi, którzy za pomocą DEMOKRACJI BEZPOŚREDNIEJ oderwaliby ich ryje od KORYTA! I CIĄGLE trolują o „demokracji” mając PRAWDZIWĄ DEMOKRACJĘ, czyli DEMOKRACJĘ BEZPOŚREDNIĄ w d….!
    W dobie Internetu demokracja BEZPOŚREDNIA JEST REALNA i do tego z MINIMALNYMI kosztami wyborczymi, referendalnymi, ale dla tych popiep…. ch PełOwców NIEWYGODNA, gdyż oderwałaby ich od koryta.

    TERAZ mówią (!), że płacenie składek od wynagrodzenia z pracy pomimo przebywania na emeryturze częściowej będzie podwyższać przyszłą pełną emeryturę. A GDZIE NA TO GWARANCJE? Po kilku latach znowu piekielna czwórca (Premier, Sejm, Senat i Prezydent) przepchnie i zaakceptuje ustawę zmieniającą te zasady nawet WBREW KONSTYTUCJI i co zrobicie? Nadal będziecie głosować na PełOwców albo hołotę palikotę?

    Pawlaczek-machlaczek zamachlaczył jak z nawozami w GeeSie. Dlaczego zamachlaczył?
    Pracownik Z NAJNIŻSZYM wynagrodzeniem brutto 1.500,00 zł wraz z pracodawcą płaci składki ZUS w wysokości 631,75 zł/miesiąc.
    A jak to się ma do składek płaconych przez rolników? Rolnik płaci następujące składki z gospodarstwa do 50 ha: emerytalno-rentowe 73,00 zł; wypadkowe, chorobowe, macierzyńskie 42,00 zł oraz zdrowotną w wys. 1 zł z 1 ha, więc płaci 50 zł. Wszystkie rolnicze składki to 165,00 zł/miesiąc.
    I porównanie: pracownik 632 zł/m-c, rolnik 165 zł/m-c, czyli prawie 4 RAZY MNIEJ płaci rolnik.
    A co powiecie na WYSOKOŚĆ emerytur pracowniczych i rolniczych: najniższa emerytura pracownicza od 1 marca 2012 r. wynosi 799,18 zł, a rolnicza TYLE SAMO! - do sprawdzenia na stronie:
    www.krus.gov.pl/aktualnosci/dokument/artykul/waloryzacja-emerytur-i-rent-rolnych-od-dnia-1-marca-2012-r/
    Składki do ZUS/KRUS to proporcja 3,83:1 na korzyść rolniczej, a emerytury 1:1. Rolnicy płacą prawie CZTERY RAZY MNIEJ, a otrzymują TO SAMO! To tak jakby ceny dla rolników były 4 razy NIŻSZE, np. pracownik płaci za benzynę - 5,80 zł/l, a rolnik 1,51 zł, za 1 kg kiełbasy po 18 zł rolnik zapłaci 4,70 zł i.t.d.
    Dodam, że polski budżet dopłaca do emerytur rolniczych 90%, a niemiecki 70%. Za mało argumentów? Coś jeszcze dodać?
    To właśnie jest tzw. sprawiedliwość społecna (celowo przez „c”, a nie przez „cz”).

    Odpowiedz
  • onie(2012-03-31 15:15) Zgłoś naruszenie 00

    A co to za łaska ?! Jakim prawem rząd ma zabierać POŁOWĘ MOICH WŁASNYCH pieniedzy ??!! WARA od NICH !
    WON z takimi pomysłami ! Dotychczasowe USTAWY 60 i 65 lat i koniec !
    ZŁodzieje niech na siebie pracuja, a NIE OKRADAJĄ NARODU !
    Po co Tuskowi 400 limuzyn i tylez kierowców - po kilka na ministra ??!!
    Jakim prawem lata na prywatne wycieczki samolotem na NASZ KOSZT ??!!

    Odpowiedz
  • Duda(2012-03-31 14:00) Zgłoś naruszenie 00

    My momy furtka , ale ino dlo nos robioncych Związkowców PISanych na dole Kopalni i Górników-wczesnych emerytów w wieku 43 lot.

    Odpowiedz
  • klakier(2012-03-31 11:39) Zgłoś naruszenie 00

    Oczywiście,że tak-to tylko MAŁA ciasna "furteczka", mozna i BRAMĄ, po 67 lat, którą stosowali przodki p. Tuska w/g zasady "ARBEIT MACHT FREI"-czyli praca czyni wolnyn.

    Odpowiedz