Rolnicy protestują przeciwko biurokracji KRUS

autor: Bożena Wiktorowska28.03.2012, 10:00; Aktualizacja: 28.03.2012, 10:01

Najpóźniej do końca marca rolnicy ubezpieczeni w KRUS muszą złożyć oświadczenia określające powierzchnię użytkowanego gruntu. Na podstawie takiej informacji zostanie dla nich określona wysokość składki zdrowotnej.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Komentarze (9)

  • xyz(2012-03-29 19:39) Zgłoś naruszenie 00

    ticzer ...jak taka rwelacja na wsi to przenieś się ...ziemi leży dośc odłogiem zobaczymy jak szybko zmieniłbyś zdanie .zapraszam.

    Odpowiedz
  • wewewe(2012-03-28 10:49) Zgłoś naruszenie 00

    ojoj, bieeedni rolnicy...

    Odpowiedz
  • ticzer(2012-03-28 22:29) Zgłoś naruszenie 00

    20 zł za 20 ha. Majątek. Aby kupić te 20ha trzeba mieć majątek i nie stać ich na składkę zdrowotną? Niech pan sołtys nie martwi się o urzędników - to ich obowiązek. Tak jak rolników płacić składki. Zdecydowana większość z nich to schorowani renciści a przy burakach, żniwach czy wykopkach ciężko pracują od rana do wieczora. Jak to możliwe? Poza tym z dopłat mają tyle co nie jeden uczciwie pracujący obywatel. Za niego pracodawca płaci pełne składki do ZUS. Gdzie tu sprawiedliwość? Może pani redaktor Witkorowska zacznie pisać o rolnikach z taką zapalczywością jak p. Radwan o nauczycielach???

    Odpowiedz
  • rolnik bartek(2012-03-29 11:16) Zgłoś naruszenie 00

    ticzer ... jak zwykle większość "pracujących" na tych forach - nie znasz tematu słyszysz "dopłaty " i już ci żal dupe ściska ... rolnik płaci składki zdrowotne a nie odliczy ich od podatku , rolnik nie odliczy VAT'u , rolnik nie ma ulgi na dzieci .. a ty jak pracujesz to płacisz składkę za niepracującą żonę ???- a rolnik płaci !!! zona rolnika nie pujdzie na kuroniówkę nie zarejestrują jej w UP i gdzie tu sprawiedliwość ???

    Odpowiedz
  • ticzer(2012-03-29 17:44) Zgłoś naruszenie 00

    Coś za coś. Uwierz mi, że gdyby dano ludziom wybór między składką ZUS i KRUS wybraliby to drugie. Różnica jest kolosalna. Poza tym każda niepracująca żona nie pójdzie na "kuroniówkę". Aby ją otrzymać trzeba trochę popracować. A w UP zarejestrują każdego - bez prawa do zasiłku. Jak już wspomniałem, aby do otrzymać trzeba (bodajże) 6 m-cy pracować i odprowadzać składki, płacić podatki itp. Proponuję dać rolnikom (i zwykłym pracownikom) wybór: pełne składki w ZUS i te same "przywileje" co pracujący lub KRUS ze swoimi "przywilejami".

    Odpowiedz
  • ticzer(2012-03-29 20:35) Zgłoś naruszenie 00

    Wolę uczyć w szkole jak poprawnie pisać - znaki interpunkcyjne piszemy zaraz po wyrazie a potem robimy spację - dokładnie tak samo jak w piśmie odręcznym. Na komputerze też obowiązują pewne zasady, które w tym przypadku się pokrywają :)
    A co do przeniesienia na wieś - nie znajdę tam pracy w swoim zawodzie i 3 kierunkami studiów podyplomowych. Szkoda, że wykształciuchom nie dają takich rabatów w ZUSie. Mam rodzinę na wsi, która ciężko pracuje na roli, sam też w młodszych latach pracowałem przy żniwach, wykopkach i burakach. Wiem co znaczy praca rolnika. Ale na wejściu do Unii to oni właśnie skorzystali najwięcej. Ale pretensji o dokładne pomiary areału, wypełniania masy formularzy (zapraszam do szkoły ilość jest nieporównywalnie większa) aby dostać kasę za darmo było co nie miara. A połowa tej rodziny-rolników to renciści: wpłacili kilkanaście złotych na kwartał (jak się okazuje), kilkaset dali za rentę (kilka wizyt lekarskich u właściwych lekarzy) i mają źródło utrzymania. Taka rewelacja. Ziemia nie leży odłogiem bo nie ma dopłat :) Zawsze coś rośnie a bardzo często nawet nie zbiera się plonów.

    Odpowiedz
  • rolnik bartek(2012-03-30 08:10) Zgłoś naruszenie 00

    no istnieje wybór, jak chcesz być ubezpieczonym w KRUSIE to wystarczy 1 hektar ziemi lub znikome udzialy (1/20- znam takie przypadki) w tym 1 hektarze i juz możesz byc na KRUSIE... wiele osób tak robi ale w dłuzszej perspektywie jest to nieopłacalne ... bo jesli z Krusu miałaby być wypłacana emerytura kapitałowa jak z ZUS to wychodzi tego 140zł miesiecznie przez 15 lat za 70 zł składki/miesiąc/30 lat

    Odpowiedz
  • ticzer(2012-03-30 12:25) Zgłoś naruszenie 00

    Dokładnie o tym pisałem: rolnicy są płatnikami netto (tak jak my w Unii) - więcej dostajemy niż dajemy. Podobnie jest w przypadku pracujących na umowę. tylko, że obciążenia pracodawcy to ok. 1000 zł (może się mylę, nie prowadzę własnej działalności), które zawierają mi.n. składki zdrowotne, emerytalne, rentowe itp. Dlaczego rolnicy walczą o KRUS a każdy kolejny rząd boi się ruszyć obecne status quo? Podobnie jest z ustawą o związkach zawodowych - wystarczy 15 osób i mamy zz (z ochroną zatrudnienia), a na 50 członków już przypada etat związkowy płacony przez pracodawcę czyt. kopalnie i ich dziesiątki zz :)

    Odpowiedz
  • xyz(2012-04-01 14:28) Zgłoś naruszenie 00

    ticzer: nie ucz mnie poprawnie pisac bo ja nic niemuszę... wykształcony miastuchu . Mieszkam i pracuje na wsi a wkształcenie mam nie gorsze niż twoje z tym że Ty niemasz bladego pojęcia o pracy na rolnictwie a wakacjie na wsi u rodziny to dla takich jak Ty to rozrywka a nie praca. A co do tej ziemi odłogowanej u nas na wsi leżą jej hektary a jedyne co rośnie na niej to chwasty i hula wiatr, więc zapraszam ponownie na to eldorado.

    Odpowiedz