Dwudniowy kongres zaczął się w Warszawie pod hasłem "Innowacyjne uniwersytety trzeciego wieku dla społeczeństwa obywatelskiego i gospodarki". Ok. trzech tysięcy osób związanych z ruchem UTW dyskutowało o wyzwaniach związanych m.in. ze starzeniem się społeczeństwa i aktywizacją seniorów. Kongres to główne wydarzenie obchodów Roku UTW.
Uniwersytety Trzeciego Wieku to wspaniały ruch; aktywność edukacyjna i zawodowa ludzi starszych to nie "żadna ekstrawagancja, kaprys znudzonego, starszego człowieka" - przekonywał Tusk.
Szef rządu powtórzył, że zmiany w systemie emerytalnym są potrzebne - m.in. ze względów demograficznych i ekonomicznych. Dodał, że ze względu na potrzeby demograficzne, na wydłużanie się przeciętnej długości życia w Polsce, prowadzona jest obecnie dyskusja, jak długo człowiek może i powinien pracować. "Powiem szczerze, nie miałbym odwagi zgłosić tej trudnej, twardej propozycji - jaką jest podniesienie wieku emerytalnego - gdyby m.in. nie doświadczenie waszych środowisk, doświadczenie, którym dzieliliście się także ze mną w ostatnich latach na wielu spotkaniach" - wyznał premier.
Zadeklarował, że będzie "bardzo ostro" przekonywał, żeby środki przeznaczone na pomoc dla UTW miały "wreszcie solidne podstawy prawne" - tak, aby słuchacze mogli korzystać z różnego rodzaju grantów w stopniu wyższym niż dotychczas.
"Z satysfakcją mogę stwierdzić, że ta niezwykle wartościowa forma aktywizacji seniorów jest coraz bardziej doceniana i propagowana" - powiedziała małżonka prezydenta Anna Komorowska, otwierając kongres. Dodała, że przede wszystkim cieszy stale wzrastająca liczba Uniwersytetów Trzeciego Wieku oraz dbałość o ich wysoki poziom.
Minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz zapowiedział, że w resorcie powstanie wydział ds. osób starszych i współpracy międzypokoleniowej. Rolą nowego wydziału będzie koordynacja prac i współdziałania z resortami zdrowia, sportu, kultury, edukacji narodowej oraz szkolnictwa wyższego. Według ministra pracy jednym z najważniejszych wyzwań związanych z reformą emerytalną oraz starzeniem się polskiego społeczeństwa jest zmiana w postrzeganiu osób starszych. "Jak inna jest obecnie starość od tej, o której nadal mamy stereotypowe wyobrażenie" - mówił Kosiniak-Kamysz.
Także prezes Polskiego Towarzystwa Gerontologicznego prof. Piotr Błędowski podkreślił, że "trzeba zacząć rozmawiać o nowej jakości starości". "Trzeba zmienić myślenie o osobach starszych jako tych, którym trzeba pomagać. Dzisiejszy obraz starości to starość coraz bardziej elastyczna, sprawna, aktywna, która służy wszystkim swoim kapitałem społecznym" - przekonywał. W Polsce coraz więcej gospodarstw domowych osób starszych to gospodarstwa jednoosobowe lub jednopokoleniowe.
W pierwszym dniu kongresu nagrodzono wolontariuszy i osoby aktywne na rzecz społeczności lokalnych seniorów. We wtorek zaplanowano warsztaty i spotkania robocze.
Rok 2012 ustanowiony został przez Senat Rokiem Uniwersytetów Trzeciego Wieku, a przez Radę UE - Europejskim Rokiem Aktywności Osób Starszych i Solidarności Międzypokoleniowej. W Polsce działa 385 uniwersytetów trzeciego wieku, które skupiają ponad 100 tys. słuchaczy. Działają one w różnych ramach organizacyjnych, w większości pod auspicjami uczelni wyższych. Oferują wykłady, zajęcia artystyczne lub sportowe.
Komentarze (4)
Pokaż:
NajnowszePopularneNajstarszeco mi z dopisywania i dawania jakiejś kwoty do emerytury -jak jej nie doczekam!!!
OBIECANKI _CACANKI!!!
35/40 lat i EMERYTURA _A NIE PRACA DO ŚMIERCI!!!
Mówi pan,zew MPiPS powstanie wydział ds. osób starszych!!!
Pytam a po co znowu wydatki na dodatkowe-STANOWISKA!!!
LUDZIE CZEKAJA NA EMERYTURĘ A NIE PRACE DO ŚMIERCI I JAKIEŚ POWSTAJĄCE DODATKOWE NIE POTRZEBNE WYDZIAŁY!!!
Całkowicie zgadzam się z OBSERWATOREM.
Dodam jeszcae że UIIIw to specyficzny zbiór osób - również służby mundurowe a głównie ich żony, większość chyba nigdy nie pracowała. Powiazqania tych osób znacznie wykraczają poza "zajęcia" uniwersyteckie.
Grupa zamknieta, korzystająca z wielu przywilejów i może tu warto też przeprowadzić "deregulację".
Ile jest emerytek lub emerytów byłych pracowników fizycznych, najprawdopodobniej żadnej osoby z tej grupy nie ma na tych studiach III wieku.
Ponieważ są zbyt schorowani lub nie stać ich na te studia.
Panie Tusk, Pan wykańcza ludzi pracy, którzy wynieśli pana do władzy kiedy pan skrył się za płaszczykiem solidarności.
Pan zdradził ideologie Solidarności i przeszedł na ideologię feudalizmu.
Ludzi pracy traktuje Pan, jak parobków mających tyrać na pańszczyźnie.
Oj oby Ci parobcy nie zrobili nowego powstania przeciw tyrani Tuska.
Premier Tusk upodabnia się do Putina, chcąc rządzić silną ręką.