Chałupnicy wywalczyli abolicję. ZUS umorzy zaległości

autor: Paweł Jakubczak06.03.2012, 07:08; Aktualizacja: 06.03.2012, 09:25

Po rocznej kampanii odnieśliśmy zwycięstwo. Jednoosobowe firmy będą mogły wystąpić do ZUS o umorzenie zaległości z lat 1999 – 2009. Warunkiem jest terminowe regulowanie należności wobec zakładu po roku 2009.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Komentarze (41)

  • MENI(2012-07-09 22:10) Zgłoś naruszenie 00

    Czy ktos wie od kiedy ustawa wejdzie w zycie ,od kiedy mozna bedzie skladac te wnioski ?

    Odpowiedz
  • Jo nasz(2012-05-21 11:40) Zgłoś naruszenie 00

    Nie czy prezydent podpisał , tylko czy przeszło w sejmie?

    Odpowiedz
  • Vendor(2012-03-07 14:14) Zgłoś naruszenie 00

    Projekt jest, czekamy na szczegóły wykonawcze do ustawy, rozwiazanie dla osób, które sa w trakcie systemu ratalnego, tych które nie maja jeszcze wszczętych postępowań itp Dziekuję Pani Mrzygłockiej, ZPP i Dorocie Wolickiej, a takze wszystkim którzy starali się doprowadzić sprawe do takiego miejsca. Oby dalsze prace nad projektem nie przedłużały się. Prosiłbym takze, aby nakładcy nie blokowali wejścia w zycie ustawy.

    Odpowiedz
  • Joanna(2012-03-07 17:03) Zgłoś naruszenie 00

    A co z osobami, które zapłaciły swój dług? Ja zapłaciłam z tego względu iż byłam uprzejmie poinformowana, że odsetki dziennie rosną o 10 zł a pani w ZUSie doradziła mi , że nie ma co starać się o raty bo to totalna papierologia i tak nie ma gwarancji, że ZUS zgodzi się na taki system ratalny a odsetki rosną. Zadłużyłam się i z bólem serca zapłaciłam, coby się bardziej nie pogrążać. Czy ja dostanę zwrot? Byłoby to nieuczciwe gdyby nie oddali, zresztą co w tym państwie jest uczciwe!!!

    Odpowiedz
  • dorwany przez osZUSta(2012-03-07 17:43) Zgłoś naruszenie 00

    Joanna nie w tym kraju. To na pewno nie licz na uczciwość!!!
    Nie ma szans!!!

    Odpowiedz
  • jurny(2012-03-08 04:06) Zgłoś naruszenie 00

    ja tez spłacam w ratach i co ze mna? nie mam juz płacić? rozliczą mnie z tego co zapłaciłem? watpie w to bardzo. nie odwołałem sie od wyroku bo stwierdziłem ze i tak z nimi nie wygram,mam spłaconych 24 raty a jest ich 60! co za syf!!! jestem załamany ,nie mam na bierzacy zus a raty mnie gonia,mam juz dosyc!!! ostatnio pracuje na zus ... ***** co za kraj!! mam drzewo na działce nie za duże mysle ze mnie utrzyma!!! myslałem o wyjezdzie z tego kraju ale mam dziecko... nie wiem co robic!!! pierd...dzialalnosc gospodarcza!!!

    Odpowiedz
  • zaniepokojony(2012-03-08 10:26) Zgłoś naruszenie 00

    witam..mam pytanie bo juz sie pogóbułem...w pierwszej instancji przegrałem sprawe z zusem o zaległe składki z umowy o prace nakładczą ale odwołałem sie od wyroku do drugiej instancj ... sprawy jeszcze nie miałem jest długa cisza...czy ta abolicja jak wejdzie bedzie dotyczyć mojego przypadku ?
    prosze o podpowiedz...z góry dziekuje...pozdrawiam i nie poddajmy się

    Odpowiedz
  • Stan(2012-03-08 14:51) Zgłoś naruszenie 00

    A co z tymi którzy składki sumiennie płacili do 2009 roku. Cieszę się bardzo , pewnie będą im zwrócone !!!

    Odpowiedz
  • wicek(2012-03-08 22:08) Zgłoś naruszenie 00

    Chałupnicy którzy mieli opłacane składki od 2 zł/mc, a płacili za to po 200 zł i wiecej firmą zlecajacym prace chałupniczą, byle nie płacić zusu, mają miec umorzone skąłdki za to że oszukiwali państwo bo faktycznie pracy chałupniczej nie wykonywali...
    Teraz sytuacja jest podobna z zatrudnienim fikcyjnym na Litwie, Słowacji itp. byle nie płacić w Polsce niech inni płacą...
    Dlaczego nikt nie napisał że Ci co zawieszali robili to tylko w zusie, a w skarbówce nie...

    ciekawe kto im sinasuje emerytury

    Odpowiedz
  • Joanna(2012-03-14 16:01) Zgłoś naruszenie 00

    Byłam w tej sprawie w ZUSie, rozmawiałam z panią z którą wciąż miałam kontakt (w poprzednim komentarzu opisałam moją sytuację) i poinformowała mnie o tym, że jeżeli będzie ta abolicja podpisana przez prezydenta to ZUS będzie oddawał nam nasze pieniądze. Wiem, że nie ma się co za wczasu cieszyć ale sami popatrzecie: ZUS bezprawnie się na naszej krzywdzie wzbogacił, bezprawnie zarządał od nas "zaległości" lecz tą sprawę przegrał. Tak więc jeśli nie chciałby oddać bezprawnie zabranych pieniędzy + olbrzymie odsetki ja sama ich miałam 7500zł!!! to logiczne by było że wszyscy poszkodowani poszli by z tym do sądu i jeszcze mieli by więcej strat bo wtedy każdy rządałby również odszkodowania. To bezprawne wzbogacenie się i zastało to im udowodnione. Pani w ZUS prosiła aby pilnować sobie terminu w jakim będzie można składać wnioski bo ZUS może wyznaczyć na to np. pół roku i ci co to przegapią już nie będą mieli żadnych szans. Wspomniała również o tym, że nie można mieć zaległości w ZUSie po 2009r. Tak więc można być dobrej myśli ale z nimi to nigdy nic nie wiadomo. Życzę wszystkim szczęścia :)

    Odpowiedz
  • isp(2012-03-06 16:38) Zgłoś naruszenie 00

    Entuzjastom tego g...nianego projektu polecam zapoznanie się z jego treścią.
    orka.sejm.gov.pl/Druki7ka.nsf/Projekty/7-020-158-2012/$file/7-020-158-2012.pdf a zwłaszcza z uzasadnieniem (pod treścią ustawy). To nie rozwiązuje problemu, tylko stwarza pozory jego rozwiązania! Problemem jest niejasne prawo i jego pokrętna i nieprzewidywalna interpretacja przez zus i sądy. Tymczasem chcąc skorzystać z abolicji trzeba najpierw przyznać zusowi rację - poddać się, zamknąć sobie drogę odwoławczą licząc na łaskę urzędników, od których się ten koszmar zaczął. I wcale nie mając pewności, czy nie okaże się, że w/g jakiegoś urzędnika łaska Ci się nie należy. Poza tym już na starcie ustawa wyklucza grupy osób, które są tak samo poszkodowane jak pozostali, czyli np. nakładców albo tych, którzy zlikwidowali działalność czy też dla świętego spokoju zdecydowali się zapłacić.

    Odpowiedz
  • poszkodowany(2012-03-22 19:57) Zgłoś naruszenie 00

    Witam mam pytanie : mam wyrok w sądzie za tydzień (sąd wojewódzki) i czy przegram a sa małe szanse wygania to zostane wyłączony ze skadek za okres 2 lat ... po takim wyroku prawomacnym jeżeli wejdzie abolicja to bedzie mnie dotyczyć nawet jak zapłace zaległe składki albo cześć ? bo rozumie ze po sprawie zaraz odezwie sie komornik i bede musiał cos spłacic do czasu abolicji ... a bede prawomocnym wyrokiem wyłaczony z okresu składkowego... i czy też wtedy obejmnie mnie abolicja ?

    Odpowiedz
  • Pracodawca(2012-03-23 07:52) Zgłoś naruszenie 00

    Trzymajcie kciuki, ja jade wlasnie do zus o uklad ratalny. Ostatnio powiedziano mi, ze jak splace 90%, to mi pozostale 10% na raty rozloza.

    Odpowiedz
  • płatnik(2012-03-26 10:51) Zgłoś naruszenie 00

    Ciekawe kiedy ta co trzyma laske da to pod głosowanie.
    Czy ktos wie?

    Odpowiedz
  • Roman(2012-04-03 14:27) Zgłoś naruszenie 00

    Brawo-to mi sie podoba-wracam do kraju.

    Odpowiedz
  • anna(2012-04-05 21:55) Zgłoś naruszenie 00

    jakby nie patrzył czy obejmie wszystkich czy nie jest to bubel ,gdyż znowu pozwala ZUS na dowolność interpretacji -czyż nie!?

    Odpowiedz
  • mam pytanie(2012-04-08 12:50) Zgłoś naruszenie 00

    pracowalem na umowe o prace wwymiarze 1/2 etatu i rownoczesnie prowadzilem dzialalnosc gospodarcza mam do zaplacenia zus 60.000zl czy abolicja mnie tez obejmie

    Odpowiedz
  • pera(2012-04-23 10:16) Zgłoś naruszenie 00

    pierw pozwolili na takie działania pozniej im sie odwidziało ale zyjemy w kraju ja nie moge tam gdzie kangury jest lepiej modzi powinni wyjezdzac

    Odpowiedz
  • rita(2012-04-23 13:32) Zgłoś naruszenie 00

    trzeba pierw zrobic dobre prawo w tym panstwie tu kazdy bawi sie nami jak chce

    Odpowiedz
  • ted(2012-03-06 16:04) Zgłoś naruszenie 00

    Jestem taksówkarzem, obrót w lutym 2012- 2116zł więc jak mogę w terminie zapłacić 970zł ZUSu,rząd wie o drobnych przedsiębiorcach którzy mają kłopot z płaceniem ZUSu i nic z tym nie robi więc dla kogo ta ustawa abolicyjna to jest mydlenie oczu i po co ja mam kasę fiskalną skoro z tego nie jestem rozliczany.Warunek niemożliwy do spełnienia jest BEZPRAWNY-DLA MNIE TYM WARUNKIEM JEST 970ZŁ ZUSu.Górnicy mieli umarzane składki za10,12lat i nikt im nie stawiał żadnych warunków a emerytury z tych umarzanych lat mieli naliczane w pełnej wysokości.Sektor prywatny ma w ZUSie całkiem inne przepisy a powinien być traktowany równo, to jest dyskryminacja, pan Tusk nawet nie wie co się dzieje wZUSie dla niego najważniejsze jest utrzymanie przywilejów dla niektórych grup.

    Odpowiedz