Od 1 kwietnia osoby posiadające gospodarstwa rolne powyżej 6 ha zapłacą ze swojej kieszeni należności za ubezpieczenie zdrowotne. Takie przepisy będą obowiązywać do końca 2012 roku.

Czy student musi być ubezpieczony w KRUS

Syn rolnika, będącego właścicielem ponad 100 ha gospodarstwa rolnego, dostał się na uczelnię rolniczą. Dziecko rolnika wcześniej było zgłoszone do ubezpieczenia rolniczego. Czy uczące się dziecko rolnika, studiujące na wyższej państwowej uczelni, musi być ponownie zgłoszone do ubezpieczenia społecznego rolników KRUS i musi dodatkowo płacić składki?

Czy rolnik jadący do Unii ma prawo do EKUZ

Reklama
Właściciel gospodarstwa rolnego o powierzchni nieprzekraczającej 1 ha przeliczeniowego chce odwiedzić swoje dzieci w Wielkiej Brytanii. Jednak ze względu na ciągle pojawiające się problemy zdrowotne potrzebuje stałej opieki lekarskiej. Dowiedział się, że osoby ubezpieczone w ZUS mają prawo do otrzymania karty EKUZ. Czy odpowiednio taką kartę może otrzymać, będąc ubezpieczonym w KRUS?

Czy ubezpieczony ma odprowadzać składki co miesiąc

Rolnicy po przejściu na emeryturę przekazali gospodarstwo rolne swojemu synowi. Obdarowany wcześniej pracował w prywatnej firmie ogrodniczej, więc jego pracodawca opłacał za niego składki co miesiąc. Czy teraz będąc już ubezpieczonym w KRUS, także będzie odprowadzał składki zdrowotne miesięcznie?

Czy właściciel gospodarstwa zapłaci za domownika

U właściciela gospodarstwa rolnego o powierzchni 50 ha pracują na stałe trzy osoby z najbliższej rodziny bez wynagrodzenia. Nie są one zatrudnione na podstawie umowy o pracę i nie mają innego tytułu do ubezpieczenia społecznego. Czy mogą być zgłoszone do ubezpieczenia zdrowotnego jako domownicy?

Czy rolnik poniesie koszty ubezpieczenia rodziny

Właściciel gospodarstwa rolnego o powierzchni 300 ha przeliczeniowych prowadzi go razem ze swoją żoną. W pracy pomagają mu także dwójka dorosłych synów oraz ich żony. Czy rolnik musi za nich wszystkich zapłacić składki z takiej samej wysokości?

Czy trzeba co miesiąc brać z KRUS zaświadczenie

Rolnik jest właścicielem gospodarstwa rolnego o powierzchni 50 ha przeliczeniowych. Jego żona od kilku lat jest ciężko chora. Ze względu na to, że co najmniej raz w miesiącu musi być ona na kontroli w szpitalu, musi posiadać dowód ubezpieczenia. Przychodnie i szpitale nie akceptują kwartalnego dokumentu potwierdzającego wpłaty składek. Czy KRUS musi co miesiąc wystawiać rolnikowi zaświadczenie o opłacaniu składek?

Czy wizyty u lekarza i w szpitalu będą odpłatne

Bezrobotny absolwent wyższej rolniczej uczelni odziedziczył po swoich dziadkach gospodarstwo rolne o powierzchni 0,5 ha przeliczeniowego. Ze względu na fakt, że nie posiadał żadnego innego tytułu do ubezpieczenia społecznego, zgłosił się do KRUS. Czy taka osoba, już będąc rolnikiem dobrowolnie ubezpieczonym, będzie musiała ponosić koszty świadczeń medycznych?

Czy prowadzący dział specjalny odprowadzi składki

Rolnik mający fermę strusi jednocześnie jest właścicielem dużego gospodarstwa rolnego. Ze względu na rozmiar produkcji w pracy na stałe pomagają mu członkowie rodziny. Czy będzie musiał płacić składki zdrowotne za każdego domownika?
To jest tylko część artykułu, zobacz pełną treść w e-wydaniu Dziennika Gazety Prawnej: Na jakich zasadach rolnik opłaca składki zdrowotne za rodzinę
W pełnej wersji artykułu znajdziesz odpowiedzi na WSZYSTKIE powyższe pytania.