Wynagrodzenie minimalne może wzrosnąć do wysokości 50 proc. przeciętnej pensji

autor: T.B.15.02.2012, 09:40; Aktualizacja: 15.02.2012, 20:19
Wynagrodzenie minimalne w wybranych krajach UE

Wynagrodzenie minimalne w wybranych krajach UEźródło: DGP

Sejm rozpoczyna dziś prace nad projektem zmian w ustawie o minimalnym wynagrodzeniu. NSZZ Solidarność proponuje, by najniższa pensja stanowiła połowę średniego wynagrodzenia – przypomina portal nweseria.pl.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:gazetaprawna.pl
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Komentarze (26)

  • ZIBI(2012-02-15 13:06) Zgłoś naruszenie 00

    DUDA A SKĄD TYŚ ĆWOKU WZIĄŁ 90 mld zł ZYSKU OD PRACODAWCÓW NA CZYSTO, POLICZ SOBIE TWOJE DOCHODY Z SIEDZENIA NA DUPSKU W MIĘKKIM FOTELU PRZEWODNICZĄCEGO I PRZELICZ TO PRZEZ WSZYSTKICH PSEUDO-DZIAŁACZY ZWIĄZKOWYCH W POLSCE I PODAJ TO DO PUBLICZNEJ WIADOMOŚCI ??? ALE WĄTPIĘ ABYŚ TO ZROBIŁ BO CIĘ NA TAKĄ PRAWDĘ NIE JEST STAĆ OBIBOKU ZWIĄZKOWY.!!!

    Odpowiedz
  • pracownik(2012-02-15 13:10) Zgłoś naruszenie 00

    Wszyscy ci gadacze rozmawiający o wynaggrodzeniach w sektorze prawdziwie prywatnym wiedzą o tym tyle co ślepy o kolorach

    Odpowiedz
  • obiektyw(2012-02-15 14:28) Zgłoś naruszenie 00

    widać duda nigdy nie był przedsiębiorcą i nie ma o tym zielonego pojęcia. "Jemu się wydaje, że nie uderzy w pracodawców"... gość nie ma zielonego pojęcia o kosztach, jakie ponoszą pracodawcy w związku z takimi pseudo podwyżkami najniższej krajowej. To, że oni je podniosą ustawowo nie zmieni faktu! bezrobocie będzie jeszcze większe! :) do tego nie trzeba być geniuszem panie duda... zanim zacznie ci się wydawać, może zapytaj przynajmniej kilku - kilkunastu przedsiębiorców o realia, jak to dokładnie wygląda i co to zmieni...
    Kolejny buc, który ostatnio robi wokół siebie dużo szumu i tak naprawdę do rozwoju gospodarki wnosi tyle, co nasz obecny rząd - czyli swoimi teoriami powoli doprowadza do totalnej recesji i zapaści gospodarczej tego kraju, uważając, że sztucznie podnosząc zarobki najuboższym - czyli najszerszej grupie polskiego społeczeństwa zrobi komuś dobrze, a prawda jest taka, że strzeli im w kolano takim stanem rzeczy, mało tego, jeszcze przy okazji chce zrobić dobrze budżetowi, który de facto będą utrzymywać w dalszym ciągu ci najbiedniejsi, którzy będą zasuwać na tą najniższą płacę, a ich podatki będą się rozpływać na zasiłki dla tych, którzy przez tą ustawę prace stracą.

    Odpowiedz
  • dziad po 45l.skladk.(2012-02-15 14:30) Zgłoś naruszenie 00

    A gdzie koszyk socjalny który związki zawodowe tak dawno obiecaly. Może to jest te 746zł netto świadczenia przedemerytalnego po 45 latach skladkowych

    Odpowiedz
  • stef(2012-02-15 14:37) Zgłoś naruszenie 00

    Przy dużej inflacji pensje mogą jeszcze więcej wzrosnąć.HAHAHA!

    Odpowiedz
  • biały niewolnik(2012-02-15 15:17) Zgłoś naruszenie 00

    Polska to kraj wyzysku i niewolnictwa!!!

    przez ostatnie 5 lat ceny dóbr i usług zrównały sie prawie z tymi jakie sa w Niemczech czy Francji, a polskie wynagrodzenia sa nadal 4-5 krotnie niższe niż na zachodzie Europy!!!. Polska stała sie rajem dla zachodnich koncernów, kraj tanich białych niewolników. minimalne wynagrodzenie we Francji 1400 Euro a w Polsce 330 euro...oto prawdziwy obraz Europy i Polski.

    Odpowiedz
  • do 6(2012-02-15 18:59) Zgłoś naruszenie 00

    ceny sie nie "prawie zrównaly" - sa takie same, wyjatki bezyna , mieszkanie- jest faktycznie drozej, reszta jest identyczna

    Odpowiedz
  • pol anka(2012-02-15 23:43) Zgłoś naruszenie 00

    dla cierpliwych polecam przeliczenie ile zyskał Tusk z Rostowskim na ostatnie podwyżce pensji minimalnej a ile pracownik. Zapisy naszych kochanych posłow nie mają żadnego znaczenia ( zarobki posła 9892 zł plus dieta 2300 zł ), poziom ich zarobków powoduje, że chcą tylko zepchnąć ten punkt z porządku dnia. Jedyne co im sprawnie poszło to wystukanie emerytów i rencistów z waloryzacji ( nie oceniam że ta nowa jest sprawiedliwsza, i dla kogo ). Gdyby choć trochą intereowali by się problemem nie pozwolili by rozpatrywać płacy minimalnej w postaci brutto, bo to kolejny krok na drodze wyrolowania najniżej zarabiających

    Odpowiedz
  • czytelnik(2012-02-16 06:42) Zgłoś naruszenie 00

    aj waj bedzie inflacja

    Odpowiedz
  • stefan(2012-02-16 11:38) Zgłoś naruszenie 00

    Duda ma rację. pomija tylko 1 szczegół: pieniądz krąży w gospodarce, wzrost kosztów zatrudnienia jest pozorny ponieważ wzrost wynagrodzeń przełoży się na wzrost popytu => produkcji=> dochodów producentów (pracodawców).
    przy Polskim, mocno nienasyconym rynku, każda złotówka więcej dla pracowników to większa sprzedaż i dochody dla pracodawców. podnoszenie płacy minimalnej na rynkach nasyconych podniesie koszty zatrudnienia bez istotnego wpływu na popyt i dochody producentów. Polska jest rynkiem mocno nienasyconym i nie musimy się obawiać o negatywne konsekwencje stopniowego podnoszenia płacy minimalnej. dziwne że nasi przedsiębiorcy tego nie rozumieją...

    Odpowiedz
  • pracownik-niewolnik(2012-02-16 14:50) Zgłoś naruszenie 00

    Czas skonczyc z wyzyskiem pracowników!!!
    Kosztem pracowników bogacą sie tylko firmy!!!

    Polska to kraj białych niewolników którym zachodnie koncerny/firmy płaca głodowe wynagrodzenie 2000 zł brutto (na reke 1500 zł.) co wystarcza tylko na kilka butelek wódki i czarny chleb...tak by niewolnik nie dechł z głodu!!!
    Gdzie sa teraz te wszystkie zwiazki zawodowe, panstwowa inspekcja pracy, organizacje społeczne...???

    Odpowiedz
  • głosuje na Palikota(2012-02-16 15:17) Zgłoś naruszenie 00

    Odebrać i wyrównać politykom/premierowi/ministrom wynagrodzenia do 2000 brutto lub średniej krajowej 3500 brutto!!!

    Czas na przedterminowe wybory i odebranie władzy nieudacznikom i ignorantom!!!
    Chyba zagłosuje na Palikota to być moze odetnie kościół od publicznej kasy zlikwiduje te patologie i elity!!!

    Odpowiedz
  • władysława(2012-02-17 08:09) Zgłoś naruszenie 00

    Witam ,co do podnoszenia płacy to panstwo zyskało na podatku i zus a pracodawcy dostali po kieszeni ,bo utrzymanie pracownika jest bardzo kosztowne .Rząd nie patrzy na pracodawców tylko żeby miał dla siebie , tak jak będa robic to pracodawcy bedą zwalniać ludzi i pójda na garnuszek panstwa . Znam co przez CUD PANA TUSKA ZAKŁADY POUPADAŁY , PRZEZ TYLE LAT PRACOWAŁY A TERAZ PODATKI I ZUS WYKAŃCZA CZŁOWIEKA ,LUDZIE NIE WYTRZYMAJA I SIE WIESZAJĄ BO NIE MAJĄ PO CO ŻYĆ W TYM KRAJU .

    Odpowiedz
  • tak i siak(2012-02-17 08:36) Zgłoś naruszenie 00

    Panie Duda. Granie na dudach, to sztuka, której trzeba się uczyć latami, a nie w podskokach, na wyższy stołeczek. Pan powinien zatrudnić doradcę, bo jak czytam, raczej nie ma Pan pojęcia, jak funkcjonuje ponad milion firm "dłubek".

    Odpowiedz
  • tak i siak(2012-02-17 08:39) Zgłoś naruszenie 00

    do 11. Bredzisz od rzeczy. Nie uogólniaj, jeśli nie masz pojęcia o czym chciałbyś napisać.

    Odpowiedz
  • A.(2012-02-17 09:33) Zgłoś naruszenie 00

    I to jest sposób na ograniczenie zasiłków dla bezrobotnych. Skoro większość będzie pracować na niepełnych etatach i nie będzie odprowadzało minimalnego (wysokiego) ZUS-u.

    Odpowiedz
  • obywatel RP(2012-02-17 18:40) Zgłoś naruszenie 00

    Jeżeli będziemy mieli mentalność w śród pracodawców jak komentarze takich buraków jak 1: ZIBI czy 3: obiektyw to w Polsce nigdy nie będzie dobrobytu. Pracodawcy narzekają, że spada zapotrzebowanie na ich wyroby. Zapytamy dla czgo? Przecież to takie proste mniejsze płace to mniejszy popyt a co za tym idzie spadek produkcji.
    Chyba, że czerpiemy wzory z Chin. Nastawiamy się na niewolników w kraju a wyroby swoje kierujemy za granicę gdzie społeczeństwo jest bogatsze i posiada siłę nabywczą.
    Zgadzam się z komentarzem 10: stefan i 16: A

    Odpowiedz
  • OBYWATEL(2012-02-18 01:26) Zgłoś naruszenie 00

    JAK NIC TYLKO KRWAWA HUNTA, LUB III WŚ- TAK TEN CAŁY BAJDZEL SIĘ SKOŃCZY...

    Odpowiedz
  • sympatyk wiejskiej(2012-02-18 21:36) Zgłoś naruszenie 00

    ci co mało zarabiaja
    kase przejadaja w P[OLSCE
    nie jak ZŁODZIEJE W ... I hawajach
    i tak biede klapac beda dalej
    LODZIARZE GORA!!!

    Odpowiedz
  • Jaromir(2012-02-19 13:02) Zgłoś naruszenie 00

    Związkowcy i inne bomisie(należy), zastanówcie się czy opłaca się wam żądać wynagrodzenia w wysokości 50% średniego (czyli dzisiaj 1800 zł w porównaniu do przeciętnego w wysokości 3600 zł)? Pomyślcie LOGICZNIE! Przecież jeżeli dostaniecie te żądane 50% przeciętnego to PRZECIĘTNE z tego właśnie powodu AUTOMATYCZNIE WZROŚNIE! I co? Znowu będziecie żądać podwyżki do NOWEGO przeciętnego? Toż to będzie ZAKLĘTE KOŁO BEZ WYJŚCIA! MYŚLCIE!
    Jednak przyznam się, że współczuję tym, którzy rzeczywiście muszą żyć tylko z tego najniższego wynagrodzenia. Na to jest jeden sposób - więcej pracuj!

    Odpowiedz