Od środy wchodzi w życie ustawa o składkach zdrowotnych rolników

31.01.2012, 17:34; Aktualizacja: 31.01.2012, 17:50

Od 1 lutego wchodzi w życie ustawa o składkach zdrowotnych rolników za 2012 r., ale rolnicy pierwsze opłaty wniosą po 1 kwietnia, wcześniej składkę opłaci za nich budżet.

wróć do artykułu

Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:PAP
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Komentarze (21)

  • piotr(2012-02-01 14:48) Zgłoś naruszenie 00

    do 10 skuter. Dzięki Wam? Nie widziałem rolnika, który dałby cokolwiek za darmo. Już wielokrotnie pisałem jak Wam tak źle, to sprzedawajcie gospodarstwa i do miasta. Czeka Was raj, nie potrzeba wstawać rano, doić, siać i orać, zbierać plony, wszystko podadzą przyniosą do domu,tylko zapłać...składki też. Reflektujesz wieśniaku...

    Odpowiedz
  • na zasiłku za 41 lat pracy(2012-02-01 09:13) Zgłoś naruszenie 00

    EWA z IP: 83.9.92.* (2012-02-01 masz racje !!!
    władza i tylko władza się liczy a za słabym społeczeństwem się nie ugnie...)
    Tak szanuje premier społeczeństwo...

    Odpowiedz
  • mlody rolnik(2012-03-11 08:38) Zgłoś naruszenie 00

    ssssssooooosssss

    Odpowiedz
  • krakus(2012-02-28 17:28) Zgłoś naruszenie 00

    coś chyba kto z tych niedoszłych milionerów nie doczytał, płaci składkę 240 zł, a to ciekawę? Bo prawda jest taka, że 3/4 z tej kwoty odpisuje sobie od podatku. I gdzie Tu jest sprawiedliwość??? A od czego ma odpisać sobie składke rolnik??? Może tak odpowie mam ktoś tak chętnie krytykujący rolników. Myślicie, że rolników nie stać, żeby zapłacić składkę zdrowotną , bez łaski. Ale nie chciejcie szanowni krytycy sprawiedliwości z rolnikami, bo jak wasza działalność będzie tak opłacalna jak nasza to gratuluję i powodzenia.

    Odpowiedz
  • ja(2012-02-28 12:11) Zgłoś naruszenie 00

    Może na wsi nie jest najlepiej ale do miasta przynajmniej mi wcale się nie śpieszy. Wyobraźcie sobie teraz że kilkaset tysięcy rolników wyjeżdża do miasta Co by to dało - to wam powiem 50 % bezrobocie - ( już teraz wynosi powyżej 13 %) do pana PIOTRA z IP: 83.22.51. CZY JEST PAN GOTOWY NA TAKIE ROZWIĄZANIE pana miejsce pracy stanie się zagrożone na wsi jest bardzo dużo dobrze wykształconych ludzi . Wzrosną ceny mieszkań i innych wydatków dotyczyć będzie to wszystkich i zamiast 2000 zł za stancję zapłacicie może 4000 zł a reszta wydatków - na pewno nic nie stanieje . Więc zanim zaczniecie po raz kolejny proponować swoje rozwiązania radzę troszkę pomyśleć jakie były by skutki takich rozwiązań A JEŻELI DALEJ WIEŚ I JEJ MIESZKAŃCY ŚMIERDZĄ PANU PANIE PIOTRZE TO RADZĘ NIE JEŚĆ - BO WSZYSTKO CO PAN I PANU PODOBNI LUDZIE WKŁADACIE DO BUŻKI POCHODZI WŁAŚNIE ZE WSI :)) no chyba że zaczniemy uprawy pszenicy na dachach wieżowców :))))))))))))))))) wtedy wszędzie będzie wieś i wieśniaki .

    Odpowiedz
  • ja(2012-02-28 11:43) Zgłoś naruszenie 00

    KAŻDY ROLNIK podlegający ubezpieczeniu opłaca i będzie opłacał składki na ubezpieczenie teraz wygląda to tak że płacimy za ubez. wypadkowe i emerytalne 345 zł za 3mc niezależnie od posiadanego areału . W praktyce wygląda to tak ten co ma 1 ha i ten co ma 200 ha płaci tak samo - dużo? mało ? - to zależy od punktu widzenia Po zmianie przepisów rolnicy do 6 ha płacą bez zmian czyli 345 zł / 3 mc natomiast gospodarz mający 200 ha zapłaci 345 zł + 600 zł ubezp. zdrowotne = 945 zł za 3 mc w przeliczeni na mc - 315 zł .
    Rozumiem oburzenie innych odnośnie niskich składek rolników ale jeżeli przyjrzeć się temu bliżej ?... - podam kilka przykładowych kwot utrzymania 1 ha ziemi ( tj . małego gospodarstwa - podobno 65 % gospodarstw w kraju)
    210 zł podatek za ziemię
    2000 zł - paliwo nawozy , opryski ( pewnie i tak wychodzi więcej )
    350 zł - kombajn
    Posiadacz takiej ziemi zapłaci jeszcze przez rok
    1200 zł - ubezpieczenie
    reasumując wyszła mi kwota 3760 zł

    A teraz o tym czego inni tak bardzo nam zazdroszczą DOPŁATY
    700 ZŁ za 1 ha
    dochodzą pieniążki ze sprzedaży np. zboża jak jest dobry rok to 900 zł za tonę( chociaż bywa nawet 350 zł) średnio x 5 ton - 4500 zł + 700zł dopłaty - 5200 zł - to dochód - jednak kiedy pomniejszymy to o wydatki wyjdzie ok 1400 zł to jest jakieś 116 zł na miesiąc - i jak fajnie nam - rzeczywiście jest czego zazdrościć Dodajmy jeszcze ciężką pracę i ogólne złe nastawienie na tą grupę zawodową - rzeczywiście sytuacja godna pozazdroszczenia. Ale z drugiej strony to właśnie dzięki tym gospodarstwom mamy jeszcze zdrową i stosunkowo tanią żywność Bo kto chciał by płacić za chleb np 20 zł a za litr mleka 25 zł nie wspomnę już o innych produktach - może ci którzy krzyczą najgłośniej spróbują tak żyć ?? albo jedźcie sobie zagraniczne rarytasy które, aż ociekają chemią

    Odpowiedz
  • .....nie rolnik.(2012-02-16 22:26) Zgłoś naruszenie 00

    Jeżeli myślicie, że Skarb Państwa zarobi chociaż zlotówkę na podatku dochodowym dla rolników - to jesteście w WIELKIM BŁĘDZIE !.Są tacy rolnicy, którzy PIT'u doczekać się nie mogą.Biorąc pod uwagę ceny paliwa, środków och. roślin, nawozów, energii , a nawet wody - koszty (zwłaszcza w małych gospodarstwach) ZAWSZE będą większe niż dochody i będzie "figa" nie podatek!.Dopłaty będą za "krótkie" żeby to pokryć.Ubezpieczenie też będzie "kosztem" - teraz nie jest. Natomiast teraz, kiedy rolnicy płacą podatek rolny, nikt ich nie pyta o dochody - po prostu płacą i już...Biorąc pod uwagę wzrost ceny zboża, podatek rolny w tym roku wzrósł o ok. 25 % !.
    PO WPROWADZENIU PODATKU DOCHODOWEGO DLA ROLNIKÓW W KOŃCU PRZEKONACIE SIĘ, KTO DO KOGO DOPŁACA - PAŃSTWO DO CHŁOPA, CZY CHŁOP DO PAŃSTWA...

    Odpowiedz
  • BEZROBOTNY(2012-02-05 10:23) Zgłoś naruszenie 00

    pracowałem 34 lat i byłem ubezpieczony w ZUS. Zlikwidowano zakład i po ptakach. mam 2ha przeliczeniowe ziemi bez budynków, na rolnictwie nie znam się do dzierżawy chętnych nie ma bezrobotnym być nie mogę bo z ustawy jestem rolnikiem i trzeba opłacać KRUS za siebie i domowników, choć wszystcy miszkamy w mieście. Nie należy się nam żaden zasiłek nie mogę zostać bezrobotnym. GDZIE TA RÓWNOŚĆ SPOŁECZNA WOBEC PRAWA I KONSTYTUCJI. RZĄD UMIE TYLKO DZIELIĆ NA MIEJSKICH I WIEJSKICH. A NIECH SIĘ POZAGRYZAJĄ.

    Odpowiedz
  • skuter(2012-02-01 14:10) Zgłoś naruszenie 00

    ciekawe czy ktorys z mondrali co sie tu wpisali dalby swoja coreczke na wies albo synka pewnie nie bo smierdzi dlatego odwalcie sie od nas bo dzieki nam macie co jesc

    Odpowiedz
  • beleeeeeeeee(2012-02-01 09:15) Zgłoś naruszenie 00

    tak droga A a potem panstwo powinno ich utrzymywac w OPIECE społecznej!!! Zenadaaaaaaa
    A prawie zeby takim tak ty braklo jedzenia, ktore ten rolnik dla was pozyskujee!!! CIEZKA PRACA, w pocie czoła, nieraz w smrodze krów itdalej! po co takie matoly sie wypowiadaja jak nie maja z tym stycznosci, A dalej na gospodake, zobaczyc jak tam pięknie i dopiero zabierac głos!!!

    Odpowiedz
  • a(2012-02-01 09:12) Zgłoś naruszenie 00

    Czy emerytury z KRUS objęte są składką zrowotną? Dlaczego rolnicy nie płacą tak jak pozostali przedsiębiorcy-250 zł niezależnie od dochodu a jak ich nie stać państwo powinno przejmować ziemię- licząc średnio 17 tys to na 5 lat składki zdrowotnej a te tereny można sprzedać- znajdą się chętni tworząc duże rentowne gospodarstwa(których i tak przybywa). wprowadzić PIT dla rolników, będzie wiadomo jaki mają dochód no i obowiązkowo-by skorzystać z dopłat z UE trzeba rozliczać PIT-a.

    Odpowiedz
  • szklarczyk@poczta.onet.pl(2012-02-01 16:31) Zgłoś naruszenie 00

    Jestem rolnikiem i nie dokońca jest prawda jest co piszecie:
    Płacą KRUS 1212zł kwartalnie+ 135zł miesięcznie(zdrowotne)
    a od obecnego roku będę płacił za uczące się dzieci ( co wg mnie jest niezgodne z prawem. Ale to tylko gdybania głupiego chłopa.

    Odpowiedz
  • z pojęciem - prawnik :)(2012-02-01 09:08) Zgłoś naruszenie 00

    nie macie pojecia!! rolnicy dostaja groszowe emerytury nie tak jak Wy pracujący w firmach!!! rolnicy sie nie beda czepac oplat skladek zdrowotnych, powiem wiecej, nie będą mieć nic przeciwkom wyższym składkom emerytalno-rentowym JEŻELI dzięki temu ich emerytury tez wzrosną!!! A nie pozostana na poziomie 500zł

    niczym zasiłek dla bezrobotnych

    Odpowiedz
  • EWA(2012-02-01 08:13) Zgłoś naruszenie 00

    To nie o to chodzi, żeby rolnik płacił rzeczywistą składkę, porównywalną z tą, którą płaci podatnik. Chodzi o to, żeby w ogóle "coś" płacił. Ja - jako emerytka, płacę ponad 200 zł , tyle, ile będzie płacił rolnik, który ma 200 ha, a do tych hektarów dopłaty powyżej 700 zł za hektar. Władze (rząd i sejm), które ukradły bogatszym emerytom waloryzację, pokazują teraz do jakiego stopnia mogą sobie drwić z podatnika! Władza, która nie oglądając się na obywateli może podpisać ACTA, może podpisać pakt z diabłem, która utajnia informację publiczną - czyli władza reżimowa - może robić, co chce! Wróciły czasu komunistycznego zamordyzmu!!!

    Odpowiedz
  • manberg(2012-01-31 20:52) Zgłoś naruszenie 00

    średnia cena hektara 16 721 zł ,więc traktują osoby prowadzące działalność jak milionerów 243 ha to około 4 miliony zł śmiać się czy płakać...

    Odpowiedz
  • manberg(2012-01-31 20:02) Zgłoś naruszenie 00

    PŁACĘ 243 ZŁ TO JAKBYM MIAŁ 243 HEKTARY...(+6 :)) NIEKTÓRYM DOBRZE

    Odpowiedz
  • aga(2012-01-31 19:59) Zgłoś naruszenie 00

    Ja też chcę aby państwo za mnie płaciło składkę zdrowotną. W mojej okolicy wynagrodzenia na poziomie minimalnej płacy tj,1500zł brutto. Od minimalnej płacy też nie powinni pobierać składki zdrowotnej tylko państwo powinno za nas zapłacić albo powinniśmy płacić 1zł, a nie 117zł na miesiąc. Rolnik zapłaci taką kwotę za 1,5 roku

    Odpowiedz
  • emerytka(2012-01-31 19:24) Zgłoś naruszenie 00

    "Krajowy Związek Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych zaskarży ustawę do TK"
    No tak bo za ubezpieczenia rolników płacą pozostali pracujący, mało płacą a potem narzekaja, że mają głodowe emerytury, pomimo, że najczęściej przepisują fikcyjnie gospodarkę na pracujące w mieście dzieci a sami dalej gospodarzą. Teraz na ich emerytury muszą dokładać pozostali emeryci pozbawieni waloryzacji procentowej.
    Niezrozumiałe są poczynania rządu!!!

    Odpowiedz
  • inka(2012-02-01 18:30) Zgłoś naruszenie 00

    fgh

    Odpowiedz
  • PAWEŁ(2012-02-01 17:54) Zgłoś naruszenie 00

    Do Piotr.Daruj sobie te wyzwiska typu wieśniaku ty darmozjadzie. Jeśli mnie dobrze zapłacą za moje produkty to jestem gotów zapłacić nawet 2zety,ale ty za chleb zapłacisz 25 zł DARMOZJADZIE!!!

    Odpowiedz