To negatywnie odbije się na opłacalności prowadzonych firm. ZUS uspokaja i zapewnia, że na czas przygotuje zmieniony program Płatnik, żeby przedsiębiorcy mogli płacić wyższą daninę.

Straci pracodawca

Zmiana to efekt nowelizacji ustawy z 21 grudnia 2011 r. o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz.U. nr 291, poz. 1706). Podwyżka składki rentowej po stronie pracodawców (z 4,5 proc. płacy brutto do 6,5 proc.) będzie dla pracowników w sensie finansowym obojętna – ani na niej nie stracą, ani nie zyskają. To, że firmy zapłacą więcej, nie spowoduje, że zatrudnieni dostaną niższą pensję na konto albo zapłacą wyższą zaliczkę na podatek.

Ze stratami liczą się jednak prowadzący działalność. Będą bowiem musieli więcej niż dotychczas wyłożyć z własnej kieszeni na jednego zatrudnionego. Przykładowo – każdy tysiąc złotych brutto wypłacony pracownikowi to dodatkowe 20 zł miesięcznie wydatku dla pracodawcy. Koszt rośnie wraz z liczbą podwładnych. Jeśli firma ma 20 pracowników, z których każdy średnio zarabia 4 tys. zł, to od lutego pracodawca wyda dodatkowo 1,6 tys. zł miesięcznie, a rocznie – 19,2 tys. zł.

Podwyżka składki najbardziej uderzy w średnie przedsiębiorstwa. Na przykład PBM Południe (branża budowlana) zatrudnia 190 ludzi. Z tytułu podwyżki będzie płacił więcej o 15 tys. zł miesięcznie.

– W zamian za te pieniądze moglibyśmy zatrudnić trzech nowych pracowników – mówi Anna Jarnicka, kierownik działu płac i kadr w PBM Południe.

Zakład zdąży na czas

ZUS zapewnia, że zdąży z przygotowaniem systemu informatycznego. Pracodawcy nie będą więc mieli problemów z płaceniem wyższej daniny.

– Dopinamy ostatnie szczegóły techniczne – mówi Jacek Dziekan, rzecznik prasowy ZUS.

Dodaje, że został przygotowany odpowiedni algorytm podziału podwyższonej składki, a zakład zaczyna kilkudniowe testy nowego oprogramowania. W finale zostanie opublikowana nowa wersja programu Płatnik, która dostępna będzie na stronach internetowych ZUS i na nośnikach CD.

Spokój przedstawiciela zakładu nie dziwi, bo ten miał dużo czasu na przygotowanie odpowiednich zmian. O tym, że wyższa składka rentowa będzie bardzo szybko wprowadzona w życie, było wiadomo już w grudniu poprzedniego roku. Świadczy o tym ekspresowe tempo prac legislacyjnych. Od momentu przyjęcia projektu nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych przez rząd do przegłosowania jej przez Senat minęło zaledwie 9 dni.