Opiekunka niezdolna do pracy z powodu choroby otrzyma zasiłek z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, pod warunkiem że opłacała składkę chorobową. Świadczenie nie przysługuje bowiem osobie nieubezpieczonej.

Czy po 90 dniach ubezpieczenia niania dostanie zasiłek

Osoba zatrudniona przez trzy miesiące (do 15 grudnia 2011 r.) była objęta ubezpieczeniem chorobowym. Od 1 stycznia podpisała z rodzicami umowę, na podstawie której zobowiązywała się do opieki nad ich dzieckiem przez pięć dni w tygodniu po osiem godzin dziennie. Sama z własnej woli płaci składki chorobowe. 15 stycznia zachorowała i otrzymała siedmiodniowe zwolnienie od lekarza. Czy ma prawo do zasiłku chorobowego za ten okres?

Czy będzie zasiłek, gdy niania miała przerwę w chorobie

Opiekunka w listopadzie 2011 r. uległa wypadkowi przy pracy. Leczy się u lekarza neurologa, a od 1 grudnia jej umowa-zlecenie została rozwiązana. Od tego dnia przebywała na zwolnieniu do 5 stycznia 2012 r. i otrzymywała zasiłek chorobowy. 6 stycznia lekarz neurolog uznał ją za zdolną do pracy. Kobieta od 7 stycznia do 21 stycznia otrzymała kolejne zwolnienie od neurochirurga. ZUS odmówił zasiłku chorobowego od 7 stycznia. Czy można domagać się świadczenia?

Czy niania na zleceniu dostanie zasiłek wyrównawczy

Niania świadcząca pracę na podstawie umowy-zlecenia podczas jazdy rowerem upadła i uszkodziła mięśnie barku. Musiała dwa razy w tygodniu chodzić do szpitala na zabiegi rehabilitacyjne. Ponieważ mniej czasu poświęcała dziecku, rodzice obniżyli jej wynagrodzenie. Czy może starać się w ZUS o zasiłek wyrównawczy, żeby zrekompensować straty finansowe?

Czy opiekunka ma prawo do zasiłku macierzyńskiego

Opiekunka zajmuje się dzieckiem na podstawie umowy zlecenia zawartej z rodzicami. Sama opłaca składkę chorobową. Za cztery miesiące będzie musiała zrezygnować z pracy, ponieważ urodzi dziecko. Czy wtedy, nie będąc pracownikiem, ma prawo do zasiłku macierzyńskiego?

Czy ZUS musi przyznać niani zasiłek opiekuńczy

10-letni syn niani zachorował. Lekarz wystawił jej zwolnienie na opiekę nad dzieckiem przez pięć dni. Czy ZUS wypłaci kobiecie zasiłek opiekuńczy?

Czy opiekunka otrzyma świadczenie rehabilitacyjne

Niania była niezdolna do wykonywania pracy od pół roku. ZUS wezwał ją na badanie do lekarza orzecznika, który stwierdził, że rokuje ona odzyskanie zdolności do pracy. Kobieta domagała się uznania, że kwalifikuje się do otrzymania renty. Lekarz odmówił i przyznał jej świadczenie rehabilitacyjne. Czy słusznie?
To jest tylko część artykułu, zobacz pełną treść w e-wydaniu Dziennika Gazety Prawnej: Jakie świadczenia z ZUS przysługują niani, która ma kłopoty ze zdrowiem
W pełnej wersji artykułu znajdziesz odpowiedzi na WSZYSTKIE powyższe pytania.