Zamykamy szkoły. Za chwilę będziemy musieli zapłacić za otwarcie nowych

autor: Artur Grabek19.01.2012, 07:04; Aktualizacja: 19.01.2012, 08:40
Szkół ubywa, dzieci przybywa

Szkół ubywa, dzieci przybywaźródło: DGP

Szkoły na wsiach likwidowano, bo był niż demograficzny i kiepska sytuacja finansowa. Ale liczba urodzin systematycznie rośnie i w 2014 r. (wtedy do szkół pójdą obowiązkowo sześciolatki z wyżu) będą potrzebne dla nich miejsca. Na pewno powstaną, ale zapłacą za nie rodzice.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Komentarze (22)

  • klio5(2012-09-03 15:28) Zgłoś naruszenie 00

    Osobiście uważam, że pani minister będzie uruchamiać nowe e-platformy. Nauczyciele będą tylko widziani lub słyszani wirtualnie. Wychowamy mnóstwo psycholi lub depresantów. No ale to przewidywał już nasz wspaniały Lem, który i tak nagrody Nobla sie nie doczekał za życia.

    Odpowiedz
  • XXYYZZ(2012-01-19 14:34) Zgłoś naruszenie 00

    Do wszystkich, ale przede wszystkim do Q!
    Nauczycielki [BO NA NIE WSKAZUJE SIĘ jako na winne upadkowi oświaty ! ]
    wypełniają polecenia, dyrektywy i zalecenia odgórne! Są oświatowymi wyrobnikami [ wyrobniczkami ].
    Czy dyskutujący i piszący na forum naprawdę znają dzisiejszą szkołę? Czy rozmawiają z nauczycielami, czy wiedzą jak wyglądają dzisiaj obowiązki nauczycieli? Czy znają Kartę Nauczyciela?
    Mam wrażanie, że tę szkołę znają i pamiętają, kiedy do niej sami chodzili [ lub jej unikali ], a piszą, żeby mieć samopoczucie , że jeszcze coś znaczą...

    Odpowiedz
  • WŚCIEKŁY I GŁODNY(2012-02-03 19:31) Zgłoś naruszenie 00

    W mojej gminie podmiejskiej zostaną zamknięte dwie szkoły podstawowe. Jedna ma 6 uczniów, druga 5 uczniów. I mniej więcej jeden nauczyciel na dziecko plus dyrekcja i sprzątaczki.
    Polki jesteście świetne, Czubaszkowa wiedzie prym, nie będzie Polaków w przyszłości! Bóg nas tak srogo pokarał, że mam kobiety najgłupsze w całej Europie. 500, zł/mc na peeling i kosmetyki, 5 zł na bułkę dziecku nie! Walnijcie się w łeb, Poleczki!

    Odpowiedz
  • agata(2012-01-20 07:08) Zgłoś naruszenie 00

    psioczycie na nauczycieli bo tyle mają wolnego, nic nie robią a ja chętnie się zamienię z Wami urlop mam tylko w wyznaczonym czasie gdy jest najdrożej, 3 dni na żądanie - nierealne w pracy nauczyciela wchodzi w grę albo dzień urlopu bezpłatnego albo zwolnienie lekarskie, dokształcanie się za własne pieniądze np. kolejne studia podyplomowe, awans zawodowy kolejne wydane pieniądze na kursy, studia podyplomowe itp. rady szkoleniowe, rady pedagogiczne , zebrania z rodzicami , konsultacje i uczniowie którzy wynoszą z domu przeświadczenie że nauczyciele to idioci i nieudacznicy ,zapraszam do pracy w tym zawodzie ,zrzucę odpowiedzialność za wychowanie moich dzieci na nauczyciela a za błędy jakie popełnił nauczyciel w wychowaniu mojego dziecka obarczę szkołę i jeszcze napiszę skargę do wydziału edukacji ja przecież będę tylko komórką rozrodczą która wydała na świat dziecko a niech inni zajmują się jego wychowaniem bo ja pracuję!!!

    Odpowiedz
  • ,(2012-01-19 21:13) Zgłoś naruszenie 00

    1. Wyjść z Uni
    2. Wprowadzić przymusowe roboty dla wagarowiczów i więźniów
    3. Przywrócić karę chłosty z koniecznością protokółowania takich zdarzeń
    ... a kto czyta ten trąba ;)

    Odpowiedz
  • jasko(2012-01-19 21:00) Zgłoś naruszenie 00

    Jak nie uczy się logicznego myślenia w szkole?
    Chyba ktoś dawno w niej nie był.
    Widzieliście kiedyś np. jak wygląda sprawdzian klas 6?
    a poza tym
    W d... wsadźcie sobie te wakacje i inne ferie, że tyle jest wolnego.
    Potrzebuje teraz kilka dni urlopu i co mogę go wziąść?
    proszę mi odpowiedzieć

    Odpowiedz
  • ww(2012-01-19 19:35) Zgłoś naruszenie 00

    Ale przecież nauczyciel już jest urzędnikiem państwowym.Nie znasz prawa.

    Odpowiedz
  • xxx(2012-01-19 15:46) Zgłoś naruszenie 00

    Ale przecież budynki po szkołach można sprywatyzować zawsze ktoś będzie miał parę złotych a potem niech podatnicy finansują budowę nowych może rządzący rzucą hasło 1050 szkól na 1050 lecie

    Odpowiedz
  • Darnell(2012-01-19 15:05) Zgłoś naruszenie 00

    Jak naprawić konającą polską edukację od lat:

    1. Zlikwidować natychmiast gimnazja i powrócić do starego systemu oświaty sprzed reformy.

    2. Podnieść prestiż zawodu nauczyciela - nauczyciel funkcjonariusz państwowy

    3. Szkoły i przedszkola przechodzą na utrzymanie państwa (samorządy odpowiadają za utrzymanie obiektu).

    4. Nauczyciel zatrudniony na etat pracuje w szkole przez 40 godz. w tygodniu np. od 7.30-15.30 (Państwo + samorząd gwarantuje nauczycielowi odpowiednie warunki pracy)

    5. KN w swoim głębszym sensie bez zmian

    6. Klasy maksymalnie 15 osobowe

    7. W każdej klasie internet, telewizor z dvd, rzutnik multimedialny i inne pomoce naukowe

    8. Rodzice, a przynajmniej część z nich PRZYPOMINA SOBIE O SWOICH OBOWIĄZKACH CZYLI, ŻE TO ONI WYCHOWUJĄ SWOJE POCIECHY, a nie nauczyciele

    9. Zakaz używania przez uczniów w czasie lekcji telefonów pod groźbą grzywny

    10. Uczniowie, którzy bardzo nie chcą się uczyć (!) zostaliby automatycznie przeniesieni do ośrodków wychowawczych nie musząc oczekiwać na wolne miejsce !

    11. Zniżki dla przedszkoli i szkół publicznych od 70-90% przy wyjściach do kina, teatru, muzeum

    12. Możliwość odliczenia vatu dla Rodziców przy zakupie nowych podręczników

    Odpowiedz
  • Marvel90(2012-01-19 14:56) Zgłoś naruszenie 00

    Nie żebym był seksistą ale sytuacja gdzie coś się likwiduje w ramach oszczędności a potem za nie się to buduje na nowo ociera o tzw. "babską logikę"

    Odpowiedz
  • Darnell(2012-01-19 14:21) Zgłoś naruszenie 00

    Q nie wiń za to nauczycielki, czy też nauczycieli tylko wielkich pomysłodawców reformy edukacji z lat 90-tych. Testy gimnazjalne i co gorsza egzaminy maturalne na pewno nie uczą myślenia ...

    Odpowiedz
  • Marek(2012-10-17 09:14) Zgłoś naruszenie 00

    Poplątanie z pomieszaniem 6 latek do szkoły ,zabiera się dziecku cudowne dzieciństwo Kto takie zmiany wprowadza chyba nie ma dzieci i ich nie lubi,a Każda zmiana to nagroda dla tego co wymysli jakąś głupotę ,szkoły mają być zamykane ,może wprowadzić dziecią system trzyzmianowy?

    Odpowiedz
  • Q(2012-01-19 12:57) Zgłoś naruszenie 00

    Wszyscy moi znajomi fatalnie oceniają poziom nauczycieli (właściwie to nauczycielek bo mężczyzn tam nie było) Ogólnie ocena jest taka że nie uczą myślenia, prowadzą klasę jak wielodzietną rodzinę, w której brak ojca. Widzialem materiały o nauczaniu dzieci w takich krajach jak Korea Pł,(cywilizcja logiki i matematyki) Finlandia, Szwecja, Niemcy, Belgia, Holandia. Gdzie dzieci uczyły się wpółpracy, logicznego myślenia, wyciągania wniosków. Nasze nauczycielki nieświadomie kontynują jakąś mroczną misję zagłady procesu myślenia w naszym społeczeństwie. Jakby przygotowywały upadek cywilizacyjny kraju. Jedynym rozwiązaniem jest szybka likwidacja obecnego system i konkurencja szkół. Najlepiej poprzez realizację idei bonu edukacyjnego który wymusi wymianę złych na tych dobrych.

    Odpowiedz
  • Rafał(2012-01-19 12:23) Zgłoś naruszenie 00

    Likwidacja KN i obowiązku szkolnego do 18 roku życia. 40 godz etaty godnie płatne, komercjalizacja oświaty - bo do tego wszystko prowadzi. Wtedy do szkoły będą chodzić ci którzy będą chcieli chodzić i będzie ich na to stać.

    Odpowiedz
  • LPG(2012-01-19 11:22) Zgłoś naruszenie 00

    kartę nauczyciela można wyeliminować już dziś - wystarczy szkołę przekazać rodzicom lub fundacji rodziców, do której gmina będzie dopłacać.

    Trzeba powiedzieć jasno, nowych szkół po prostu nie będzie - tak samo jak nie ma nowych żłobków i przedszkoli. Moje dzieci będą chodziły do 36 osobowych klas, tak jak ja. Chyba że będzie mnie stać, żęby im opłacić szkołę niepubliczną.

    Odpowiedz
  • xxx(2012-01-19 09:51) Zgłoś naruszenie 00

    1: A. z IP: 83.13.194.* (2012-01-19 09:25)
    Ale nowe szkoły będą powstawać na nowych zasadach (mam nadzieję), bez karty nauczyciela. I wszyscy na tym skorzystamy. Dlatego mając okazję jaką stwarza obecny niż należy zlikwidować tyle szkół ile się da.

    a możesz wytłumaczyć jak na tym wszyscy skorzystamy?
    że przyszły pracownik będzie słabiej wykształcony, tańszy i mniej roszczeniowy?


    2: Leon z IP: 83.25.42.* (2012-01-19 09:37)
    1: Dodaj jeszcze że jak nie będzie karty to znikną wszystkie problemy w szkolnictwie. Bez karty nauczyciel może teoretycznie dostać więcej godzin do przepracowania

    tak, tak, więcej i więcej, ok jeśli dostanie też asystenta jak to jest na zachodzie do przygotowywania wszelkich materiałów i ogólnie do pomocy inaczej nie da rady

    chyba jedynie desperaci lub niemoty totalne zostaną w tym marnie opłacanym zawodzie

    Odpowiedz
  • A.(2012-01-19 09:25) Zgłoś naruszenie 00

    Ale nowe szkoły będą powstawać na nowych zasadach (mam nadzieję), bez karty nauczyciela. I wszyscy na tym skorzystamy. Dlatego mając okazję jaką stwarza obecny niż należy zlikwidować tyle szkół ile się da.

    Odpowiedz
  • Leon(2012-01-19 09:37) Zgłoś naruszenie 00

    1: Dodaj jeszcze że jak nie będzie karty to znikną wszystkie problemy w szkolnictwie. Bez karty nauczyciel może teoretycznie dostać więcej godzin do przepracowania, w jaki sposób poprawi to sytuację w szkole? Zarobiony nauczyciel z 30 uczniów. Powodzenia życzę, żeby trafiło na twoje dziecko.

    Odpowiedz
  • Realista(2013-08-13 12:08) Zgłoś naruszenie 00

    Wybudujemy nowe tysiąclatki z oszczędności społeczeństwa żeby póżniej rządzący mieli co prywatyzować.

    Odpowiedz
  • karol(2013-04-07 15:20) Zgłoś naruszenie 00

    Oj, tam! Czepiasz się. Wiadomo, że każdy wie lepiej niż nauczyciel. Nawet MEN przyznaje rację reszcie społeczeństwa. Pojawiła się już propozycja, żeby na temat awansu i pracy nauczyciela wypowiadali się głównie rodzice i samorząd (czyli też rodzice). W Polsce wiadomo: rodzic=ekspert od nauczania i wychowania. Temu, że dzieci nie są jeszcze do końca idealne winni są ci... Do wiadomości rodziców- można wystąpić z wnioskiem i nauczać dziecko samodzielnie w domu. Kiedy za edukację zabiorą się eksperci tak wysokiej klasy jak ci, którzy wypowiadają się na forum, wynik 40 punktowy na egzaminie murowany. No, i w końcu skończą się te ograniczenia w rozwijaniu logicznego myślenia. Powodzenia!

    Odpowiedz